Rynek pierwotny vs. wtórny – na jakim kupić mieszkanie?

Rynek pierwotny vs. wtórny – na jakim kupić mieszkanie?

Rynek pierwotny vs. wtórny – na jakim kupić mieszkanie

Zakup nieruchomości to długotrwały i złożony proces, który wiąże się z podejmowaniem wielu decyzji. Jednym z pierwszych wyborów, jakich musisz dokonać przy planowaniu tego typu inwestycji, jest ten, czy interesuje cię rynek pierwotny, czy wtórny. Jaka jest różnica pomiędzy nimi? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.

Co to jest rynek pierwotny?

Zakup na rynku pierwotnym a wtórnym różni się pewnymi istotnymi szczegółami, które warto poznać przed rozpoczęciem poszukiwań nieruchomości. Rynek pierwotny to sektor rynku nieruchomości, na którym odbywa się sprzedaż nowo wybudowanych lub dopiero wznoszonych budynków bądź ich części (np. lokali usługowych czy mieszkań). Deweloperzy lub inwestorzy oferują sprzedaż danej nieruchomości po raz pierwszy, często jeszcze przed oddaniem jej do użytku.

Cena nieruchomości na rynku pierwotnym jest ustalana na podstawie różnych czynników, takich jak lokalizacja, standard wykończenia czy dostępne udogodnienia. Po zakupie np. mieszkania na rynku pierwotnym nabywca może zdecydować się na dalszą odsprzedaż na rynku wtórnym.

Co to jest rynek wtórny?

Rynek wtórny w przeciwieństwie do pierwotnego jest tym sektorem, na którym odbywa się sprzedaż nieruchomości „używanych”. Są to te mieszkania, lokale i domy, które zostały już wcześniej nabyte przez innych właścicieli. Transakcje na rynku wtórym dotyczą nieruchomości już istniejących, a nie nowo wybudowanych czy dopiero wznoszonych.

Ceny na rynku wtórnym są ustalane na podstawie różnych czynników. Niektóre z nich pokrywają się z tymi, które dotyczą rynku pierwotnego. W przypadku mieszkań czy domów wystawianych na sprzedaż na rynku wtórnym ważny dla potencjalnych nabywców jest również stan danej nieruchomości. Może to dotyczyć umeblowania i wykończenia (czy dany lokal nadaje się od razu do zamieszkania, czy też wymaga remontu), ale również stanu instalacji (np. elektrycznej, hydraulicznej). Nieruchomość zakupiona na rynku wtórnym może być na nim dalej odsprzedawana.

Kupuję mieszkanie – lepiej na rynku pierwotnym czy wtórnym?

Decyzja o tym, czy kupić nieruchomość na rynku pierwotnym, czy wtórnym, jest kwestią indywidualną. Istnieje natomiast kilka czynników, które warto rozważyć przed dokonaniem wyboru.

Po pierwsze ważny jest sposób sfinansowania transakcji. Jeżeli planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości, jej stan będzie ważny dla banku. W odniesieniu do rynku pierwotnego dużo zależy od tego, czy inwestycja jest zakończona, czy w trakcie budowy. W pierwszym przypadku zwykle będziesz mógł otrzymać pieniądze w jednej transzy, a następnie przekazać je deweloperowi. Jeśli jednak budowa wciąż trwa, środki będą stopniowo wypłacane na rachunki powiernicze dewelopera. Ponadto bank będzie wykonywał na budowie odpłatne inspekcje w celu ustalenia, czy prace postępują zgodnie z harmonogramem. Innym kosztem, który poniesiesz w związku z faktem zakupu nieruchomości przed jej oddaniem do użytku, jest konieczność wykupienia ubezpieczenia pomostowego do czasu ustanowienia hipoteki.

Po drugie nie bez znaczenia jest lokalizacja nieruchomości. W centrach miast i w okolicach węzłów komunikacyjnych zazwyczaj odbywa się mniej inwestycji niż na obrzeżach. W związku z tym częściej znajdziesz oferty sprzedaży takich lokali z rynku wtórnego.

Po trzecie warto zwrócić uwagę na możliwości negocjowania cen. Zwykle najłatwiej jest obniżyć koszty zakupu nieruchomości pochodzącej z rynku wtórnego. W drugiej kolejności skłonni do ustępstw w tym zakresie są deweloperzy, których inwestycje są jeszcze w trakcie budowy. Najtrudniej negocjuje się ceny nieruchomości z rynku pierwotnego, które są już gotowe, aby oddać je do użytku.

Podsumowując, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej jest kupować mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoje preferencje i potrzeby, by podjąć najlepszą decyzję.

Artykuł partnera

Przeczytaj rownież:

Ecomotional Branżowe Centrum Umiejętności ds. elektromobilności

Reklama