Nowy Sącz: PWSZ i spółka wodociągowa chcą razem podbijać świat

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej  prof. Mariusz Cygnar oraz Janusz Adamek , prezes spółki Sądeckie Wodociągi podpisali umowę o ścisłej współpracy pomiędzy obiema instytucjami. 

Sądeckie Wodociągi są właśnie w trakcie przekształceń wewnętrznych – mówi Janusz Adamek, prezes spółki. –  Zakończyliśmy największy projekt w Małopolsce, doposażyliśmy się technicznie w każdym obszarze i jesteśmy dobrym partnerem do współpracy z wyższą uczelnią, z którą zresztą od lat współpracujemy na różnych frontach. Otwieramy jednostkę badawczo – rozwojową i chcemy prowadzić badania związane z energią odnawialną a do takiej współpracy niezbędna jest nam wyższa uczelnia.

Podpisanie dokumentu o współpracy formalizuje także już istniejące relacje. Od kilku lat studenci PWSZ mogą odbywać praktyki w sądeckiej spółce, na bazie istniejących w firmie obiektów pisać prace inżynierskie i magisterskie oraz korzystać z materiałów i laboratoriów.

Taka współpraca jest dla nas niezwykle istotna ponieważ jesteśmy uczelnią o profilu praktycznym – przekonuje prof. Mariusz Cygnar, rektor PWSZ. – Tylko dzięki współpracy z przemysłem i tego typu instytucjami możemy zapewnić studentom świetne wykształcenie, dzięki czemu nasi absolwenci będą się mogli odnaleźć na dynamicznym rynku pracy.

Ważnym elementem wspomnianej umowy są przyszłe, wspólne badania naukowe.

– Chcemy połączyć potencjał naszej uczelni i spółki wodociągowej, co w przyszłości może nam pomóc w aplikowaniu o projekty unijne nie tylko „miękkie”, ale także „twarde” oraz występować do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z wnioskami o wspólne przedsięwzięcia – zwracają uwagę sygnatariusze umowy. – Będziemy wspólnie pisać projekty z zakresu energii odnawialnej, fotowoltaiki, pomp cieplnych…

Obie instytucje planują powołanie wspólnego zespołu badawczego i wystąpienie jeszcze w tym roku z przynajmniej jednym wnioskiem do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Ze wzajemnej współpracy skorzystają Instytut Techniczny, Instytut Ekonomiczny oraz Instytut Zdrowia.

fot. TB

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.