Czarni Górale pożegnają swoją gwiazdę – Danutę Szaflarską

Czarni Górale pożegnają swoją gwiazdę – Danutę Szaflarską

Czarni Górale osobiście pożegnają Danutę Szaflarską. Do Warszawy na jutrzejszy pogrzeb aktorki wybierają się członkowie piwniczańskiego zespołu regionalnego Dolina Popradu. Mają przygotowany pożegnalny program artystyczny.

Danuta Szaflarska urodziła się i wychowała w Kosarzyskach koło Piwnicznej. W ostatnich latach systematycznie wypoczywała w swojej rodzinnej miejscowości.

-W naszej góralskiej tradycji jest ogromny szacunek do najbliższych, dlatego zawsze towarzyszymy im w ostatniej drodze – mówi poetka i zarazem członkini zespołu Dolina Popradu Wanda Łomnicka – Dulak. – Podczas jutrzejszej uroczystości będzie akcent poetycki, ale też zaplanowaliśmy mowę pożegnalną gwarą górali nadpopradzkich. Będzie wygłoszona przez męskiego członka zespołu, bo gospodarz musi pożegnać piękną gospodynię scen światowych, będą kwiaty oraz gałązki smreczyny i jedliny, które są ważnym elementem góralskiego pożegnania

Na uroczystość pogrzebową wybierają się również przedstawiciele samorządu i gminnego ośrodka kultury, między innymi dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Janina Janur.

– Znałam się z Danusią osobiście. Często spędzałyśmy ze sobą czas podczas jej wizyt w Piwnicznej. Mimo wielkiej sławy, do końca pozostała bardzo skromną, życzliwą oraz ciepłą osobą – mówi.

Ośrodek Kultury nosi imię Danuty Szaflarskiej. W najbliższym czasie pojawią się w mieście inne akcenty, które maja uhonorować związki aktorki z tym miejscem.

– Mamy w planach budowę ławeczki oraz pomnika Danuty Szaflarskiej. To na razie pomysł. Komitet organizacyjny zadecyduje jak będzie to wyglądało i w którym miejscu będzie postawione – tłumaczy burmistrz Piwnicznej Zbigniew Janeczek. – Była najpopularniejszą Piwniczanką w dziejach historii i będziemy zawsze  o niej pamiętać.

Piwniczańska poetka Barbara Paluchowa wydała w zeszłym roku książkę dla najmłodszych o dzieciństwie Danuty Szaflarskiej. Została oparta na wspomnieniach głównej bohaterki.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się jutro w Warszawie o godzinie 13.00. Aktorka zmarła 19 lutego w wieku 102 lat.

W dorobku artystycznym miała blisko 80 kreacji filmowych i około stu teatralnych. Sławę zyskała między innymi dzięki filmom „Zakazane piosenki”, „Skarb” czy  „Pora umierać”.

 

 Monika Chrobak