Firma z podsądeckiej Korzennej może rozwiązać poważny problem polskich miast i kierowców…

Firma z podsądeckiej Korzennej może rozwiązać poważny problem polskich miast i kierowców…

W podsądeckiej Korzennej powstał prototyp konstrukcji, która może rozwiązać problemy miast i firm związane z brakiem miejsc parkingowych. Może też oszczędzić nerwów milionom kierowców poszukujących codziennie miejsca na postój. Automatyczny – pionowy parking służy już pracownikom korzeńskiej firmy GRAND. Niebawem z technologii, którą opracowano na Sądecczyźnie będą mogli korzystać także mieszkańcy Katowic. Samorząd tego miasta jako pierwszy w kraju zdecydował się na budowę automatycznego parkingu. Obiekt powstaje przy ul. Tylnej Mariackiej i pomieści na sześciu poziomach 240 samochodów. Stawia go firma z Korzennej.

Tradycyjny parking wymaga dużej przestrzeni, choć miejsca postojowe zajmują mniej niż połowę jego powierzchni. Infrastruktura umożliwiająca manewrowanie wręcz „pożera” miejsce. Na parkingach automatycznych nie ma tego problemu, bo samochody parkują jeden nad drugim, nie jeden koło drugiego, a na miejsce postojowe dźwiga je winda.

Pierwszy tego typu parking – Garage Rue de Ponthieu  – powstał ponad sto lat temu w Paryżu. Później śladem Paryża poszły Stany Zjednoczone i Japonia, gdzie automatyczne parkingi upowszechniono nawet w przydomowej wersji „mikro” – dla dwóch samochodów. W Polsce to nowinka.

Parking na ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach ma być gotowy do końca 2022 roku. Samorząd zainwestował w to rozwiązanie 21 mln zł. Być może kolejnym samorządem, który wykorzysta potencjał  pionowego parkingu będzie Muszyna. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Proces parkowania przypomina nieco korzystanie z tradycyjnej windy. Jest samoobsługowy. Kierowca umieszcza na dolnej platformie samochód. Winda przenosi pojazd w wolne miejsce na pionowej  konstrukcji. Aby odebrać auto  – wystarczy opłacić postój i zeskanować bilet.

System Grand Vertical Parking (GVP) umożliwia zaparkowanie odpowiednio od 6 do 16 samochodów na powierzchni zaledwie 40 m2

Firma GRAND prowadziła prace badawcze nad konstrukcją i działaniem maszyny parkującej w latach 2016-2018.  Jak działa technologia rodem z Korzennej – można zobaczyć na poniższym filmie.

 

źródło inf. i fot.: GRAND; wkatowicach.eu

Czytaj też:

Share on twitter
Share on facebook