Dobry Tygodnik Sądecki poleca: Decennium łapaczy chwil!

Dobry Tygodnik Sądecki poleca: Decennium łapaczy chwil!

Nie wiem jak zacząć, więc zacznę od Bacha… Może w progu się waha ktoś, kto winien wejść.. 😉 Wszyscy powinniście wejść do zabytkowych piwnic sądeckiej biblioteki przy ul Franciszkańskiej. Na spotkanie zapraszają Urszula i Paweł Ferencowie, małżeństwo przepięknie rywalizujące w łapaniu chwil i emocji, i zatrzymywaniu ich na zawsze. W bibliotece można obejrzeć wystawę zatytułowaną „Decennium”, bo ta fantastyczna rywalizacja trwa już dziesięć lat.

Dlaczego zaczęłam od Bacha? Bo poznałam Pawła Ferenca, gdy on sam zaczynał od Bacha, Beethovena, Chopina albo Zsapki.  Byłam wtedy jednym z wielu łobuzów z nowosądeckiego II LO, którzy w głowie mieli pstro.  A on był jednym z niewielu nauczycieli mających moc tonowania tego pstro bez podnoszenia głosu i straszenia dwóją, albo obniżonym zachowaniem. Tonował nasze pstro w głowie dosłownie – muzyką, bo uczył muzyki i robił to z pasją. Gdy wiedział, że zwyczajną belferską gadaniną nie dotrze do nas, zmęczonych po kilku godzinach polskiego z  Leszkiem Bolanowskim i matmy z panią Kazimierą Rochową, uruchamiał gramofon i uczył muzyki najpiękniej jak można – oswajając nas z nią.

Dziś, będąc emerytowanym nauczycielem z taką samą pasją fotografuje – ucząc dostrzegania i doceniania ulotnego piękna Beskidu, ulotnych emocji malujących się w ludzkich gestach i mimice, detali świata, których nie dostrzegamy patrząc pospiesznie.

Co więcej – jako fotografik został zauważony i doceniony przez międzynarodowe grono znawców tej sztuki.

Swoją pasję Paweł Ferenc dzieli z żoną – Urszulą. Konkurują ze sobą na zdjęcia, wygrywają na przemian, raz ona, raz on.

Wystawa jest bardzo silnie dokumentalna. Autor zapisuje obraz świata takim jaki widzi, a jednocześnie poprzez posiadany warsztat stara się wyrazić swój sposób widzenia, swoją idee, myśl, radość, swój stosunek do otaczającej go rzeczywistości. Obrazy otaczają nas codziennie w ogromnej liczbie. Są prace na które nie zwracamy żadnej uwagi, ale są fotografie na długo pozostające w naszej pamięci. Ta relacja pomiędzy emocjami fotografującego a odbiorcy, to porównanie odniesienia do zawartych w nich symboli. Symboli które widz odczytuje indywidualnie. Takie właśnie są fotografie Uli i Pawła Ferenców. Każda fotografia na tej wystawie stanowi zapis wrażliwości i specyficznego spojrzenia na scenę przed obiektywem. Oboje są fotografami o szerokich zainteresowaniach, a świadczy o tym różnorodność tematyki ich prac charakteryzujących się głębokim podejściem do tematu i poszukiwaniem ukrytej treści. Wiele z tych prac zostało dostrzeżonych na różnego rodzaju konkursach i zaprezentowanych w publikacjach prasowych – kusi  kurator wystawy Alicja Przybyszowska.

Patronem medialnym wystawy jest Dobry Tygodnik Sądecki.

Paweł Ferenc AFRP AFIAP
Fotografią zajmuje się od 2009 roku. Członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (od 2019r. z tytułem Artysta Fotograf Rzeczypospolitej Polskiej) i Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP w Luksemburgu (od 2018r. z tytułem AFIAP ). Członek Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Odznaczony Złotym Jabłkiem Sądeckim za aktywną pracę na rzecz rozwoju sztuki fotografii, Brązowym i Srebrnym Medalem Fotoklubu Rzeczypospolitej za Fotograficzną Twórczość. Wyróżniony Dyplomem Burmistrza Krynicy Zdroju za osiągnięcia w upowszechnianiu sztuki fotograficznej i promowaniu Gminy Krynicy Zdrój. W pracy artystycznej zajmuje się fotografią pejzażową, natury, reportażem, fotografią uliczną i koncertową. Autor wystaw indywidualnych: ,,W kolorach ciszy – Beskid Niski” (2017), ,,Decennium” (2019) oraz licznych wystaw  zbiorowych i pokonkursowych. Swoje prace poddaje konfrontacjom na konkursach fotograficznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Do najważniejszych zalicza: II miejsce w Konkursie Fotograficznym ,,W Dolinie Popradu” organizowanym przez KTF i Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny,  III miejsce i Brązowy Medal Fotoklubu RP za Twórczość Fotograficzną w XV edycji konkursu „Detal architektoniczny Historycznego „Państwa Muszyńskiego”  pt. ” Progi i schody w pejzażu i architekturze”, Wyróżnienie w Międzynarodowym Salonie Fotografii Reporterskiej Life Press Photo 2017 na Ukrainie, II miejsce i Srebrny  Medal Fotoklubu RP za Twórczość Fotograficzną  w XVI edycji Konkursu Fotograficznego Detal Architektoniczny Historycznego Państwa Muszyńskiego  ,,Zabytki UNESCO”, Srebrny medal Stropkovsky Fotoclub oraz Wyróżnienie HM Bardaf w 4. Spring  Fotosalon Bardaf – Bardejov, Wyróżnienie w LifePressPhoto — International Salon of reporter photography Ukraina 2018, II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym ,, Przebudzenie wiosny”, wyróznienie HM IAAP  w Międzynarodowym Salonie Fotograficznym ,,Tylko jedno zdjęcie” 2018, Salon Bronze Medal w 1-st International Salon of Art Photo «Golden Drag   2018 na Ukrainie, Gold Medal from Salon  w kategorii Arts, Entertainment w Life Press Photo International Salon of reporter photography 2019 – Ukraina. Jego prace publikowane były w branżowym dwumiesięczniku ,,Foto-Kurier”, niemeckim ,,BlackMgazin”, austriackim ,, EYE-Photo Magazine”, włoskim  ,,INTERPHOTO Magazine”, w albumie fotograficznym  ,,Polska Ziemia w światłach i cieniach” – Wydawnictwo Mazowsze 2009, w albumie fotograficznym  ,,MAŁOPOLSKA” 2017 oraz  w wielu wydawnictwach i katalogach pokonkursowych.

Urszula Ferenc  AFRP AFIAP

Fotografią zajmuje się od 2009 roku. Członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (z tytułem Artysta Fotograf Rzeczypospolitej Polskiej) i Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP w Luksemburgu (od 2018r. z tytułem AFIAP ). Członek Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Odznaczona Srebrnym Jabłkiem Sądeckim za aktywną pracę na rzecz rozwoju sztuki fotografii. Wyróżniona Dyplomem Burmistrza Krynicy Zdroju za osiągnięcia w upowszechnianiu sztuki fotograficznej i promowaniu Gminy Krynicy Zdrój. W pracy artystycznej zajmuje się fotografią pejzażową, natury, reportażem, fotografią uliczną , koncertową i makro. Autorka  wystaw indywidualnych: ,,W kolorach ciszy – Beskid Niski” (2017), ,,Decennium” (2019) oraz licznych wystaw  zbiorowych i pokonkursowych. Swoje prace poddaje konfrontacjom na konkursach fotograficznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Do najważniejszych zalicza: wyróżnienie w Konkursie Fotograficznym To Dobry Konkurs   ,,PORTRET V edycja 2017 „, wyróżnienie PC Perasto Praice w 1rd INTERNATIONAL SALON OF PHOTOGRAPHY CITADELA w Czarnogórze 2017, Finalistka Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego Jazz World Photo 2018, Srebrny Medal w konkursie LIFE PRESS PHOTO Ukraina 2018, wyróżnienie PSA HONOUR MENTION w 4th International Salon of Print and Digital Art Varna 2018, wyróżnienie FIAP HM w 11-th International Photographic Salon Varna 2018, wyróżnienie HONOUR MENTION w ROYAL BENGAL ART INTERNATIONAL SALON 2018 w Indiach.  Jej prace publikowane były w albumie ,,MAŁOPOLSKA” 2017 oraz  w wielu wydawnictwach i katalogach pokonkursowych.
Komu jeszcze trzeba pokusy – niech spojrzy …

autor zdjęć: Paweł Ferenc

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.