Eksperckim głosem o smogu. Grzegorz Tabasz: wypowiedzieliśmy wojnę palaczom śmieci

Eksperckim głosem o smogu. Grzegorz Tabasz: wypowiedzieliśmy wojnę palaczom śmieci

Z Grzegorzem Tabaszem,  przyrodnikim, dyrektorem Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta rozmawia Klaudia Kulak.

Jak wygląda sytuacja smogowa w Nowym Sączu teraz, na początku sezonu grzewczego 2019-2020? Czy doczekaliśmy się już rezultatów działań które podejmowane są, aby lżej nam się oddychało?

 – Nasz sądecki smog jest powiązany z okresem grzewczym i spalaniem węgla. W tym roku zinwentaryzowaliśmy kotły na paliwa stałe, które należy zastąpić kotłami gazowymi lub nowymi instalacjami spełniającymi najwyższe normy. Udzielamy pomocy mieszańcom w sięganiu po pieniądze z rządowego projektu Czyste Powietrze. W tym celu podpisaliśmy porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska przygotowaliśmy korzystną pożyczkę pomostową dla tych, którzy oczekują na otrzymanie dotacji z programu „Czyste Powietrze” i chcieliby wykorzystać lato na prace związane z wymianą kotła czy dociepleniem domu. Wypowiedzieliśmy wojnę palaczom śmieci. Stąd dedykowany telefon do Straży Miejskiej, która będzie natychmiast interweniować. Aktywnie szukamy nowych, zewnętrznych źródeł sfinansowania wymiany starych kotłów, współpracujemy z gminami Kotliny Sądeckiej w ograniczaniu niskiej emisji, gdyż zanieczyszczenia powietrza nie znają granic. Wreszcie rozpoczynamy dyskusję nad terminem wprowadzenia zakazu spalania niektórych paliw stałych, które są źródle niskiej emisji. Walka o czyste powietrze zajmie nam kilka najbliższych lat.

Czy rośliny mogą pomóc oczyścić powietrze w mieszkaniu ? Jakie rośliny warto mieć w swoim pokoju czy sypialni?

-Rośliny pokojowe na pewno produkują tlen, a to już dużo.  Od dawna polecane są paprocie, które znoszą zacienione miejsca w pokoju. Smog to cząsteczki pyłów zawieszone w powietrzu i sam fakt zwiększenia wilgotności powietrza w mieszkaniu zmniejsza zapylenie. Nie znam danych i wiarygodnych badań, które szacowałyby wpływ lub brak wpływu roślin pokojowych na zmniejszanie zapylenia, niemniej, rośliny w mieszkaniu na pewno nikomu nie zaszkodzą.

Na rynku pojawiły się oczyszczacze powietrza. Czy warto zainwestować w taki sprzęt i w jakim stopniu wpływa on na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu?

Można to sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy dokonać pomiar stężenia pyłów na zewnątrz mieszkania, potem w pomieszczeniu z oczyszczaczem i bez. I wszystko będzie jasne. Czym wykonać pomiar? W tym roku rozdaliśmy kilkadziesiąt mobilnych czujników zapylenia powietrza. To doskonałe narzędzie sprawdzenia jak reklamowane oczyszczacze powietrza sprawdzają się w praktyce. 

Reklama