Dziewięć żyć zgasło na drodze. O dziewięć za dużo…

Dziewięć żyć zgasło na drodze. O dziewięć za dużo…

Od 1 stycznia do 11 listopada 2020 roku na Sądecczyźnie doszło do 296 wypadków, w których zginęło dziewięć osób (w tym trzy – w ciągu ostatnich kilku tygodni). Niestety większość z ofiar to piesi. Rannych zostało 360 ludzi.

4 listopada około godz. 17. na przejściu dla pieszych na ul. Hallerra w Nowym Sączu audi potrąciło 30-letnią kobietę. Niestety nie udało się ocalić jej życia. Ranna została przewieziona do sądeckiego szpitala, gdzie następnego dnia nad ranem zmarła.

7 października, około godziny 4 nad ranem, na ulicy Tarnowskiej  kierowca Volkswagena Golfa potrącił pieszego, który został odrzucony na drugi pas jezdni i wpadł prosto pod koła dostawczego Mercedesa. 58-letni mieszkaniec gminy Chełmiec zginął na miejscu.

28 września około godz. 19. na alejach Piłsudskiego na pasy wezła 73-letnia kobieta. W nią również uderzyło audi. Renimacja okazała się bezskuteczna.

Choć noszenie odblasków w terenie zabudowanym nie jest obowiązkowe, to mimo wszystko warto rozważyć zakup choćby niewielkich elementów, aby kierowcy mieli szansę z daleka dostrzec, że zbliżamy się do jezdni. Po zmroku kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu – przestrzega podkom. Iwona Grzebyk-Dulak, Oficer Prasowa KMP w Nowym Sączu.

W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W tym roku dzień ten przypada pojutrze – 15 listopada i jak co roku, przygotowując się do niego policjanci przypominają o przyczynach tragedii.

Główne przyczyny zdarzeń drogowych na Sądecczyźnie to nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa oraz nieprawidłowe manewry. Mimo wielu przedsięwzięć i kampanii edukacyjnych nadal na drogach giną ludzie, a rodziny ofiar i sprawców przeżywają ogromne tragedie. Takiej traumy nie da się tak po prostu wymazać z pamięci, a w tym roku na Sądecczyźnie przeżywały ją nie tylko rodziny dziewięciu ofiar, ale także osoby (i ich rodziny), które przyczyniły się do tych zdarzeń lub były ich uczestnikami czy świadkami. Wsiadając do samochodu pamiętaj, że czasu nie da się cofnąć. To Ty decydujesz z jaką prędkością jedzie Twój samochód. To Ty podejmujesz decyzję czy ustąpisz pierwszeństwa oraz kiedy i jaki manewr wykonasz. To Ty decydujesz o życiu swoim, pasażerów pojazdu, a także innych uczestników ruchu drogowego, których mijasz na swej drodze. To Ty decydujesz, czy zakładasz odblask i jesteś widoczny dla kierowcy. To Ty decydujesz kiedy i w jakim miejscu przechodzisz przez jezdnię. To Ty decydujesz, którą stroną jezdni lub pobocza idziesz. To Ty wybierasz czy czas się zatrzyma dla Ciebie, Twoich dzieci i bliskich – przypomina policjantka.

 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama