DOBRA WODA

DOBRA WODA

Wykorzystywanie wód , uznawanych za lecznicze należy do najstarszych dziedzin praktyki lekarskiej. W Indiach odkryto ruiny kąpieliska sprzed 5 tysięcy lat z ujęciami źródeł, podobnie w wykopaliskach Egiptu i Mezopotamii odnaleziono podobne urządzenia. W starożytnych językach wyraz „lekarz” znaczył „znający wody”

Krenoterapia czyli kuracja pitna -jest więc jedną z najstarszych form leczenia uzdrowiskowego.

Picie wody mineralnej i leczniczej w odpowiedniej ilości i temperaturze wpływa na organizm ludzki dzięki  składowi chemicznemu czyli zawartości m.in. CO2 oraz rodzajowi składników mineralnych, zwłaszcza ich formy – głównie zjonizowanej.

Proces jonizacji minerałów w wodzie wydobywanej ze złóż podziemnych, w których panuje znacznie większe ciśnienie niż na powierzchni ziemi –  stanowi o ich przyswajalności – a co za tym idzie  właściwemu oddziaływaniu na procesy metaboliczne organizmu człowieka.

Obecność w składzie wód leczniczych  i mineralnych dwutlenku węgla  oraz makroskładników mineralnych, pierwiastków rzadkich i śladowych, których wodach podziemnych zidentyfikowano ok. 50,  zależy od procesów geochemicznych w danych złożach, z których te wody pochodzą.

Skład tych wód został szczegółowo opisany wraz z zakwalifikowaniem do stosowania medycznego w określonych schorzeniach  jak i do uzupełniania niedoborów – w codziennym, koniecznym uzupełnianiu niedoborów zarówno wody jak i elementów minerałowych

Wody sztucznie  nasycane  dwutlenkiem węgla wraz z dodawanymi minerałami w formie niezjonizowanej,  nie są przez organizm prawidłowo przyswajalne, ponadto ich proporcje między sobą nie są fizjologiczne i nie gwarantują właściwego działania tych składników

Nazywanie wodą mineralną wody o sztucznie skonstruowanych parametrach jest nieporozumieniem.

W 1990 roku wprowadzono w Polsce znacznie zaniżoną nową normę dla butelkowanej wody mineralnej , której mineralizacja  wynosiła zaledwie 200 mg/l, sztucznie nasycanej CO2. Wprowadzenie tej normy doprowadziło  pojawienia się w sprzedaży ok. 600 różnych produktów, które nie miały nic wspólnego z wodą mineralną oprócz napisu na etykiecie.

Mimo, że Rozporządzenia Ministra Zdrowia  w 1997 r a później 2004 r  wprowadziły szczegółowe i znacznie bardziej restrykcyjne  przepisy regulujące obrót   wodami mineralnymi, źródlanymi  i stołowymi , nieprawidłowości poprzedniej regulacji owocują do dziś.

Obecnie uznaje się tylko 3 rodzaje naturalnych wód butelkowanych

Naturalna woda mineralna to woda podziemna głęboka, występująca na głębokości poniżej 30 m w głąb ziemi , która przy ujęciu i zabutelkowaniu zawiera co najmniej 1000 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych w formie zjonizowanej i co najmniej 250 mg/l wolnego dwutlenku węgla naturalnego pochodzenia

 Naturalna woda źródlana to woda podziemna płytka, występuje  od 5 do 30 m w głąb ziemi i nie różni się właściwościami od wody  z kranu  przeznaczonej do spożycia przez ludzi z określonymi przepisami o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę a jedynie niechlorowana i sztucznie nie uzdatniana

 Naturalna woda stołowa to woda podziemna płytka ,  do której dodano wodę źródlaną lub mineralną i sztucznie nasycono solami mineralnymi i dwutlenkiem węgla,  mająca tylko teoretycznie  znaczenie fizjologiczne dla organizmu.

Woda to życie

 Procentowa zawartość wody w organizmie człowieka może się wahać w zależności od płci i wieku, ale nie zmienia to faktu, że stanowi ona główny i najważniejszy składnik ludzkiego ciała. Wody ubywa wraz z dojrzewaniem i nieuniknionym starzeniem się organizmu. Jest to proces zupełnie naturalny, który sprawia, że o ile ciało noworodka składa się w 74% z wody, to już w ciele jego babci poziom wody spadnie poniżej 50% (w przeliczeniu na kilogram masy ciała)

Wystarczy rzucić okiem na listę poniżej, aby zgodzić się, że nie można przecenić znaczenia wody dla prawidłowej pracy organizmu. Woda uczestniczy we wszystkich procesach życiowych, jakie zachodzą w ciele człowieka czyli

  • stanowi materiał budulcowy komórek
  • bierze udział w transporcie składników odżywczych i hormonów
  • uczestniczy w procesach trawienia i wydalania
  • utrzymuje prawidłowe ciśnienie i objętość krwi
  • pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała
  • chroni mózg i rdzeń kręgowy
  • chroni płód

 

Niedobór wody w organizmie to nie tylko uczucie pragnienia.  Czasem występują bardzo nietypowe objawy świadczące o nieprawidłowym nawodnieniu organizmu a są to ból głowy, uczucie głodu, wolniejsza praca mózgu -dekoncentracja,   suchość oczu, pragnienie cukru,  przybieranie na wadze mimo prawidłowej kaloryczności posiłków i mimo stosowania  diety,

Organizm człowieka nie jest w stanie magazynować wody na przyszłe potrzeby i woda w organizmie człowieka powinna być stale uzupełniana. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoba dorosła powinna wypijać 2,5 litra wody dziennie, przy czym przyjmowanie mniej niż 1 litra na dzień grozi odwodnieniem. Są to oczywiście wartości uśrednione, bo zapotrzebowanie na wodę jest sprawą dość indywidualną i zależy od kilku czynników, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia, poziom aktywności, rodzaj wykonywanej pracy  a także od pory roku i temperatury otoczenia, a także od diety.

Dla naszego zdrowia nieobojętne jest to, jaką wodę mineralną dostarczmy naszemu organizmowi na co dzień.

Woda mineralna powinna dostarczać  tych składników, które są niezbędne w procesach metabolicznych. Wody płytkie jak np.  woda źródlana czy stołowa o zmiennym składzie zawierają  nawet metale ciężkie czy pestycydy i zamiast dostarczać do organizmu biopierwiastków powodują ich wypłukiwanie z organizmu lub wbudowanie do komórek składników szkodliwych a nawet trujących czy powodujących rozpoczęcie procesu nowotworowego.

Wody , które są sztucznie mineralizowane czy też nasycane sztucznie wytworzonym CO2 są słabo przyswajalne przez ludzki organizm, maja niestały skład a właściwej proporcji składników nie da się odtworzyć tak, aby ich działanie dorównywało naturalnemu składowi  wody mineralnej głębokiej .

W wodach sztucznie nasycanych  nadmiar niektórych minerałów może blokować wchłanianie innych koniecznych pierwiastków i prowadzić do znacznych niedoborów,  mimo wypijania zalecanej ilości czyli przeciętnie ok. 1,5 – 2,0 litrów  wody dziennie.

Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. jest producentem następujących wód leczniczych i mineralnych:

 Wody lecznicze uzdrowiska:

 Zdrój Główny – szczawa posiadająca bardzo wyważony skład o mineralizacji ogólnej.

W jego składzie dominują jony wodorowęglanowe oraz jony wapnia . Bardzo istotnym składnikiem jest kwas metakrzemowy, który cechuje się wysoką biodostępnością – ok. 43% . Kwas ten uważany jest za najlepsze źródło krzemu dla człowieka. Krzem jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu np. wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu gęstości mineralnej kości, wpływa na prawidłową odporność, prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu – natomiast musimy wiedzieć że zawartość krzemu we współczesnej diecie się zmniejsza i nie każda jego forma jest dla człowieka biodostępna. Wprawdzie opracowywane są suplementy diety wzbogacone w krzem, jednak są to suplementy o znacznie ograniczonej dostępności biologicznej.

Woda Jan  to woda kwasowęglowa o niskiej mineralizacji i zawartości dwutlenku węgla około 1000 mg/dm, co w połączeniu ze składnikiem swoistym powoduje silne właściwości moczopędne.

Jest idealna w leczeniu kamicy nerkowej, stosowana również w leczeniu innych schorzeń nerek i dróg moczowych oraz miażdżycy i cukrzycy (w połączeniu z wodą Zuber) gdyż wydatnie obniża poziom cholesterolu i cukru

Woda Słotwinka szczawa  o szerokim składzie jonów fizjologicznie odżywczych. Oprócz wodorowęglanów,  stężenie jonów Mg, Ca i Na oraz jej wysoka mineralizacja może powodować wyrównanie gospodarki elektrolitowej (z uwagi na szerszy zakres jonów o stężeniach właściwych – czyli takich które mają wpływ na organizm). Woda ma bardzo specyficzny smak lekko słodkawy  ze względu na zawartość magnezu powyżej 200 mg/dm3. Woda skuteczna w leczeniu przewlekłych nieżytów przewodu pokarmowego, chorób z niedoboru magnezu, chorób neurologicznych. Pomaga usuwać metale ciężkie z organizmu, działa przeciwalergicznie.

Woda Zuber wysokozmineralizowana, unikalna woda lecznicza w skali europejskiej o bardzo dużej mineralizacji – szczawa chlorkowa o bardzo specyficznym składzie w której jonami głównymi są wodorowęglany i sód. Dodatkowo posiada składniki swoiste w postaci jodków które ze względu na lotny charakter mają istotne znaczenie w leczeniu stacjonarnym. Leczy choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, wątrobę i drogi żółciowe, zwalcza nadkwasotę, obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Wody, które nie są butelkowane ze względu na szybkie zmiany ich składu zachodzące po wydobyciu lub uzyskiwane  w niewielkiej ilości.

Woda Tadeusz szczawa o średniej mineralizacji.  Istotną zaletą wody są jony Fe2+ a jonowa postać żelaza umożliwia jego lepsze wchłanianie. Posiada silnie żelazisty smak. Woda stosowana jest w leczeniu schorzeń układu krwiotwórczego, przy rekonwalescencji po chorobach zakaźnych, w niedokrwistościach oraz w schorzeniach nieżytowych jelit. Nie jest butelkowana

Woda Mieczysław szczawa o dużej mineralizacji, mająca bardzo specyficzny nieco kwaskawy,  cierpki smak, spowodowany wysoką zawartością rozpuszczonego naturalnego CO2. Woda zalecana w nieżytach żołądka, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, po resekcji żołądka Nie jest butelkowana

Woda Józef to szczawa o bardzo niskiej mineralizacji . Podobnie jak woda Jan posiada silne właściwości moczopędne z uwagi na znaczą zawartość rozpuszczonego CO2 w wodzie w stosunku do niskiej mineralizacji ogólnej. Woda ma działanie moczopędne, słabo żółciopędne, lecznicze w niedokrwistości, ogólnie wzmacniające Nie jest butelkowana

Wody niebutelkowane należy pić w pijalniach, nie zabierać do wypicia nawet w tym samym dniu,  ponieważ po napełnieniu naczynia następujące w nich procesy powodują wytrącanie i zmiany chemiczne zawartych makroelementów nawet w ciągu 15 minut.

Wybór odpowiedniej wody do codziennego picia jest niestety zwykle przypadkowy i w dużym stopniu zależny od reklamy , pewnych preferencji w danym środowisku oraz ceny. Zwracanie uwagi na zawartość biopierwiastków w wybranej wodzie,  jest  na dalszym planie i nawet jeśli są one wymienione na etykiecie nie znaczy to, że będą prawidłowo wchłanialne z przewodu pokarmowego.

Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. promując zdrowy styl życia oraz środowiskowe czynniki sprzyjające zdrowiu zachęca do spożywania odpowiedniej wody mineralnej, tj.: takiej, która  dostarcza naszemu organizmowi  właściwych  składników wspomagających nasz metabolizm i zapobiegających wystąpieniu wielu schorzeń a także wspomagających leczenie farmakologiczne przez obniżenie dawek leków .

Kryniczanka jest wodą, która zawiera składniki mineralne występujące w organizmie człowieka w  odpowiedniej  ilości, prawidłowych proporcjach oraz występujące w postaci zjonizowanej w związku z czym są bioaktywne i łatwo przyswajalne. Ważna jest też ogólna właściwość tej wody wynikająca ze stosunków między makro i mikroelementami oraz ich postaci chemicznej a także właściwego nasycenia naturalnym dwutlenkiem węgla.

Kryniczanka pochodzi ze źródła „Zdrój Główny” bijącego z głębi ziemi .Woda zawiera niezbędną dla organizmu ilość magnezu dzięki czemu łagodzi stany stresowe i nadmierną pobudliwość. Działa przeciwzapalnie i przeciwuczuleniowo. Dzięki dużej zawartości wapnia  a przede wszystkim kwasu metakrzemowego wzmacnia układ kostny.

Kobiety ciężarne  powinny zwracać szczególną uwagę na skład wody i dla nich idealną wodą mineralną jest właśnie Kryniczanka , albowiem w ciąży występuje gotowość do powstania cukrzycy ciężarnych , a Kryniczanka ma wpływ na insulinooporność tkanek i może zapobiec wystąpieniu tej nieprawidłowości tak istotnej dla płodu.

Konieczność przyjmowania w ciąży dużej ilości tabletek magnezu aby zapobiec wystąpieniu porodu przedwczesnego – może być ograniczona przez picie Kryniczanki, która zawiera bardzo dobrze przyswajalny magnez

Oczekiwany efekt wspomagania naszego zdrowia przynieść może wyłącznie DOBRA WODA wydobywana  z głębokich złóż , nasycona odpowiednimi minerałami i utrwalona naturalnym CO2 czyli KRYNICZANKA, którą mogę z czystym lekarskim sumieniem wszystkim polecić

 

lek. Elżbieta Siwiak

Reklama