Czterech nietrzeźwych kierowców w weekend na sądeckich drogach. Rekordziści mieli ponad 2,5 promila

Czterech nietrzeźwych kierowców w weekend na sądeckich drogach. Rekordziści mieli ponad 2,5 promila

Przez swoją bezmyślność narazili nie tylko siebie, ale i innych uczestników ruchu. W miniony weekend sądeccy policjanci zatrzymali czterech nietrzeźwych kierowców. Dwóch miało ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Co więcej, jeden z nich doprowadził do kolizji drogowej.

Pierwszego z ,,rekordzistów” mundurowi zatrzymali w piątek, 6 listopada, kiedy to około 23:30 przemierzał samochodem ulicę Lwowską w Nowym Sączu.

Drugi kierowca, mający ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie, doprowadził w sobotę do kolizji drogowej. Jadąc po godzinie 17:00 ulicą Zdrojową, zboczył na przeciwległy pas jezdni i zderzył się czołowo z innym pojazdem. Na szczęście w zdarzeniu tym nikt nie odniósł obrażeń.

W niedzielę sądeccy policjanci zatrzymali kolejnych dwóch nietrzeźwych kierujących. Pierwszy z nich prowadził samochód po godzinie 9:00 ulicą Szeroką w Chełmcu. W jego organizmie był ponad promil alkoholu. Drugi miał we krwi ponad pół promila i przed 16:00 jechał motorowerem ulicą Tarnowską w Nowym Sączu.

Jak przestrzega podkom. Iwona Grzebyk-Dulak, Oficer Prasowa KMP w Nowym Sączu, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne i finansowe, ale stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia innych uczestników ruchu.


KONSEKWENCJE KIEROWANIA POJAZDEM POD WPŁYWEM ALKOHOLU

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 10 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jazda po spożyciu alkoholu niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne. Na drodze nie jesteśmy sami. Każdemu zależy, by bezpiecznie dotrzeć do celu, dlatego musimy być odpowiedzialni. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie osoba, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, a cierpienie dotyka rodzinę i najbliższych zmarłego.

NIE POZWALAJ NA JAZDĘ PO PIJANEMU, BO MOŻE WŁAŚNIE RATUJESZ CZYJEŚ ŻYCIE

Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.

Ponadto, niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Przecież chodzi o ludzkie życie! Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał.

 źródło: KMP w Nowym Sączu

fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.