Chełmiec. Problem zakończony. Lidl Polska obiecał nam montaż pochylni w przeciągu 30 dni

Chełmiec. Problem zakończony. Lidl Polska obiecał nam montaż pochylni w przeciągu 30 dni

Chełmiec, Lidl, schody, osoby niepełnosprawne

Dzisiejszą publikacją, portal DTS24 kończy wątek niedogodności przy sklepie Lidl w Chełmcu. Zwyciężyła zgoda i dobro. Przypomnijmy. Problem dotyczył osób poruszających się z wózkiem dziecięcym jak również osób poruszających się na wózku inwalidzkim, dla których jedyna droga do sklepu kończyła się przy stromych schodach. W odpowiedzi na nakreślenie problemu, dziś dostaliśmy obietnicę od przedstawicieli Lidl Polska, że zaraz przy schodach zostanie dobudowany zjazd. – Pochylnia powstanie w przeciągu miesiąca – deklaruje Aleksandra Robaszkiewicz z sieci Lidl Polska.

Stanowisko przedstawicieli GDDKiA oraz Lidl Polska
We wtorek opublikowaliśmy artykuł – TUTAJ, który przedstawiał problem dotarcia do sklepu przez mieszkańców, którzy poruszają się na wózku inwalidzkim oraz z wózkiem dziecięcym. O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy przedstawiciela Urzędu Gminy Chełmiec. Choć wiedzieliśmy, że gmina nie ma z niedogodnościami nic wspólnego, to jednak byliśmy zainteresowani zdaniem urzędu. Sekretarz Artur Boruta przyznał, że opisywane przez nas kwestie dotyczą dwóch obszarów.

– Jeden z nich dotyczy zarządcy drogi krajowej, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), to jest: braku chodnika w ciągu drogi krajowej na wysokości sklepu Lidl. Wójt Gminy Chełmiec kilkukrotnie występował o budowę chodnika na całym odcinku drogi krajowej to jest: od miejscowości Chełmiec, aż do ronda w Biczycach Dolnych. Bezskutecznie. Gmina oferowała, że sfinansuje projekt chodnika a wykonanie byłoby po stronie GDDKiA zarządcy drogi krajowej. Drugi obszar to zejście dla pieszych po schodach. Dotyczy to zrealizowanej inwestycji budowy sklepu Lidl i odebranej przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. W tym zakresie gmina nie miała żadnego wpływu na projekt, realizację i odbiór inwestycji – wyjaśniał nam sekretarz Artur Boruta.

Wcześniej o zdanie w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). W tygodniu otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

– Wzdłuż drogi krajowej nr 28 znajduje się chodnik, który pozwala na bezpieczne dojście pieszych do ronda i przejście przez pasy. Zapewnienie dostępu dla osób niepełnosprawnych lub osób z wózkiem do prywatnego budynku pełniącego rolę handlowo-usługową (np. poprzez budowę pochylni), leży w gestii właściciela budynku, w tym przypadku sieci Lidl – napisała Monika Skrzydlewska z GDDKiA.

Dziś, po wcześniejszej serii wysłanych zdjęć i opisu problemu, napłynęła do naszej redakcji odpowiedź od przedstawicieli Lidl Polska. Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego przyznała, że Lidl Polska rozwiąże ten problem w przeciągu najbliższych 30 dni.

– Chcąc wyjść naprzeciw potrzebom klientów naszego sklepu w Chełmcu, pochylnia obok schodów prowadzących na parking, powstanie w przeciągu miesiąca – deklaruje Aleksandra Robaszkiewicz, po czym dodaje:

– W Lidl Polska dążymy do tego, aby zakupy w sklepach naszej sieci były dla klientów wygodne i komfortowe. W tym celu w sklepach znajdują się szerokie alejki, dbamy o odpowiednią ekspozycję artykułów, udostępniamy kasy pierwszeństwa kobietom w ciąży oraz osobom z niepełnosprawnością. Ponadto, z myślą o komforcie osób w spektrum autyzmu oraz ich bliskich, zapewniamy tzw. „Ciche godziny”. W czasie „Cichych godzin” w piątki od 8:00 do 10:00 oraz soboty od 19:00 do 21:00 we wszystkich sklepach sieci Lidl Polska jest wyciszona muzyka i komunikaty głosowe, a klienci deklarujący, że są osobami ze spektrum autyzmu, są obsługiwani poza kolejnością w kasach pierwszeństwa. Zmotoryzowani klienci mogą skorzystać z dużych parkingów z wydzielonymi miejscami dla aut, którymi poruszają się osoby z niepełnosprawnością oraz rodziny z dziećmi. Miejsca te są oznakowane i znajdują się blisko wejścia do sklepu. Dbając o komfort i bezpieczeństwo najmłodszych, miejsca postojowe dla rodzin mają większe rozmiary niż standardowe. Co ważne, mogą z nich korzystać wszystkie rodziny z dziećmi – nie tylko posiadacze Karty Dużej Rodziny. Miejsca parkingowe dla rodzin z dziećmi nie są zdefiniowane w obowiązujących przepisach – wydzielamy je wyłącznie z własnej inicjatywy, z myślą o wygodzie naszych klientów – precyzuje przedstawicielka Lidl Polska.

Jako portal DTS24 problem uważamy za zakończony.

Czytaj także: Koniec „cichych dni” z powodu kontrowersyjnej uchwały. Nowy Sącz i Schwerte znów w partnerskiej relacji

Fot: Natalia Sekuła