Dużo dobra życzymy Wam z okazji 726 urodzin miasta !

Dużo dobra, mnóstwo dobrych ludzi wokół, dobrych wspomnień, dobrych zdarzeń, dobrych i spełnionych w naszym mieście marzeń – tego życzymy wszystkim sądeczanom z okazji urodzin Nowego Sącza.

wsb3

Dziś – 8 listopada obchodzimy 726. rocznicę lokacji miasta. Przywilej lokacyjny wydany został 8 listopada 1292 roku w Krakowie przez Wacława II z dynastii Przemyślidów.

Oto fragment aktu lokacyjnego (w tłumaczeniu Szczęsnego Morawskiego z 1863 roku):
My Wacław, z bożej łaski król czeski, książę krakowski i sandomierski, margrabia morawski!

Obwieszczamy wszem wobec i na przyszłość: żeśmy wiernościom naszym Bertoldowi wójtowi i Arnoldowi z braćmi swymi, synami Tyrmana, tegóż wójtostwa spólnikom, zezwolili na założenie miasta naszego Sącza w miejscu onem, gdzie obecnie leży wieś Kamienica. […] Dla polepszenia zaś bytu miasta tego, ustanawiamy odbywanie corocznego jarmarku w uroczystość błogosławionej Małgorzaty męczenniczki przez cały tydzień z wszelaką wolnością.
Pozwalamy też i sprzyjamy urządzeniu mennicy przez wójtów na pożytek miasta. Dalej! obcy mieszkańcy skądkolwiek przez księstwo krakowskie i sandomierskie dążąc na zamieszkanie tegoż miasta, wolny mają mieć przechód, od ceł uwolnienie. […] Przydajemy też na pożytek miastu temu: las wokoło, rybołówstwo i łowiectwo w obrębie miedz swych. Rzeczone miasto ma być założone na prawach powszechnych magdeburskich, jakie obecnie w mieście Krakowie obowiązują i dotąd obowiązywały: aby się w wątpliwościach do tegoż prawa odwoływano. Nadajemy zaś pożytki przytoczone wzmiankowanym wójtom: Bertoldowi i Arnoldowi z braćmi jego wszystkimi i ich prawnymi spadkobiercami, z wolnością sprzedaży lub wieczystej darowizny wraz z prawami; niechaj je odbiorą i między siebie według sprawiedliwości równo podzielą.
Dla świadectwa tegoż kazaliśmy niniejsze pismo sporządzić i pieczęci naszej mocą utwierdzić.
Dan w Krakowie roku Pańskiego 1292 dnia 8 listopada. Przez ręce Henryka Gawzona kanclerza krakowskiego i sandomierskiego.”

Życzenia z okazji „urodzin” miasta składają też piłkarze Sandecji.

Przekazujemy je dalej!

 

KOSECKI
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]