Finansowa „kroplówka” dla Sandecji. Radni podjęli decyzję o dofinansowaniu klubu

Finansowa „kroplówka” dla Sandecji. Radni podjęli decyzję o dofinansowaniu klubu

Sandecja stadion

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta do Uchwały Budżetowej Nowego Sącza na rok 2020 wprowadzono kilka poprawek. Najwyższej kwoty dotyczyła zmiana z zakresu ,,kultury fizycznej”. Zaplanowano bowiem zwiększenie wydatków na podwyższenie kapitału zakładowego Klubu Sportowego Sandecja o dwa miliony złotych.

Jak można było przeczytać w projekcie uchwały – ,,przyznanie dodatkowych środków ma na celu zapewnienie udziału w rozgrywkach I Ligi zespołu Sandecji w ostatnim kwartale br. Udział w rozgrywkach I Ligi wymaga ponoszenia szeregu dodatkowych wydatków związanych z organizacją meczów oraz umożliwieniem realizacji transmisji telewizyjnych spotkań ligowych, ponadto z powodu pandemii mecze odbywają się bez udziału kibiców, co wiąże się z brakiem wpływu z biletów”.

W sprawie zabrał głos Arkadiusz Aleksander, wiceprezes klubu Sandecja. Podkreślał, że prośba o zwiększenie kapitału związana jest z pandemią Covid-19.

Mecze piłkarskie w całej Polsce i pewnie w większości krajów Europy odbywają się bez udziału publiczności. Nie wszyscy mają świadomość, że wpływy z biletów są bardzo ważną częścią budżetu każdego klubu piłkarskiego, szczególnie tych klubów profesjonalnych, a my takim jesteśmy – mówił. Zaznaczył, że w tym roku zmniejszyły się też przychody z ,,dnia meczowego”, czyli ze sprzedaży gadżetów, czy miejsc reklamowych na stadionach.

Jak wyjaśniał wiceprezes Aleksander, otrzymane pieniądze pozwolą klubowi między innymi na spłatę zaległości wobec ZUS, które były wcześniej zgodnie z prawem przesunięte.

Do 30 marca Sandecja musi złożyć wniosek o przyznanie licencji na grę w I lidze w przyszłym sezonie. Warunkiem jest spłacenie należności dla wszystkich współpracujących z klubem podmiotów do 30 grudnia.

– Nie ukrywamy też, że z tej kwoty chcielibyśmy uregulować wypłaty dla pracowników klubu, zawodników pierwszego zespołu, trenerów pierwszego zespołu, pracowników i trenerów Akademii, dla wszystkich innych osób, które obsługują nam mecze. Mamy też koszty związane z wyjazdami na mecze ligowe, organizujemy treningi dla grup młodzieżowych. Mamy też pewne zaległości jeśli chodzi o wynajem obiektów NIKu, czy MOSIRu. Nie są to jakieś wielkie zaległości, ale chcielibyśmy ten rok zamknąć ,,na zero” – wymieniał Arkadiusz Aleksander.

Dodał również, że klub nie mógł skorzystać z pierwszej tarczy przyznawanej z powodu pandemii przez polski rząd.

Szkoda, bo te środki, z których inne kluby korzystały, nas ominęły. Nie chcę mówić z jakich powodów, bo to nie jest na ten moment.

W projekcie uchwały, nad którym debatowali wczoraj radni, znalazły się też takie punkty jak na przykład zwiększenie bieżących wydatków na zimowe utrzymanie dróg gminnych o 186 000 zł, czy zmniejszenie o 1.839.250 zł limitu wydatków planowanych na projekt pn. „Dofinansowanie do instalacji do odnawialnych źródeł energii na obszarze LGD KORONA SĄDECKA” w związku ze zmianą harmonogramu i przesunięciem płatności na 2021 r. W związku z koniecznością uregulowania zaległości w opłatach za gaz w Miejskim Ośrodku Kultury, wynikających z rozliczenia z PGNIG za okres od 2017 roku, zwiększono dotacje dla tej instytucji na 2020 rok o 8.100 zł. Wszystkie zmiany znaleźć można w projekcie uchwały i jej uzasadnieniu TUTAJ.

Komisja Finansów Publicznych nie wydała opinii w sprawie projektu uchwały. Troje członków zagłosowało ,,za”, troje ,,przeciw”, a jeden głos był ,,wstrzymujący”, o czym poinformował przewodniczący komisji Krzysztof Dyrek. Komisja Infrastruktury i Środowiska, Komisja Edukacji, Komisja Kultury, Sztuki i Współpracy z Miastami Partnerskimi oraz Komisji Sportu i Turystyki wydały pozytywne opinie.

Po dyskusji radni przystąpili do głosowania. 17 osób było ,,za”, a 5 wstrzymało się od głosu (Teresa Cabała, Michał Kądziołka, Iwona Mularczyk, Andrzej Pancerz, Wojciech Piech). ,,Przeciw” był radny Grzegorz Ledziński, jednak zgłosił później, że z powodów technicznych zagłosował błęnie ,,przeciw” zamiast ,,za”. Tym samym ustawa została podjęta.

Share on twitter
Share on facebook