Co ze szczepieniami w Piwnicznej? Weekendowe szczepienie tak, ale na stałe punkty nie ma co liczyć

Co ze szczepieniami w Piwnicznej? Weekendowe szczepienie tak, ale na stałe punkty nie ma co liczyć

Najmniejszy odsetek zaszczepionych w powiecie nowosądeckim zanotowano w gminie Piwniczna-Zdrój. Nie ma tam punktów szczepień – ani stałych, ani „okazyjnych”, podobnych do tych, które pojawiają się w weekendy albo przy okazji imprez plenerowych w Nowym i Starym Sączu czy w Muszynie. Przedsiębiorcy martwią się, że kiedy przyjdzie czwarta fala koronawirusa miejscowość turystyczna zostanie ,,zamknięta”. Jak udało nam się dowiedzieć, w Piwnicznej zostanie zorganizowany weekendowy punkt szczepień. Podobnie w Nawojowej. Na utworzenie stałych punktów nie ma co liczyć.

Obecnie w Piwnicznej 27,7% osób zaszczepionych jest jedną dawką. W pełni zaszczepionych – 25,2%. Gmina nie ma swojego punktu szczepień. Mieszkańcy jeżdżą do Muszyny, Nowego, czy Starego Sącza, aby przyjąć szczepionkę.

– Tutaj nie chodzi o to, aby każdy musiał się szczepić, ale o to, żeby był wybór. Żeby starsze osoby nie musiały dojeżdżać do innych miast, aby móc skorzystać ze szczepień. Martwi mnie również to, iż rząd zapowiada czwartą falę pandemii i może być tak, że miejscowości turystyczne z najmniejszą liczbą zaszczepionych zostaną ponownie zamknięte. Przedsiębiorcy martwią się zwyczajnie o to – wyznała w rozmowie z naszą redakcją Czytelniczka z Piwnicznej.

Sami nie damy rady

Burmistrz Dariusz Chorużyk miał nadzieję na weekendowy punkt.

–  Sami swoimi siłami nie jesteśmy jednak w stanie tego zrobić. Nie mamy możliwości. Są u nas dwa ośrodki zdrowia, ale dotychczas nie udało im się podjąć tematu utworzenia punktu szczepień – stwierdził dwa dni temu w rozmowie z naszą redakcją. – Nie mówię, że nie będzie u nas takiej akcji, ale podkreślam, że sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić – podsumował.

Burmistrz jednocześnie zaznaczył, iż obecnie Piwniczna przygotowuje się na Festiwal Biegowy i ma nadzieję, że żadne obostrzenia nie pokrzyżują planów, a do uzdrowiska zawita na trzy dni minimum trzy tysiące osób.

– Samorządy nie dostają propozycji organizacji akcji, tylko refundację za zorganizowane akcje promujące szczepienie. Jest to kwota od 10-do 40 tysięcy złotych – tłumaczy rzeczniczka prasowa Wojewody Małopolskiego Joanna Paździo.

Jednocześnie wyjaśnia, iż weekendowe szczepienia, to akcja oddolna samorządów. Pierwsze z nich zorganizowane przez wojewodę m.in. na Pustyni Błędowskiej miały być wskazówką jak można zorganizować tego typu akcję i jak zachęcić ludzi do szczepień.

– Samorządy organizują szczepienia przy okazji pikników, wydarzeń sportowych… Można również wystąpić do nas o kontener, z zastrzeżeniem, iż zostanie on pożyczony w miejsce, gdzie jest szansa zgromadzić największą liczbę osób – tłumaczy Paździo.

W ubiegły weekend uruchomiono 22 punkty. Trzy z nich samorząd Muszyny zorganizował w swojej gminie.

– Albo samorządy od zera planują takie wydarzenia, albo robią to przy okazji zaplanowanego wcześniej pikniku. Potem my refundujemy wydatki poniesione na promocję takiego wydarzenia i przelewamy pieniądze na konto gminy – wyjaśnia rzecznika wojewody.

Nie jest za późno, ale chętnych brak 

Żaden ośrodek zdrowia w Piwnicznej-Zdroju nie utworzył u siebie stałego punktu szczepień. Czy jest już za późno?

Jak wyjaśnia w rozmowie z naszą redakcją rzeczniczka prasowa krakowskiego oddziału Narodowego Funduszo Zdrowia Aleksandra Kwiecień, każda przychodnia POZ ma możliwość  dołączenia do Narodowego Programu Szczepień i otworzenia punktu w swojej placówce. W związku z koniecznością zwiększenia poziomu zaszczepienia populacji przeciwko COVID-19 niezbędne jest nie tylko utrzymanie, ale dalszy rozwój sieci punktów szczepień, zwłaszcza prowadzonych przez placówki podstawowej opieki zdrowotnej.

– Jest to szczególnie istotne do zapewnienia odpowiedniej dostępności do szczepień możliwie blisko miejsca zamieszkania pacjentów. Dotyczy to zarówno placówek sprawujących opiekę lekarską, jak i tych, które udzielają świadczeń pielęgniarskich – wyjaśnia Aleksandra Kwiecień.  Zaangażowanie poradni POZ w tym zakresie  pozwoli na dotarcie do pacjentów z wiedzą o celowości i bezpieczeństwie szczepień oraz ułatwi przyjęcie szczepionki blisko miejsca zamieszkania pacjentów – dodaje.

Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia zachęcają do udziału w Narodowym Programie Szczepień. Deklarują ponadto wsparcie i pomoc w tworzeniu nowych punktów.

– Za zwiększenie tempa i liczby zaszczepionych pacjentów w poradni, lekarz POZ otrzyma premię finansową. Wsparcie lekarzy rodzinnych ma pomóc w osiągnięciu odporności zbiorowej przeciwko COVID-19, która zagwarantuje, że wirus nie będzie rozprzestrzeniał się na masową skalę – wyjaśnia rzeczniczka NFZ.

Zaznacza, iż lekarze POZ otrzymają premię cząstkową za procentowy wzrost udziału zaszczepionych pacjentów w swojej populacji (według danych na 1 lipca), w dwóch grupach wiekowych: 12-55 lat i powyżej 55 lat. Oprócz premii cząstkowych poradnia POZ może otrzymać premię całościową (roczną). Ta przysługuje za osiągnięcie jednego z pięciu progów zaszczepienia swoich pacjentów. Progi zaczynają się od 60%. Ostatni to ponad 80%

Zarówno Przychodnia Lekarska „Poprad”, jak i przychodnia lekarska „Lekarz Rodzinny” nie planują u siebie utworzenia punktu.

– Niestety nie mamy warunków. Mamy mało miejsca, a na terenie całej gminy są jedynie dwa takie ośrodki – usłyszeliśmy w przychodni ,,Lekarz Rodzinny”

– Nie planujemy utworzenia punktu szczepień u siebie – taką informację otrzymaliśmy z przychodni ,,Poprad”.

Będą weekendowe punkty szczepień w Nawojowej i Piwnicznej 

Jak udało nam się dowiedzieć, zarówno w Piwnicznej, jak i w Nawojowej zostanie utworzony weekendowy punkt. Nawojowa jest drugą gminą Sądecczyzny, zaraz po Piwnicznej, z najniższym wskaźnikiem szczepień. Zarówno akcja w Piwnicznej jak i Nawojowej ma odbywać się pod patronatem krynickiego szpitala.

W Piwnicznej szczepienia odbędą się w najbliższą niedzielę 1 sierpnia br. od godziny 7:45 w sali widowiskowej Domu Kultury (Rynek 11). Będzie można zaszczepić się jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson. Szczepienia wykonywane będą przez personel medyczny z SP ZOZ Szpitala w Krynicy-Zdroju, który będzie miał do zaaplikowania 300 dawek i przewiduje szczepić chętnych do godz. 15. lub wyczerpania dawek.

Pacjenci powinni wziąć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem oraz wypełnić kwestionariusz wywiadu. Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19 do pobrania na stronie: http://www.piwniczna.pl/…/Kwestionariusz-wstepnego…

W Nawojowej szczepienie odbędzie się w Szkole Podstawowej im. bł. s. Julii Rodzińskiej na ul. Parkowej 1. Również tam będzie można przyjąć szczepionkę jednodawkową Johnson&Johnson od godziny 8.00-14.00.

Rząd obiecuje nagrody 

Rząd zachęca gminy do organizowania wydarzeń nagrodami.  100 tysięcy dla pierwszych 500 gmin, które osiągną poziom 67% zaszczepienia swoich mieszkańców, 1 mln złotych dla gmin na terenie każdego z byłych 49 województw, które osiągną najwyższy wskaźnik wyszczepialności mieszkańców oraz 2 mln złotych dla gminu, która osiągnie najwyższy wskaźnik zaszczepienia w Polsce.

Ponadto nagrody pieniężne, samochody hybrydowe, hulajnogi i inne cenne nagrody rzeczowe czekają na zwycięzców Loterii Narodowego Programu Szczepień. Loteria wystartowała 1 lipca i jest realizowana przez Totalizator Sportowy przy wsparciu spółek skarbu państwa. Do realizacji tego projektu będą mogły dołączyć również samorządy. Każdy uczestnik będzie miał aż cztery szanse na wygraną: natychmiastową – co 2000 osoba wygra 500 złotych; cotygodniową – do wygrania będą nagrody pieniężne (2x po 50 tys. złotych) oraz hulajnogi elektryczne i vouchery; comiesięczną – do wygrania będą nagrody pieniężne (2x po 100 tys. złotych) i samochody hybrydowe; finalną – na dwóch zwycięzców czekają nagrody: po 1 mln złotych plus samochód hybrydowy.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się również, iż dla gmin z województwa Małopolskiego planowane są nagrody za inicjatywy oddolne promujące szczepienia, czyli tworzenie weekendowych punktów szczepień.

Poniżej ranking gmin powiatu nowosądeckiego dotyczący liczby zaszczepionych osób w poszczególnych samorządach.

Fot. arch. Dariusza Chorużyka/
pixabay.com

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama