Fruwające sombrera i suknie jak motyle – dzień meksykańsko – podhalański

Dzisiaj, na scenie mieszczącej się na płycie sądeckiego rynku, uczestnicy 25 Festiwalu Święto Dzieci Gór zaprezentowali widzom wyjątkowo dynamiczny występ. Fruwały sombrera, suknie tancerek mieniły się wszystkimi kolorami tęczy, słuchać było stukot ciupag i obcasów. Zespoły Ballet Folklorico Infantil Coahuila z Meksyku oraz Mali Wiyrchowanie z Bukowiny Tatrzańskiej nie żałowały sił i energii by pokazać zgromadzonym na rynku sądeczanom kulturę swojego regionu.

wsb3

Zespół Ballet Folklorico Infantil Coahuila powstał w 1983 roku  w Saltillo, stolicy stanu Coahuila. Działa przy Szkole Podstawowej im. Józefy Ortiz de Dominguez. Festiwalowa publiczność obejrzała min. program „Danza de Concheros”, będący formą wyrażania meksykańskiej religijności, jak również wiązankę tańców ze stanów Nayarit, Michoacan oraz Jalisco.

Z kolei, Mali Wiyrchowanie przyjechali do Nowego Sącza z Bukowiny Tatrzańskiej. Początki dziecięcego zespołu działającego przy miejscowym Domu Ludowym sięgają lat 30-tych 20 wieku, zaś obecną nazwę przyjął on pod koniec lat 70-tych. W skład Małych Wiyrchowan wchodzi około 50 dzieci uczących się tańca i śpiewu Skalnego Podhala. Na festiwalu zespół zaprezentował gry i zabawy dziecięce na polanie z towarzyszeniem śpiewu, muzyki i tańca.

fot. Tatiana Biela

 

NISSANLAT

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.