Chełmiec. Dostęp do Lidla nie dla matek z dziećmi i osób niepełnosprawnych? (film + zdjęcia)

Chełmiec. Dostęp do Lidla nie dla matek z dziećmi i osób niepełnosprawnych? (film + zdjęcia)

Chełmiec, Lidl, problem dla inwalidów, pieszych z dojściem do sklepu

W najbliższą sobotę wybiją równe cztery miesiące od momentu hucznego otwarcia sklepu sieci Lidl Polska w Chełmcu. Inauguracja odbyła się 15 grudnia. Dla klientów przygotowano liczne atrakcje. Był kawomat, były też hot-dogi i popcorn. Szybko obwieszczono, że nowo otwarta placówka to aż 1350 mkw. oraz 92 miejsca parkingowe. Aleksandra Robakiewicz (przedstawicielka sieci Lidl Polska) wyznała mediom, że każdy kolejny sklep to ogromny sukces. Pomyślano o wszystkim. W całym tym sukcesie zabrakło prawdopodobnie jednego – miejsca dla matek z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych. Udowadniamy to w dzisiejszej publikacji.

Konkrety
Nowo otwarty Lidl mieści się w Chełmcu przy ulicy Limanowskiej 74 (droga krajowa nr 28). Chodnik, którym przemieszczają się piesi, ulokowany jest po drugiej stronie jezdni. Każdy kto chce dostać się do sklepu musi tym samym dojść do ronda i przejść przez pasy. I dokładnie w tym punkcie kończy się droga dla matek z wózkiem, jak również dla osób niepełnosprawnych.

Aby dostać się do sklepu, opcje są dwie. Trzeba sprowadzić wózek z dzieckiem po niedostosowanych do zjazdu schodach, albo – o zgrozo – poruszać się jezdnią w kierunku wjazdu przeznaczonego dla samochodów. Zarówno dla matek z wózkiem jak i osób niepełnosprawnych, druga opcja stanowi zagrożenie zdrowia lub życia. Z kolei pierwsza (schody), nawet jeśli uda się ją pokonać, jest drogą bez możliwości powrotu.

Mówiąc wprost. Na miejscu potrzebny jest podjazd dla osób niepełnosprawnych (z którego mogłyby korzystać także matki z wózkiem), albo chodnik, który pozwoli bezpiecznie dotrzeć do wjazdu przeznaczonego dla kierowców. Doszło do sytuacji, w której klienci łamią przepisy. Wracając ze sklepu (i nie mając jak wyprowadzić wózka pod schody) opuszczają plac wyjazdem „samochodowym” i przechodzą na drugą stronę ruchliwej jezdni na nieoznakowanym do tego miejscu. Najlepiej ukazuje to poniższa fotografia.

Co na to Urząd Gminy Chełmiec?
Choć gmina Chełmiec nie odpowiada za powyższe niedogodności, zwróciliśmy się do jej przedstawiciela i nakreśliliśmy problem. Sekretarz Artur Boruta przyznaje, że opisywane przez nas kwestie dotyczą dwóch obszarów.

– Jeden z nich dotyczy zarządcy drogi krajowej, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), to jest: braku chodnika w ciągu drogi krajowej na wysokości sklepu Lidl. Wójt Gminy Chełmiec kilkukrotnie występował o budowę chodnika na całym odcinku drogi krajowej to jest: od miejscowości Chełmiec, aż do ronda w Biczycach Dolnych. Bezskutecznie. Gmina oferowała, że sfinansuje projekt chodnika a wykonanie byłoby po stronie GDDKiA zarządcy drogi krajowej – opisuje sprawę Artur Boruta, po czym dodaje:

– Drugi obszar to zejście dla pieszych po schodach. Dotyczy to zrealizowanej inwestycji budowy sklepu Lidl i odebranej przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. W tym zakresie gmina nie miała żadnego wpływu na projekt, realizację i odbiór inwestycji – kończy przedstawiciel Urzędu Gminy Chełmiec.

Wcześniej o komentarz w sprawie zwróciliśmy się do rzecznika sieci Lidl Polska jak również do rzecznika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Do momentu publikacji tego materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi od żadnej ze stron. Jedynie rzecznik sieci Lidl Polska poprosił nas o przesłanie zdjęć, które ukażą omawiany problem, co też uczyniliśmy. Do sprawy wrócimy wkrótce.

Poniżej materiał video nagrany w dniu dzisiejszym. Ukazuje w jaki sposób przebiega jedyna droga do sklepu, po czym dla matek z wózkiem oraz osób poruszających się na wózku inwalidzkim, kończy się przy schodach:

Czytaj także: Pilne! Zaginął Szczepan Matusik z Florynki. Rodzina prosi o pomoc

Foto / Video: Natalia Sekuła / DTS24