Dywany – co pasuje do klasycznego wnętrza?

Nie od dzisiaj wiadomo, że gustowne, zdobione dywany to jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby nadać wnętrzu styl klasycznej elegancji. Co prawda, od pewnego czasu promuje się również gołe podłogi, lecz wydaje się, że dywany mają tę samą właściwość co futra, marmur lub złoto: po prostu stanowią stały, nieprzemijalny nośnik tego, co nazywamy elegancją i klasycyzmem. Wydaje się, że żadna moda nie jest i nigdy nie będzie w stanie zmienić tego stanu rzeczy.

Dywany – co dają w klasycznych wnętrzach?

Podstawową zaletą estetyczną, jeżeli chodzi o dywany, jest nadanie wnętrzu ciepłego charakteru, który lepiej sprawdzi się niż goła podłoga, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z kafelkami, panelami czy deskami podłogowymi. Warto jednak pamiętać, że dywany to akcesoria niezwykle wręcz zróżnicowane jeżeli chodzi o swój potencjał estetyczny. Zupełnie inaczej będzie wyglądał dywan na przykład w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym, a zupełnie inne kryteria będą powodować nami wówczas, gdy będziemy wybierali dywany do naszego gustownego salonu, w którym znajdują się już dębowe meble, szykowne sofy oraz drogie obrazy na ścianach. W wypadku wnętrz mieszkalnych o takim charakterze, najlepszym rozwiązaniem będą eleganckie, ręcznie tkane dywany. Warto jednak pamiętać, że to, jaki konkretnie odcień czy też rodzaj elegancji uda się nam uzyskać, w dużej mierze zależy od takich parametrów, jak sposób tkania, rozmiar, kształt czy wreszcie materia, z której zostały uszyte dywany.

Eleganckie dywany na każdą okazję

Jak wspominano, w przypadku wnętrz mieszkalnych, których właściciele chcą uzyskać efekt typowej, klasycznej elegancji najbardziej wskazanym rozwiązaniem są ręcznie tkane dywany z tradycyjnych materiałów. W grę mogą tutaj wchodzić przede wszystkim wełna oraz kaszmir. Wełna jest z całą pewnością tańsza i zapewnia wnętrzu nieco bardziej przytulny charakter. Kaszmir zaś to tkanina, która odznacza się niezwykłymi walorami kolorystycznymi a także połyskiem, jakiego nie posiada wełna. W zależności jednak od naszych potrzeb, do wyboru mamy również inne rodzaju dywanów, by wymienić tylko takie rozwiązania, jak na przykład dywany indyjskie, perskie oraz tureckie. Jak mówi w rozmowie z nami konsultant sklepu z dywanami Dywante (www.dywante.pl) – Wbrew dość rozpowszechnionemu przekonaniu, efekt elegancji w klasycznych wnętrzach można uzyskać nie tylko poprzez dywany o tradycyjnym kroju oraz kolorystyce.

Bardzo często niezwykle udane, a czasami wręcz spektakularne efekty przynosi położenie w klasycznym, eleganckim wnętrzu dywanu o orientalnej kolorystyce oraz sposobie wykonania, na przykład perskiego lub tureckiego. W tym wypadku wszystko tak naprawdę zależy od gustu oraz wyczucia osoby dekorującej mieszkanie. Dla osób, które nie czują się najmocniej w roli stylistów wnętrz, rozwiązaniem najbardziej bezpiecznym są więc dywany utrzymane w stylu klasycznym.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Istotną, ale często lekceważoną kwestię stanowi fakt, że efekt estetyczny, jaki uzyskamy kładąc dywan w korytarzu lub salonie zależy nie tylko kolorystyki, stylu oraz sposobu wykonania dywanu, ale również od jego rozmiarów. W przypadku, gdy zależy nam na przykład na optycznym powiększeniu niewielkiego pomieszczenia, dobrym rozwiązaniem będzie niewielki, prostokątny dywan utrzymany w ciemnej tonacji. Istotny jest również kolor: dla rozjaśnienia pomieszczeń przydatne są dywany utrzymane w jasnych barwach. Z kolei w przypadku, gdy chcemy aby dane pomieszczenie cechowało się raczej stonowaną kolorystyką, najlepsze są rzecz jasna ciemne barwy.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.