Doceniamy małopolskich przedsiębiorców. Krakowski Park Technologiczny wręczył nagrody

Doceniamy małopolskich przedsiębiorców. Krakowski Park Technologiczny wręczył nagrody

Największa inwestycja ubiegłego roku należała do firmy Valeo Autosystemy sp. z o.o.; Pionierem w gminie została firma Laboratorium Datowań Bezwzględnych Marek Krąpiec, nagroda za najodważniejszą inwestycję trafiła do Fabryki Kart Trefl-Kraków sp. z o.o. Laureatem w kategorii Najlepiej przygotowane tereny inwestycyjne została Gmina Bobowa. Nagrodę start-up roku otrzymała NaturalAntibody S.A. Dzisiejsza uroczystość „Spotkajmy się w Polskiej Strefie Inwestycji” była też okazją do wręczenia nowo wydanej decyzji o wsparciu dla firmy L&T Technology Services Poland sp. z o.o., która zainwestuje w Krakowie 150 milionów złotych i utworzy 350 nowych miejsc pracy.

 

Po raz kolejny Krakowski Park Technologiczny nagrodził przedsiębiorców, którzy postanowili zainwestować w Małopolsce. Krakowski Park Technologiczny wydał w ubiegłym roku aż 47 decyzji o wsparciu.

Te 47 decyzji to blisko 1,7 mld zł nakładów inwestycyjnych i aż 376 nowych miejsc pracy. Warto podkreślić, że w 2022 roku suma nakładów inwestycyjnych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji przekroczyła sumę nakładów z całego okresu działania specjalnej strefy ekonomicznej. W okresie od 1997 r. do 2018 r. było to 6,2 mld złotych, a w ramach PSI, w latach 2018-2022 to aż 7,8 mld złotych. Utrzymuje się trend widoczny już w latach poprzednich i zmiana w myśleniu o ulgach podatkowych. Coraz więcej przedsiębiorców uznaje to narzędzie za atrakcyjne i chętnie z niego korzysta. Ważne jest to, że udaje się trafić do małych i średnich firm z ofertą Polskiej Strefy Inwestycji.

– powiedział Tadeusz Zaremba podczas uroczystości.

Od kilku lat wydarzenie jest też okazją do prezentacji startup-ów, które w ramach programu akceleracyjnego przygotowują rozwiązania dla przemysłu. W tym roku zagraniczne zespoły pracowały nad wdrożeniami ich technologii w zakładach produkcyjnych m.in. firm zlokalizowanych w PSI.
Nagrodzone firmy

Startup roku – NaturalAntibody S.A.

Tegorocznym laureatem nagrody Krakowskiego Parku Technologicznego w kategorii „start-up roku” zostaje firma, która jest prekursorem wykorzystania algorytmów uczenia maszynowego w celu opracowania innowacyjnego rozwiązania, które nie tylko przyspiesza proces rozwoju leków, ale również istotnie obniża koszty związane z wprowadzaniem na rynek leków opartych na przeciwciałach. Ich innowacyjne produkty zdobyły uznanie i zaufanie gigantów branży, takich jak AstraZeneca, co tylko potwierdza ogromną wartość i wpływ ich pracy.

Pionier w gminie – Laboratorium Datowań Bezwzględnych Marek Krąpiec

Firma powstała w październiku 2008 roku. Właściciel i pomysłodawca prof. dr hab. Inż. Marek Krąpiec jest pracownikiem naukowym Akademii Górniczo-Hutniczej, który specjalizuje się w badaniach w zakresie datowania radiowęglowego i dendrochronologii. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje w laboratorium w prowadzonych badaniach radiowęglowych w celu określenia wieku różnego typu przedmiotów. W ciągu 15 lat działalności laboratorium zyskało renomę i rozpoznawalność na rynku. Znajduje się w elitarnej grupie zarejestrowanych podmiotów wykonujących pomiary 14C na świecie.
Firma otrzymała decyzję o wsparciu na inwestycję polegającą na utworzeniu nowego zakładu w Miękini w gminie Krzeszowice. Powstanie tam nowoczesne laboratorium, gdzie świadczone będą usługi w zakresie datowania bezwzględnego.

Odważny przedsiębiorca – Fabryka Kart Trefl-Kraków sp. z o.o.

Odważny przedsiębiorca to firma, która dokonała inwestycji zarówno o wysokim poziomie nakładów, jak i szerokim zakresie, znacząco wpływając na rozwój działalności przedsiębiorstwa. Nasz tegoroczny laureat to największy w Polsce producent kart do gry, a także gier planszowych i towarzyskich. Początki jego działalności sięgają roku 1947. Od tamtej pory firma nieprzerwanie dostarcza klientom karty o najwyższej jakości technicznej i wyjątkowych walorach estetycznych – do dziś wypuściła na rynek ponad miliard talii. W 2014 roku firma otworzyła nowoczesną fabrykę w Niepołomicach-Podłężu z nowymi maszynami, przestronnym magazynem oraz częścią biurową, którą będzie rozwijana w ramach nagradzanej inwestycji. Przedsiębiorca zadeklarował poniesienie nakładów w wysokości ponad 7,5 miliona złotych, a także utworzenie co najmniej 2 nowych miejsc pracy.

Największa inwestycja – Valeo Autosystemy sp. z o.o.

Nasz przedsiębiorca od lat korzysta z narzędzi wsparcia oferowanych przez Krakowski Park Technologiczny, najpierw w formie zezwoleń strefowych, a obecnie decyzji o wsparciu. Spółka zajmuje się produkcją systemów samochodowych o bardzo szerokim zakresie. Działalność produkcyjna firmy w Polsce zaczęła się od wynajmowanej hali w Zielonkach, niedaleko Krakowa, gdzie w roku 1996 została wyprodukowana pierwsza chłodnica. W 1997 roku podjęto decyzję o budowie fabryki w Skawinie, co stało się pierwszym krokiem do rozwoju biznesu w Polsce. Obecnie posiada w Polsce 5 zakładów produkcyjnych, Centrum Sprzedaży i Dystrybucji w Warszawie oraz Centrum Usług Wspólnych w Skawinie dla takich obszarów jak: Finanse/Księgowość, IT, HR, Zakupy oraz Zarządzanie Łańcuchem Dostaw. Firma Valeo, bo niej mowa zadeklarowała w ubiegłym roku poniesienie nakładów w wysokości ponad 224 miliony złotych oraz utworzenie co najmniej 10 nowych miejsce pracy.

Najlepiej przygotowane tereny inwestycyjne – Gmina Bobowa

Tegoroczny laureat to gmina, która przygotowała Strefę Aktywności Gospodarczej, udostępniając 12 hektarów inwestycyjnych. Są one dobrze skomunikowane, posiadają pełną infrastrukturą oraz uzbrojenie. Gmina oferuje przedsiębiorcom 7 działek kompleksowo uzbrojonych w sieć wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną, gazową oraz teletechniczną. Powierzchnia poszczególnych działek przeznaczonych do zainwestowania kształtuje się od 1 ha do 3 ha.
Realizując swoją prorozwojową politykę, gmina wzięła również udział w projekcie Standardy obsługi inwestora i wdrożyła zakładane przez niego standardy w swoich codziennych działaniach.
Gmina otrzymała także certyfikat wdrożenia standardów obsługi inwestora.

Nowa inwestycja

Spotkanie było też okazją do wręczenia nowej decyzji o wsparciu. Z rąk Natalii Bursiewcz, wiceprezes zarządu i Tadeusza Zaremby, prezesa zarządu decyzję otrzymała firma L&T Technology Services Poland sp. z o.o.
L&T Technology Services utworzy w Krakowie centrum inżynieryjno-badawczo-rozwojowe (ER&D) dla branży elektromobilności i innych. Firma utworzy 350 nowych miejsc pracy, w ramach których zatrudni wykwalifikowanych pracowników, których dwuletnie koszty pracy będą stanowiły koszty kwalifikowane nowej inwestycji. Deklarowany koszt projektu to ponad 150 mln zł.
Spółka dominująca, L&T Technology Services (LTTS), to firma świadcząca usługi inżynieryjne z siedzibą w Indiach i notowana na giełdzie. Jest jedną z wiodących na świecie firm inżynieryjnych i badawczo-rozwojowych (ER&D). Świadczy usługi konsultingowe, projektowe, rozwojowe i testowe dla klientów z różnych sektorów przemysłu, w tym transportu, produktów przemysłowych, telekomunikacji i hi-tech, przemysłu przetwórczego i urządzeń medycznych – z których każdy stanowi znaczący składnik wydatków na badania i rozwój klientów z listy Global Fortune 500 (G500).
LTTS jest obecna w ponad 25 krajach, w szczególności w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Indiach. Firma obsługuje 69 firm z listy Fortune 500 i 57 największych klientów ER&D na świecie i jest notowaną na giełdzie spółką zależną Larsen & Toubro, która działa w dziedzinie inżynierii, budownictwa, technologii i usług finansowych.
Barbara Wityńska-Słącz, Media Relations at Krakow Technology Park
Materiał partnera

Reklama