Co z tymi strefami czerwonymi w naszym regionie? Poseł Nowogórska i prezydent Handzel apelują do Ministra Zdrowia

Od 6 sierpnia Nowy Sącz ze względu na liczbę zakażonych koronawirusem znajduje się w tzw. strefie czerwonej. Mieszkańcy miasta nie tylko w pomieszczeniach, ale i na otwartej przestrzeni muszą nosić maseczki, a ilość gości weselnych nie może przekraczać 50. Do czerwonej strefy trafił (4 września) także powiat limanowski. Poseł Urszula Nowogórska apeluje do Ministra Zdrowia i zwraca uwagę, iż źle przeanalizowano dane statystyczne. Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel również ma co do tego wątpliwości. 

,,Z dużym zaskoczeniem i rozgoryczeniem przyjąłem informację, że decyzją Ministra Zdrowia miasto Nowy Sącz nadal znajduje się w strefie czerwonej. Z codziennych raportów, które otrzymujemy z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemilogicznej w Nowym Sączu wynika, że liczba zakażonych jest coraz mniejsza, a liczba ozdrowieńców rośnie”– zwraca uwagę prezydent Ludomir Handzel.

W swoim piśmie do Ministra Zdrowia przypomina, iż liczba zakażonych od 1 września do 7 września wynosi 19, co daje średnio 2,7 osoby na 83 794 mieszkańców miasta. Gospodarz Nowego Sącz zwraca również uwagę, że przebywanie tak długo w ,,strefie czerwonej” negatywnie wpływa na nowosądeczan, ale i rozwój gospodarczy, kulturalny oraz społeczny miasta.

,,Dlatego w imieniu własnym, a także mieszkańców Nowego Sącza zwracam się do Pana Ministra z apelem o szybkie przeanalizowanie sytuacji epidemiologicznej i przywrócenie Miasta Nowego Sącza do strefy zielonej” – napisał Ludomir Handzel w liście do ministra zdrowia – Adama Niedzielskiego.

Wcześniej gospodarz miasta podjął decyzję o odwołaniu Sądeckiej Jesieni Kulturalnej, w ramach której, jak przekonywał, miało odbyć się 40 spektakli teatralnych i 14 koncertów.

– Będąc odpowiedzialnym za zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, a także za koszty związane z organizacją Sądeckiej Jesieni Kulturalnej, nie zdecyduję się na podjęcie ryzyka, które mogłoby doprowadzić do tego, że efekt ogromnej pracy i zaangażowania wielkich środków finansowych pójdzie na marne, gdyż nie będzie mogło go zobaczyć duże grono sądeczan  – motywował podjętą decyzję prezydent Handzel.

W czerwonej strefie od 6 sierpnia znajdował się również powiat nowosądecki. Z tego powodu Forum Ekonomiczne, organizowane od lat w Krynicy-Zdroju, musiało przenieść się do Karpacza. Jak informowali gospodarze miast uzdrowiskowych, czerwona strefa rujnowała gospodarczo nasz region. W tej sprawie do Ministra Zdrowia apelowali zarówno radni, jak i posłowie. Ostatecznie 27 sierpnia cały powiat nowosądecki zakwalifikowano do ,,strefy żółtej” i w życie weszły mniej rygorystyczne zasady sanitarne.

[Ten temat opisywaliśmy —>Tutaj]

Powiat limanowski w czerwonej strefie

4 września również powiat limanowski został włączony do czerwonej strefy. Wątpliwości co do podjętej przez ministerstwo zdrowia decyzji wyraziła poseł Urszula Nowogórska.

,,Ministerstwo, informując o tym opierało się na wczorajszych danych (z dnia 3 września) według których, w ciągu doby w powiecie zanotowano 158 nowych zakażeń (tyle ile wynosi minimum strefy), ale według dzisiejszych danych (stan na 4 września) powiat powinien się znaleźć w strefie żółtej, gdyż w ciągu dwóch tygodni potwierdzono w powiecie mniej, bo 149 zakażeń. Podobna sytuacja ma miejsce w Nowym Sączu, który już powinien zaliczać się do strefy żółtej” – zwracała uwagę parlamentarzystka.

Jak zaznacza w interpelacji, ministerstwo podało także, że powiat nowotarski i tatrzański przechodzi do strefy zagrożonej, ale według danych statystycznych powiaty te powinny być w strefie żółtej (według danych na 4 września). Parlamentarzystka zwraca uwagę, iż podobna sytuacja miała miejsce przed tygodniem, gdzie niektóre powiaty zostały zakwalifikowane do strefy zielonej, a powinny być w żółtej.

,,W związku z tym bardzo proszę Pana Ministra o przeanalizowanie danych statystycznych i wskaźników, na podstawie, których zakwalifikowano Powiat Limanowski oraz miasto Nowy Sącz do czerwonej strefy i zmianę decyzji w tym zakresie” – apeluje poseł Nowogórska.

Przypominamy, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

Czy Ministerstwo Zdrowia ponownie przeanalizuje sytuację w powiecie limanowskim i Nowym Sączu? Wkrótce się przekonamy.

KORONAWIRUS RAPORT – 8 września. Zmarły trzy zakażone osoby z subregionu sądeckiego

KORONAWIRUS RAPORT – 7 września. Kolejni ozdrowieńcy w powiecie nowosądeckim

Fot. Ministerstwo Zdrowia/
arch. Urszuli Nowogórskiej/Klaudii Kulak

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.