Przedsiębiorco! Wyjaśnisz wpływ koronawirusa na Twoją firmę, ZUS odroczy Ci spłatę składek

Obecna sytuacja w kraju i na świecie nie napawa optymizmem przedsiębiorców, którzy przez koronawirus osiągają dużo mniejszy przychód. Wielu z nich stoi na skraju bankructwa. Do tego dochodzą rachunki, składki, które trzeba zapłacić. W związku z tym, ZUS daje możliwość odroczenia o 3 miesiące terminu płatności za luty-kwiecień i zawieszenia na 3 miesiące umowy z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek, przypadał na marzec-maj. 

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku, składającego się z jednego dokumentu. Mają możliwość odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek i zawieszenia lub wydłużenia spłaty należności w układach ratalnych.

Wystarczy w oświadczeniu wyjaśnić, jaki wpływ miał koronawirus na nieuregulowanie należności. Wniosek można złożyć przez PUE, wrzucić do specjalnych pojemników w placówkach ZUS lub przesłać na adres e-mail doradcy ds. ulg i umorzeń.

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być trudny czas. Cały czas zastanawiamy się w jaki jeszcze sposób pomóc osobom prowadzącym małe firmy” – wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Co można odroczyć?

Składki na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Należy jednak pamiętać, iż odroczyć można zapłatę za miesiące od lutego do kwietnia 2020 r. (dotyczyć będzie również składek, których termin płatności już upłynął) i zawartych już układów ratalnych oraz umów o odroczenie z terminami płatności od marca do maja 2020 roku.

,,Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układu ratalnego może liczyć, że zostanie wstrzymane postępowania przedegzekucyjne, egzekucyjne i stosowanie sankcji. Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności nie gwarantuje udzielenia tej ulgi. Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, trzeba zapłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.” – przekazuje Anna Szaniawska z ZUS.

W kompletowaniu dokumentów, składaniu wniosku itd. pomoże doradca, który działa w każdym oddziale. Poniżej kontakt.

Kontakt do doradców ds. ulg i umorzeń w oddziałach ZUS w Nowym Sączu:
Tel.: (18) 449 82 91,
mail: [email protected]

Źródło: ZUS Małopolska 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.