Koniec „cichych dni” z powodu kontrowersyjnej uchwały. Nowy Sącz i Schwerte znów w partnerskiej relacji

Koniec „cichych dni” z powodu kontrowersyjnej uchwały. Nowy Sącz i Schwerte znów w partnerskiej relacji

uścisk dłoni

Niemal trzy lata temu Schwerte zawiesiło partnerstwo z Nowym Sączem. Udało się jednak odbudować współpracę, co potwierdziły władze niemieckiego miasta. Ma to związek z uchyleniem Samorządowej Karty Praw Rodzin.

Przypomnijmy – umowa partnerska między Schwerte a Nowym Sączem została podpisana 14 sierpnia 1990 roku. Jednak 17 maja 2020 roku burmistrz Schwerte Dimitrios Axourgos poinformował o zawieszeniu partnerstwa. Było to pokłosie uchwalenia przez Radę Miasta Nowego Sącza w listopadzie 2019 roku tzw. Samorządowej Karty Praw Rodzin, opracowanej przez Ordo Iuris. Burmistrz Schwerte wystosował do Ludomira Handzla notę protestacyjną przeciwko dyskryminacji społeczności LGBT, o czym informowaliśmy o tym TUTAJ.

W styczniu tego roku podczas sesji Rady Miasta rajcy wycofali kontrowersyjną uchwałę. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Dzięki temu można było odbudować współpracę ze Schwerte. Władze niemieckiego miasta zdecydowały o, jak poinformował Ludomir Handzel, „normalizacji i wznowieniu partnerskich relacji od 1 marca 2023 roku”.  Jak podkreślił prezydent Nowego Sącza w piśmie skierowanym do radnych, większość nowosądeczan to osoby tolerancyjne i otwarte, a wartości chrześcijańskie i europejskie wróciły do miasta.

Dzięki odnowieniu relacji 20 uczniów oraz 3 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Sączu w tym roku będzie uczestniczyć w wymianie z partnerską szkołą Gesamtschule Schwerte. Choć mija już 28 lat partnerstwa szkół, w niemieckim mieście odbędzie się świętowanie 25-lecia współpracy, które zostało odłożone w czasie ze względu na pandemię i wojnę w Ukrainie.

– Mam nadzieję, że przez najbliższe lata będziemy dobrze i blisko współpracowali, budując polsko-niemieckie mosty porozumienia pomiędzy mieszkańcami naszych miast we wspólnej Europie – dodaje prezydent Ludomir Handzel.

fot. ilustr.: pixabay.com


Czytaj też:

Nowe auta trafią do OSP w naszym regionie. Uroczyście wręczono promesy

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama