Nowy Sącz – Wrocław: z myślą o tych, którzy wracają na wolność…

Sądeccy i wrocławscy kuratorzy sądowi stworzyli portal pomocy postpenitencjarnej www.codalej.info . W tym miejscu w sieci zamieszczane są bezpłatne porady dla osób opuszczających zakłady karne oraz ich rodzin. Jest też lista placówek, gdzie można szukać doraźnej pomocy.

Nowo powstały portal nie tylko informuje ale też doradza z jakiej formy pomocy można skorzystać -mówi kurator sądowy Krzysztof Jasiński z Sądu Okręgowego w Nowym Sączu

-Zamieściliśmy listę placówek, które bezpłatnie świadczą różnorodną pomoc postpenitencjarną. Są tam centra integracji, centra pomocy, zespoły kuratorskie, które udzielają zapomóg z Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej, biura, urzędy pracy i noclegownie- tłumaczy.

Portal obecnie zawiera dane z kilku województw: małopolskiego, dolnośląskiego, części śląskiego, podkarpackiego oraz kujawsko-pomorskiego. Docelowo swoim zasięgiem ma objąć cały kraj. W bazie jest już 650 tego placówek.

– Chodzi o to, aby przebić się z informacją do tych osób,  uświadomić im, że po wyjściu z zakładu karnego nie są pozostawieni sami sobie. Liczymy, że to pomożemy im w ten sposób w readaptacji w społeczeństwie -podkreśla Krzysztof Jasiński.

W naszym regionie od przeszło dwóch lat byłym więźniom pomaga wejść w nową rzeczywistość Centrum Pomocy Postpenitencjarnej działające przy nowosądeckim stowarzyszeniu Sursum Corda. W ofercie tej „komórki” jest wsparcie materialne między innymi w formie bonów żywnościowych, towarowych, odzieży, biletów na przejazdy komunikacją publiczną. Są też darmowe porady specjalistów w tym doradcy zawodowego, pracownika socjalnego, prawników czy kuratorów. Do tej pory z ośrodka korzystało  około dwustu byłych skazanych.

Mury Zakładu Karnego w Nowym Sączu opuszcza rocznie prawie 400 osób.

fot. pixabay

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.