Dwie oferty na prace przygotowawcze do budowy linii kolejowej Podłęże - Piekiełko

W spółce PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dokonano otwarcia ofert w postępowaniu przetargowym na wybór wykonawcy prac przygotowawczych dla budowy nowej linii „Podłęże – Piekiełko” wraz z remontem istniejącej linii Chabówka – Nowy Sącz. Wpłynęły dwie oferty. Złożyły je firma Egis Rail SA oraz AECOM Polska Sp z o.o.

wsb3

Wartość zamówienia szacowana jest na 251 mln. 411 692,84 zł brutto. Realizacja prac przygotowawczych planowana jest w latach 2018 – 2021.

- Prace przygotowawcze to pierwszy etap realizacji przedsięwzięcia, które ma zapewnić sprawniejszą komunikację w Małopolsce i w kraju. Etap ten obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej, koniecznej dla budowy linii kolejowych na trasie Podłęże-Szczyrzyc-Tymbark/Mszana Dolna wraz z remontem istniejącej linii nr 104: Chabówka – Nowy Sącz - wyjaśnia Dorota Szalacha z biura prasowego spółki PKP PLK.

Wpłynęły następujące dwie oferty:

I.  na kwotę 221 400 000 zł brutto - konsorcjum w składzie trzech firm, jako lider – Egis Rail S.A.

II. na kwotę blisko 208 558 800 zł brutto - również konsorcjum w składzie trzech firm, jako lider – AECOM Polska Sp z o.o.

-Wykonawca dokumentacji projektowej dostarczy zarządcy infrastruktury kolejowej opracowania niezbędne dla przeprowadzenia wykupu gruntów i wykonania robót budowlanych. Będzie to m.in. koncepcja programowo-przestrzenna (KPP), projekty budowlane i wykonawcze, oraz decyzje administracyjne (w tym m.in. decyzja lokalizacyjna, pozwolenie na budowę, pozwolenia wodnoprawne). Przygotuje również materiały przetargowe wymagane do ogłoszenia postępowań przetargowych na roboty budowlane - czytamy na stronie PKP PLK.

75-kilometrowa linia między Chabówką a Nowym Sączem ma zostać zmodernizowana. Powstanie kilometrowa estakada oraz dwa tunele o łącznej długości 5,8 km. Linia będzie dostosowana do prędkości 120 km/h. Wybudowana będzie również 58-km linia, łącząca Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną. Pociągi będą rozwijać prędkość do 160 km/h.

Wartość całego przedsięwzięcia - zwanego umownie „Podłęże – Piekiełko” - wraz z modernizacją linii Chabówka - Nowy Sącz szacuje się na kwotę ponad 7 miliardów złotych.

Przypomnijmy, że 4 listopada zeszłego roku na stacji kolejowej w Mszanie Dolnej minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapowiedział, iż pierwsze pociągi pojadą w 2026 roku.

Czytaj o tym poniżej:

Minister Adamczyk w Mszanie Dolnej. Obiecał, że pociągi po linii Podłęże Piekiełko pojadą za 9 lat

Fot. Ilustracyjne - Adrian Maraś/NSMK. 

HUZAR

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.