335 młodziutkich strażaków w starciu o zwycięstwo

148 dziewcząt i 187 chłopców należących do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych pojawiło się 17 lutego na hali sportowej w Brzeznej (gmina Podegrodzie). Tłum druhen i druhów w strażackich strojach sportowych, hełmach oraz pasach bojowych wylewał z siebie siódme poty, aby osiągnąć jak najlepszy wynik w IV Halowych Zawodach im. Antoniego Bieniasa dla MDP.

wsb3

Zadaniem każdego młodego strażaka, było pokonanie specjalnie przygotowanego toru, składającego się z czterech 10-metrowych odcinków. W trakcie biegu druhowie musieli na przykład przenieść gaśnicę i wąż pożarniczy, przebiec pod poprzeczką, dopasować sprzęt strażacki do przedstawionego na rysunku, czy też stworzyć linię gaśniczą.

Na wynik poszczególnych startujących składał się nie tylko czas, który powinien być jak najkrótszy, ale i dokładność wykonania zadań. Każdy błąd skutkował naliczeniem punktów karnych, więc jak zwykle emocji było sporo.

W Halowych Zawodach biorą udział osoby w wieku od 12 do 16 lat. Każda Ochotnicza Straż Pożarna może wystawić jedną pięcioosobową drużynę dziewcząt oraz taką samą grupę chłopców. Zawodnicy klasyfikowani są indywidualnie, jak i drużynowo.

W tym roku najlepsza wśród dziewczyn okazała się Magdalena Bierówka z MDP Jordanów, zaraz za nią była Katarzyna Król z Ptaszkowej, a trzecie miejsce zajęła Izabela Olchawa z Podegrodzia.

W grupie chłopców zwycięzcą został Konrad Nowak z MDP Tabaszowa, drugi był Rafał Sopata z Obidzy, a jako trzeci na podium znalazł się Konrad Potoczek z Niskowej.

W klasyfikacji drużynowej najlepsze okazały się druhny z MDP Podegrodzie, a wśród chłopców MDP Niskowa.

– Cieszy duże zaangażowanie młodzieży i chęć uczestnictwa w tego typu zawodach. Co roku liczba uczestników jest większa, a rywalizacja bardziej wyrównana i prowadzona w sympatycznej, przyjacielskiej i sportowej atmosferze. Duże uznanie dla komisji do spraw MDP działającej przy zarządzie powiatowym OSP za organizacje turnieju – mówi Dominik Wojtarowicz, opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP Korzenna. Jego podopieczni startują w Zawodach już od pierwszej edycji.

Halowe Zawody dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zorganizowane zostały w powiecie nowosądeckim po raz czwarty. W tym roku po raz pierwszy wydarzenie nosiło imię Antoniego Bieniasa, wieloletniego Komendanta Rejonowego Straży Pożarnej w Nowym Sączu oraz Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Sączu. Na sobotnich zawodach obecny był syn zmarłego Prezesa – Krzysztof Bienias wraz z rodziną.

„Antoni Bienias był inicjatorem i organizatorem turniejów, zlotów oraz obozów szkoleniowych dla młodzieży nad morzem. Dzięki Prezesowi Antoniemu Komisja ds. Młodzieży w Zarządzie Powiatowym to najliczniejsza i najaktywniejsza grupa działaczy pracująca ciągle z młodzieżą. Jego ostatnie wystąpienie w mundurze strażackim w roli Prezesa miało miejsce 10 grudnia 2016 roku na sali gimnastycznej w komendzie podczas zakończenia corocznego turnieju tenisa stołowego dla młodzieży” – wspominają sądeccy strażacy.

„Pomimo przeziębienia i początku choroby, która w konsekwencji doprowadziła go do śmierci był obecny z młodzieżą. Nigdy takich spotkań nie odpuszczał”.

fot. PSP Nowy Sącz

JULAPO
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]