Dramat w gminie Łącko: 17-latek odebrał sobie życie

Dramat w gminie Łącko: 17-latek odebrał sobie życie

Dzisiaj około godziny 7. w miejscowości Zagorzyn (gmina Łącko) znaleziono ciało 17-latka. Nastolatek odebrał sobie życie w budynku gospodarczym obok swojego domu rodzinnego. Nie wiadomo co było powodem dramatycznej decyzji. 

Na miejscu działali sądeccy policjanci, prokurator oraz załoga pogotowia ratunkowego. Lekarz stwierdził zgon.

To przerażające, że z roku na rok w naszym kraju coraz więcej młodzieży odbiera sobie życie. W Polsce w 2017 roku 469 osób w wieku do 24 roku życia popełniło samobójstwo. Wszystkich zamachów samobójczych odnotowano aż 5275.

Jak wyjaśniał w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Brunon Hołyst, naukowiec badający problem samobójstw, obecnie młodzież niezbyt dobrze czuje się w naszym kraju. Stawia się im wysokie wymagania, a niewiele oferuje w zamian. Dlatego wielu młodych marzy o wyjeździe na stałe za granicę. Ale są tacy, którzy nie widzą dla siebie perspektyw ani w kraju, ani na obczyźnie. I bywa, że ci wybierają właśnie tę trzecią drogę.

Psycholog społeczny Zbigniew Nęcki stwierdził, że rosnąca liczba zamachów na własne życie dokonywanych przez nieletnich to negatywne konsekwencje zmiany stylu życia, nastawienia na budowanie pozycji, prestiżu i dobrobytu.

– Słabsze jednostki nie są w stanie poradzić sobie z presją ze strony rodziców, szkoły i rówieśników. Dzieci już od przedszkola biorą udział w wyścigu szczurów. Wszyscy mają być dziś najlepsi, nie ma miejsca na przeciętność – zwracał uwagę Nęcki.

Niejednokrotnie przyczyną samobójstw bywa także osamotnienie nastolatków. Tworzą więzi wirtualne, szukając przyjaźni w Internecie. Są one jednak zbyt kruche, by dać oparcie w okresie dojrzewania.

*Trzy dni temu na Limanowszczyźnie tragicznie zginął 17-letni motocyklista.

Weekend majowy z tragicznym finałem. Nie żyje 17-latek

Źródło: Rzeczpospolita, 

fot ilustracyjne: limanowa.in

Share on twitter
Share on facebook