Dotychczas przeprowadzono 30 badań na obecność koronawirusa dla nowosądeckiego szpitala

Obecnie w powiecie nowosądeckim 414 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, na kwarantannę skierowano 94 mieszkańców Sądecczyzny, 9 odsunięto od pracy, a dwie osoby są hospitalizowane - przekazał prezydent Ludomir Handzel w spotkaniu on-line z mieszkańcami. Jak informuje rzeczniczka nowosądeckiej lecznicy Agnieszka Zelek-Rachtan, dotychczas szpital zlecił przeprowadzenie 30 badań na obecność koronawirusa. Wyniki wszystkich są negatywne. Jednak badane są wyłącznie osoby, które zgłosiły się do specjalnie przygotowanego punktu przyjęć lub zostały do niego przywiezione.

Renault2

Od niedzieli w nowosądeckim szpitalu przebywa mężczyzna, który niedawno wrócił z zagranicy. Po powrocie zauważył u siebie objawy przypominające zakażenie SARS-CoV-2. Został przetransportowany karetką pogotowia ratunkowego do specjalnie utworzonego punktu przyjęć. Z niego trafił na przygotowany oddział obserwacyjny, zorganizowany dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Do szpitala dotarły wyniki badań przeprowadzone przez laboratorium w szpitalu Jana Pawła II w Krakowie, okazuje się, iż chory nie jest zakażony.

- Wynik jest ujemny. Mężczyzna został przeniesiony na inny oddział szpitala - potwierdza w rozmowie z naszą redakcją rzeczniczka nowosądeckiej lecznicy Agnieszka Zelek-Rachtan.

Zaprzecza również pogłoskom, jakoby był to pacjent, który trafił w lutym z podejrzeniem koronawirusa na SOR.

- To nieprawda. Mężczyzna jest u nas po raz pierwszy - wyjaśnia.

Do wczoraj stan osób objętych kwarantanną w naszym powiecie sięgnął 80. Jak sytuacja wygląda na obecną chwilę (godzina 13:15)?

- Nie możemy podawać danych dla konkretnego powiatu - zaznaczyła rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

W Małopolsce liczba osób objętych kwarantanną i izolacją wynosi 715, pod nadzorem epidemiologicznym jest 763, a hospitalizowanych jest 24 osoby. Koronawirus stwierdzono u 5 mieszkańców województwa.

Co z osobami, które przebywają w kwarantannie? Czy wszystkie zostaną poddane badaniom? - zapytaliśmy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Odpowiedzi obiecano odesłać mailem. Przekażemy państwu informację niezwłocznie.

Aktualizacja godzina 15:oo
Jak twierdzi prezydent miasta Ludomir Handzel, w powiecie nowosądeckim 414 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, na kwarantannę skierowano 94 mieszkańców Sądecczyzny, 9 odsunięto od pracy, a dwie osoby są hospitalizowane (stan na 17 marca).

Rusza pomoc sąsiedzka dla osób starszych, schorowanych. Dołącz do akcji!

Fot. Kinga Nikiel-Bielak

NOWAK-MOSTYMAJ

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.