Ze strachu przed wirusem popełniamy błędy. O tym już jutro w najnowszym DTS!

Ze strachu przed wirusem popełniamy błędy. O tym już jutro w najnowszym DTS!

Siedzimy na tykającej bombie zegarowej. I to wcale nie z powodu koronawirusa. Największym problemem jest to, iż zbyt dosłownie potraktowaliśmy hasło „Zostań w domu”. To miał być sensowny dystans, a nie bezwzględny areszt. Z powodu zasiedzenia i strachu sprowokowaliśmy spore problemy zdrowotne. Najczęściej są to dużo większe szkody niż te, które może nam wyrządzić sam wirus.

Przyczajeni w pozornie bezpiecznych domowych pieleszach, w trosce o swoje zdrowie, katastrofalnie je zaniedbujemy – fizycznie i psychicznie. Jak alarmują specjaliści czasami są to zaniedbania tak poważne, że okazują się nieodwracalne. Dlatego już w pierwszym naszym tekście o rozsądek apeluje ordynator sądeckiej onkologii doktor Robert Bakalarz. Na świecie najwięcej ludzi każdego dnia umiera z głodu, a zaraz potem na różnego rodzaju nowotwory. A będzie pod tym względem coraz gorzej, przede wszystkim dlatego, że ze strachu przed koronawirusem zaniedbaliśmy onkologicznej profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Niestety na skutecznie leczenie często może być już za późno.

O ile nowotwory najczęściej dotyczą osób starszych (choć absolutnie nie wyłącznie ich!), to również w szkołach podstawowych pojawił się problem będący skutkiem pandemii. I znowu nie są to problemy wywołane bezpośrednio przez światowej sławy wirusa, ale kolejny efekt strachu przed nim. Nauczyciele wychowania fizycznego z wieloletnim doświadczeniem alarmują – nasze dzieci od 30 lat nie były w tak złej kondycji, jak te, które 1 września wróciły po kilkumiesięcznej przerwie do szkoły. Hasła „Ruch to zdrowie” nikt nie chce traktować poważnie, ale też do niewielu dociera, jak katastrofalne efekty już przynosi brak ruchu najmłodszych. To zjawisko należy nazwać po imieniu – grozi nam masowa fala niepełnosprawności na własne życzenie.

Jak mało wiemy o życiu uświadamia nam kardiolog dziecięcy Maciej Gardoń. Nasze powszechne przekonanie podpowiada nam, że chorym – a chorym dzieckiem szczególnie – należy się troskliwie zaopiekować. I słusznie. Rzadko jednak mamy możliwość usłyszeć, że dzieci z wrodzonymi wadami serca są porzucane w szpitalach, bo ich rodzice nie potrafią sobie poradzić z myślą, jakie wyrzeczenia niesie ze sobą opieka nad dzieckiem z chorym sercem.

Zanim jednak będziemy potrafili zadbać o zdrowie innych, musimy się nauczyć zadbać o własne. Dlatego podpisujemy się pod apelem Doroty Turek: „Bądź swoim fizjoterapeutą każdego dnia”. Najlepiej zacznij od dziś, zaraz po przeczytaniu tego wydania DTS, po którym – mamy nadzieję – nieco inaczej spojrzysz na zdrowie własne, swoich bliskich i świata.

Ponadto w tym numerze:

Psycholog Sabina Wiercioch opowie o tym, że domowa izolacja to nie tylko problemy dla naszego ciała, ale również dla naszej psychiki. Z kumulującym się stresem powinniśmy coś sensownego zrobić. Na przykład wsiąść na rower.

A burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek przekonuje, że jazda rowerem jest dobra na wszystko, dlatego buduje w swojej gminie ścieżki rowerowe na masową skalę. Ale dodaje, że najlepiej jeździć rowerem pod górę. Idealnie, jeśli będzie ona jak najbardziej stroma.

Podobno nawet za komuny Sądecczyzna nie była wystarczająco czerwona. Ale Sądeczanie potrafią, dlatego niemal dokładnie w 40. rocznicę początku końca komuny w polskim wydaniu, pomalowali swój region na czerwono na epidemicznej mapie Polski. Podobno jeszcze długo będziemy się za to czerwienić ze wstydu i nadrabiać wizerunkową wpadkę dumnego, zielonego regionu. Zrobiliśmy to trochę na własne życzenie.

A poza tym, to najlepszym lekarstwem na wszystko jest kwiatowy pyłek. Ale to przecież żadne lekarstwo. Lekarstwa zażywamy w ostateczności. Pyłek kwiatowy do dobrodziejstwo natury, po który najlepiej sięgać profilaktycznie, żeby nie musieć zażywać lekarstw. Zatem dobrej lektury tego wydania „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”, na drodze do lepszego, bardziej świadomego życia.

To wszystko znajdziesz w najnowszym numerze „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” już jutro! Wersja pdf do pobrania w środę, od czwartku – wersja papierowa w naszych punktach kolportażu.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama