Wybory 2019, Nowy Sącz: co komitety wyborcze proponują rodzinom?

Wybory 2019, Nowy Sącz: co komitety wyborcze proponują rodzinom?

Głosujemy na osoby czy na program? Decyzję zostawiamy naszym Czytelnikom, przedstawiając wyborcom zarówno listy kandydatów jak i programy. Poprosiliśmy Komitety Wyborcze o przedstawienie założeń programowych w pięciu istotnych dla każdego Polaka kwestiach. W kolejnych numerach „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” będziemy prezentować kolejne punkty. Tym samym nasi Czytelnicy mają możliwość porównania, co każde z ugrupowań startujących w okręgu nr 14, ma do zaproponowania. Decyzje wyborcze będą zatem bardziej świadome. W tym numerze prezentujemy propozycje programowe w kwestii rodziny.

Każdemu ugrupowaniu daliśmy do dyspozycji 1 tys. znaków, w przypadku baku odpowiedzi prezentujemy program ogólnopolski. Kolejność ugrupowań – losowa.

RODZINA

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Rodzina w naszym odczuciu jest bardzo ważną podstawą funkcjonowania społeczeństwa, jedną z najbardziej zaniedbanych podstaw przez poprzednie lata rządów. Lewica chce, aby rodzina funkcjonowała poprawnie, dlatego: wprowadzimy pełnopłatny i obowiązkowy urlop dla obojga rodziców w minimalnym wymiarze 12 tygodni. Zachowamy program Rodzina 500+ i becikowe. Gwarantujemy również, że do 2024 stworzymy we współpracy z samorządem 200 tyś. miejsc w żłobkach, aby każde dziecko miało zagwarantowane bezpłatne miejsce w żłobku. Zawalczymy również o alimenty, nie pozwolimy na unikanie ich opłacania, dlatego wprowadzimy systemowe zmiany, które sprawią, że alimenty będą ściągane jak podatki.

 

Polskie Stronnictwo Ludowe

Chcemy polskim rodzinom dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, rozwiązywać realne problemy, zachęcać do aktywności. Tylko wtedy Polacy będą chcieli zakładać rodziny tu w Polsce, a nie na emigracji. Dlatego proponujemy: Program „Godzina dla Rodziny” – skrócimy o godzinę czas pracy rodzicom dzieci do 10. roku życia. Zyskają na tym wszyscy – najmłodsi, rodzice i ich pracodawcy.
Umożliwimy rodzicom łączenie pracy z opieką nad dzieckiem. Prawnie zagwarantujemy pracę na pół etatu po urlopie rodzicielskim przez 24 miesiące. Przez ten czas otrzymają dodatkowo 1 tys. zł miesięcznie. Deklarujemy utrzymanie świadczenia wychowawczego 500+. Przyjęte rozwiązania poprawimy wychodząc na przeciw społecznemu poczuciu sprawiedliwości poprzez zastosowanie zasady „złotówka za złotówkę”. Pierwszym krokiem powinno być podwojenie liczby żłobków i klubów dziecięcych. Ważne, by placówki stały się dostępne dla wszystkich rodziców. Dlatego zagwarantujemy 20 godzin tygodniowo darmowej opieki żłobkowej.

 

Prawo i Sprawiedliwość

Program to: Rodzina 500+, wyższe płace, obniżenie wieku emerytalnego, podwyżki najniższych emerytur, podwyżki najniższych rent, podwójna 13 emerytura, darmowe leki Senior 75+.

 

Konfederacja Wolność i Niepodległość:

Wielkim wyzwaniem polityki prorodzinnej jest dziś kryzys rodziny i małżeństwa, objawiający się spadkiem liczby małżeństw, wzrostem liczby rozwodów i coraz powszechniejszą rezygnacją z posiadania dzieci, a także rosnącym odsetkiem dzieci wychowujących się w związkach pozamałżeńskich. Niesłychanie istotnym problemem w tym kontekście jest również katastrofa demograficzna, jaka dotyka nasz naród. Spadająca dzietność, w połączeniu ze zjawiskiem emigracji zarobkowej w szybkim tempie wyludniają Polskę. Doświadczenia innych krajów europejskich pokazują wysoką skuteczność dobrze zaplanowanego systemu progresywnych ulg podatkowych – rosnących wraz z każdym kolejnym dzieckiem w rodzinie. Ulgi takie mogłyby być naliczane kwotowo lub procentowo. Dodatkowo należy objąć zerową stawką VAT koszyk towarów i usług, które nabywane są w związku z opieką nad dziećmi i ich wychowaniem. Należy również usprawnić edukację poprzez wprowadzenie bonu edukacyjnego na niemal każdym stopniu nauczania.

Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni

Rodzina jest dla nas bardzo ważna. Dlatego będziemy zabiegać o większą liczbę miejsc w żłobkach i  przedszkolach oraz wdrożenie rozwiązań, które pozwolą kobietom i  mężczyznom na rozwój osobisty i zawodowy. Ponadto jesteśmy za zniesieniem dyskryminacji kobiet na rynku pracy. Uważamy, że kobiety  mające te same kwalifikacje zawodowe powinny zarabiać tyle samo co mężczyźni – stąd postulujemy zrównanie płac.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest macierzyństwo. Kobietom zagwarantujemy dostęp do darmowej procedury in vitro oraz dostęp do  bezpłatnego znieczulenia przy porodzie i opieki okołoporodowej.
Jesteśmy za likwidacją tzw. pułapki  rentowej, zrównaniu zasiłków dla opiekunów dzieci i dorosłych, ponieważ ich sytuacja i wyzwania są takie same. Chcemy także wprowadzić  dla osób z niepełnosprawnościami turnusy rehabilitacyjne przynajmniej  raz w roku oraz dostęp do pakietu darmowych leków.

Prawica

Wypowiedzenie genderowej Konwencji Stambulskiej. Przejęcie przez Rząd RP inicjatywy wprowadzenia Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. Przyjęcie przez Parlament projektu obywatelskiego ustawy „Zatrzymaj aborcję” (zabezpieczenie prawa do życia dzieci podejrzanych o choroby). Zabezpieczenie prawa rodziny do decydowania o wychowaniu dzieci w szkole.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.