Co może, a czego nie może zająć komornik?

Co może, a czego nie może zająć komornik?

komornik

Osoby wobec których wszczęto postępowanie komornicze, zastanawiają się często, co może, a czego nie może zająć komornik i czy po wszczęciu egzekucji zostaną im jakiekolwiek środki do życia. Chociaż kompetencje komornika są szerokie, to nie może on zająć np. całego wynagrodzenia za pracę.

Co może zająć komornik?

Egzekucja komornicza jest prowadzona przede wszystkim z wynagrodzenia za pracę. Komornik jednak nie może zająć całej pensji dłużnika. Prawo określa bowiem tzw. kwoty wolne od potrąceń. Są one zależne od wysokości płacy minimalnej w Polsce, im ona wyższa, tym wyższa będzie kwota wolna od potrąceń. Komornik jest zobowiązany zostawić 80% wartości minimalnej pensji „na rękę”, co wynosi obecnie ok. 2078 złotych.

Egzekucją komornik może również objąć emeryturę lub rentę, a także zająć nieruchomość, wystawiając ją na licytację po wcześniejszym oszacowaniu jej wartości. Jeśli dłużnik posiada cenne przedmioty np. biżuterię, samochód czy drogi sprzęt elektroniczny, to również mogą one zostać wystawione na licytację, a kwota z ich sprzedaży zostanie zaliczona na poczet długu. Komornik ma również prawo zajmować rachunki bankowe i konta oszczędnościowe dłużnika, a także środki np. z odszkodowania.

Jakie przedmioty są wyłączone spod egzekucji komorniczej?

Istnieją jednak przedmioty, które są wyłączone spod egzekucji. Dłużnik ma prawo zachować podstawowe przedmioty higieny osobistej oraz wszystko to, co jest mu niezbędne do codziennego funkcjonowania. Dlatego wolne od zajęcia są podstawowe ubrania, łącznie z bielizną, środki higieny, żywność, opał, leki czy sprzęt rehabilitacyjny. Dłużnikowi nie mogą też zostać odebrane przedmioty niezbędne do wykonywania pracy np. narzędzia czy ubranie robocze, a także np. książki potrzebne do nauki. Dłużnik powinien też zachować zwierzęta gospodarskie, jeśli zapewniają one utrzymanie rodzinie np. w postaci mleka czy jajek.

W sytuacji, gdy dłużnik nie posiada żadnego majątku, który można zająć, to postępowanie komornicze może zostać umorzone. Gdy sytuacja dłużnika poprawi się w przyszłości, to postępowanie można będzie wznowić. Potrzebne jednak będzie złożenie nowego wniosku.

Czy komornik może zająć majątek żony za długi męża?

Wiele osób zastanawia się, co w przypadku gdy dłużnik pozostaje w związku małżeńskim? Czy komornik może zająć np. konto żony za długi męża? Szczegółową odpowiedź na to pytanie, można znaleźć w artykule https://money24.pl/czy-komornik-moze-zajac-konto-zony-za-dlugi-meza.

Komornik nie ma prawa zająć konta bankowego żony, nawet jeśli małżonkowie pozostają we wspólnocie majątkowej. Żona nie może jednak w żadnym stopniu przyczynić się do powstania długu małżonka. Jeśli komornik mimo wszystko podejmie się w takiej sytuacji egzekucji z majątku żony, to może ona złożyć stosowną skargę na działania komornika.

Inaczej wygląda jednak sytuacja, jeśli chodzi o tzw. mienie domowe. Zachodzi bowiem domniemanie, że każdy przedmiot w domu należy też do dłużnika i może zostać zaliczony na poczet długu. W ten sposób komornik może odebrać np. telewizor, komputer czy meble. Aby uniknąć egzekucji takiego przedmiotu żona musiałaby udowodnić, że to ona jest właścicielką tego przedmiotu. Żona może też dobrowolnie zezwolić na zaliczenie na poczet długów przedmiotów będących jej własnością.

W ten sposób szybciej uda się uwolnić męża od długów. Najlepszym sposobem na ochronę żony przed odpowiedzialnością za długi męża jest zawarcie tzw. intercyzy czyli rozdzielności majątkowej. Jeżeli bowiem zajęte zostanie konto bankowe, rozdzielność pozwala zniwelować negatywne skutki uboczne dla współmałżonka.

Artykuł partnera

Przeczytaj również: Akcja twiNS: Dziennikarka vs komornik sądowy, czyli kaczka dziennikarska

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama