Co wpływa na ceny ubezpieczenia OC w 2023 roku?

Co wpływa na ceny ubezpieczenia OC w 2023 roku?

ceny ubezpieczenia OC

Wybierając ubezpieczenie OC, kierujesz się najpewniej kosztem i jest to całkowicie zrozumiałe. Każde zapewnia ochronę na dokładnie takim samym poziomie, więc nie ma sensu przepłacać. Skąd więc takie różnice w cenach polis? Poniżej znajdziesz kilka czynników, które mają wpływ na obecne ceny.

Sytuacja na rynku ubezpieczeń w Polsce

W 2023 roku polskim kierowcom udało się uniknąć drastycznych podwyżek cen OC. Z drugiej strony, została podwyższona kara za jego brak. Jeśli ktoś zdecyduje się na ten krok i zostanie złapany na gorącym uczynku, przyjdzie mu zapłacić niemałą kwotę. Aktualnie wysokość kary za brak ubezpieczenia OC dla samochodu osobowego może sięgać nawet 7200 zł.

Mieszkasz w tych miejscowościach? Możesz zapłacić więcej!

Czynnikiem, który w dużym stopniu wpływa na cenę polisy OC, jest miejsce zamieszkania kierowcy. W tym kontekście szczęście sprzyja osobom z mniejszych miejscowości, które zazwyczaj płacą niższe składki niż te z dużych miast wojewódzkich. Dlaczego?

Im większe skupisko ludzi, tym wyższe ryzyko wystąpienia szkody, chociażby podczas parkowania czy nerwowej jazdy w korkach. Idąc tym tropem, właściciele samochodów z małych miasteczek i wsi uchodzą za generujących niższe ryzyko ubezpieczeniowe – stąd bardziej przystępne ceny ubezpieczenia OC.

Warto też zwrócić uwagę na to, że nie każde duże miasto jest drogie dla kierowców. Stosunkowo mało za OC płacą zwykle osoby z Kielc czy Opola. Po drugiej stronie skali znajdują się najczęściej Warszawa, Wrocław i Gdańsk, w których mieszkańcom przychodzi mierzyć się z wysokimi cenami ubezpieczeń komunikacyjnych.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Poza miejscem zamieszkania na cenę ubezpieczenia OC mogą wpływać również inne aspekty, jak choćby:

  • wiek kierowcy – ma znaczenie głównie w przypadku młodych, na których jest nakładana tzw. zwyżka za wiek. W związku z nią kierujący do ok. 25. roku życia (wiek ten różnić się może w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego) płacą za polisę OC więcej niż te starsi,
  • stan cywilny i liczba dzieci – kierowcy mający rodziny są uważani za ostrożniejszych niż kawalerowie i panny, dlatego mogą otrzymać niższą składkę za ubezpieczenie samochodu. Warto pamiętać jednak, ze nie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest to czynnik decydujący,
  • historia ubezpieczeniowa – spowodowanie jakiejkolwiek szkody w przeszłości skutkuje wyższą składką OC w kolejnych latach,
  • parametry samochodu – najdroższe do ubezpieczenia są samochody z dużą pojemnością silnika. Cenę mogą też podwyższyć indywidualne modyfikacje, które ingerują w oryginalną konstrukcję pojazdu. Pod uwagę jest też brana sama marka i pod tym względem więcej płacą właściciele BMW, Audi czy Volkswagena. W pewnym sensie cenę polisy może podwyższyć również rodzaj paliwa. Nieco mniej za OC płacą osoby jeżdżące elektrykami, a więcej te z autami z silnikiem Diesla.

Sprawdź, za co przysługują zniżki na polisę OC

Powyższe czynniki wpływają na cenę polisy OC w podstawowym zakresie. W przypadku doświadczonych kierowców, którzy sumiennie kupują ubezpieczenie dla swojego samochodu od kilku lat, w grę wchodzi jeszcze jeden czynnik: zniżki u ubezpieczyciela. Mogą sięgać nawet 60%, chociaż ich wysokość różni się w każdym towarzystwie. Co więcej, nawet jedna zlikwidowana szkoda może przesądzić o ich utracie, zgodnie z przyjętym przez ubezpieczyciela systemem bonus-malus.

Chcąc cieszyć się optymalną ochroną ubezpieczeniową, możesz rozważyć zakup dodatkowych polis, takich jak np. ubezpieczenie sportowe Extreme od Balcia, dla osób, które lubią adrenalinę. Sprawdź, co zyskasz, jeśli się na to zdecydujesz – nie tylko jako kierowca.

 

Artykuł partnera

 

 

Reklama