O tym jak Monika z dwoma Stasiami zdobyła nagrodę na festiwalu filmowym

Wręczono nagrody 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego dla najlepszych filmów krótkometrażowych, dokumentalnych, muzycznych oraz polskich. Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne zdobyła Monika Meleń z TVP3 za „Film dla Stasia” –  dokument pokazujący przyjaźń dwóch niezwykłych ludzi: dorosłego Staszka i małego Stasia.

PROTKASA3

Staś niedawno skończył 4 lata. Co łączy go ze Stanisławem pochodzącym z podsądeckich Klęczan?  Inność.  Obaj urodzili się bez rąk. Stanisław w Beskidzie Sądeckim, Staś – w stolicy.

Rodzice małego Stasia, Ula i Szymon dowiedzieli się, że ich dzieciątko będzie inne podczas badania USG. Najbardziej przerażeni byli gdy lekarze jeden po drugim mówili, że wada z jaką ma przyjść na świat ich synek jest wskazaniem do przerwania ciąży. Nie posłuchali wskazań. Dla nich było oczywiste, że Staś powinien żyć. Podjęli decyzję, że zrobią co w ich mocy, aby przychylić mu nieba.

Od samego początku  szukaliśmy informacji o ludziach, żyjących bez rąk, ale wszystkie historie do których docieraliśmy dotyczyły osób, które straciły ręce w wyniku wypadków. Już przemknęło mi przez myśl, że nasz Staś będzie jedynym takim człowiekiem na świecie – wspomina mama chłopca.

Tajemnicą pozostanie który anioł stróż – czy ten dumny z dużego Staszka Kmiecika – artysty malarza, czy ten, którego misją jest opieka nad małym Stasiem Salachem zadbał o to, aby wreszcie się spotkali.

Duży Staś dowiedział się o małym Stasiu. Decyzja o spotkaniu zapadła błyskawicznie. Od tego momentu wszystko się zmieniło. Ula i Szymon radośnie zdziwieni przekonali się, że brak rąk nie jest przeszkodą do szczęścia.

Duży Staszek jest artystą. Maluje. Jest kierowcą. Świetnie jeździ samochodem. Jest szczęśliwym mężem i ojcem. Mały Staś uczy się od dużego jak sobie w życiu radzić. Od swoich rodziców  – jak pięknie żyć.

Jak to się stało, że powstał o nich film?  Przeczytaj w wywiadzie z Moniką Meleń.

O nagrodzie dla dokumentu Moniki Meleń zdecydowało jury w składzie: Dariusz Jabłoński, Wojciech Kasperski, Marta Pajek, Dorota Segda i Krzysztof Spór.

 

fot. Korek dla Stasia

 

 

MAGIK MAŁA
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Studio DTS

Jak firmie, w której pracuje 1500 osób, udaje się zapanować nad koronawirusem? Czy pandemia mocno zaszkodziła branży kolejarskiej? Na te i inne pytania odpowiada gość Studia DTS Zbigniew Konieczek, prezes spółki Newag w Nowym Sączu.

Najczęściej wyświetlane

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]