Chełmiec nie będzie blokował budowy Sądeczanki

Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski zapewnia, że nigdy nie będzie przeciwny budowie drogi ekspresowej do Brzeska, czyli słynnej "Sądeczanki". Takie insynuacje padły podczas wczorajszego (poniedziałek, 5 czerwca) spotkania w nowosądeckiej siedzibie PiS-u, podczas którego gościł minister infrastruktury i budownictwa oraz dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Pałasiński.

Renault2

Oboje podkreślili, że gminy Gnojnik oraz Chełmiec sprzeciwiły się wszystkim pięciu wariantom przebiegu drogi.

Czytaj:  Jeśli nie będzie kompromisu, droga - Sądeczanka - nie powstanie

GDDKiA ma jednak w planach szósty, kompromisowy, wariant. Jego przebieg mamy poznać niebawem. Sytuacji w Chełmcu GDDKiA zaogniać nie chce.

- Na razie rozmawiamy o burzliwej rozmowie na etapie konsultacji. Nie chcemy dopuścić do protestu, bo tak jak powiedział pan minister, każdy protest spowoduje to, że ta inwestycja wypadnie z programu budowy dróg krajowych - mówi dyrektor GDDKiA Tomasz Pałasiński.

- Musimy się pospieszyć, aby zdążyć w tym roku, bo tylko wtedy uzyskamy gwarancję finansowania na przyszłe lata. Musimy się dogadać, bo jeżeli się nie dogadamy, to inwestycja przepadnie - ostrzega Pałasiński.

Reakcja wójta gminy Chełmiec była natychmiastowa.

- Padło stwierdzenie, że przez upór gminy Chełmiec, która podobnież optuje tylko i wyłącznie za jednym z wariantów Sądeczanki  (tzw. wariant pomarańczowy wzdłuż lewego brzegu rzeki Dunajec) zagrożona jest realizacja tej inwestycji. Mówi się wręcz, że gmina protestuje przeciw realizacji inwestycji w innym przebiegu - mówi wójt gminy Chełmiec Bernard Stawiarski. - Chełmiec nigdy nie był nie jest ani nie będzie przeciwko budowie żadnego z wariantów z Sądeczanki! Mało tego, gmina Chełmiec nigdy nie będzie protestować przeciwko budowie żadnej drogi ani w gminie Chełmiec, ani na terenie całej Sądecczyzny! - podkreśla.

- Uważamy, że najrozsądniejszym i najlepszym dla poprawienia sytuacji komunikacyjnej w regionie jest wariant pomarańczowy wzdłuż Dunajca po jego lewej stronie. Taki wariant sprawiałby, że obwodnica będzie komplementarna z wybudowaną obwodnicą północną Nowego Sącza, a cały ruch z zakorkowanej ulicy Tarnowskiej przerzucony zostanie poza granice miasta na tereny nie zamieszkane. Biorąc pod uwagę fakt, że obwodnica w wariancie pomarańczowym biegłaby przez tereny w większości należące do Skarbu Państwa nie byłoby problemów z uzyskaniem zgód na nowo budowaną drogę - uważa wójt Stawiarski.

Włodarz Chełmca zauważa też, że koszt budowy nowej przeprawy mostowej (Dąbrowa – Marcinkowice) określony w tym wariancie jest relatywnie nie wysoki w puli wszystkich środków potrzebnych na wybudowanie całej Sądeczanki.

- To właśnie ten wariant wydaje się najsłuszniejszy. Jednakże jeśli władze GDDKiA lub  Ministerstwa Infrastruktury zdecydują, że inny wariant jest bardziej zasadny albo, że w żadnym wypadku nie można przełożyć drogi krajowej na drugą stronę Dunajca i cały ruch ma zostać skierowany w ulicę Tarnowską, gmina Chełmiec nie podejmie żadnych kroków stojących przeciw tej inwestycji wręcz będzie robić wszystko by została ona jak najszybciej wykonana - podsumowuje Bernard Stawiarski.

Fot. Ilustracyjne - z arch. DTS.

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.