Cellulit – najczęstsze przyczyny powstawania

Cellulit – najczęstsze przyczyny powstawania

Cellulit – najczęstsze przyczyny powstawania

Cellulit to widoczne zmiany w obrębie tkanki podskórnej, które stanowią zarówno problem metaboliczny, jak i estetyczny. Jakie są rodzaje cellulitu i czego unikać, aby nie dopuścić do jego powstawania?

Czym jest cellulit?

Cellulit (GLD, ang. ganoid lipodystrophy) to przypadłość dotycząca w przeważającej większości kobiet, zdecydowanie rzadziej występująca u mężczyzn. W literaturze fachowej opisywany jest jako włókniejące zwyrodnienie w obrębie podskórnej tkanki łącznej. Nie należy mylić pojęcia cellulitu z cellutis. Ten drugi jest poważnym stanem dermatologicznym związanym ze stanem zapalnym tkanki tłuszczowej.

Cellulit u kobiet zlokalizowany jest w okolicy pośladków, górnych i bocznych części ud, bioder, brzucha, pleców w okolicy łopatek oraz na ramionach na wysokości tricepsów. U mężczyzn znajduje na brzuchu, klatce piersiowej oraz karku, rzadziej na nogach. Większe predyspozycje do występowania cellulitu, oprócz płci żeńskiej, wykazuje rasa biała. Większe skłonności do nieproporcjonalnego rozkładu tkanki tłuszczowej mogą być uwarunkowane genetycznie. Nadmiar tkanki tłuszczowej, tym samym skłonności do powstawania tzw. pomarańczowej skórki mogą być wynikiem zaburzeń hormonalnych lub terapii sterydami.

Czynniki wpływające na powstawanie cellulitu:

  • Nadmierna podaż kalorii, przewyższająca zapotrzebowanie na energię.
  • Dieta zawierająca produkty wysoko przetworzone o wysokiej zawartości soli, bogate w cukier i tłuszcz (słodycze, słone przekąski, wyroby cukiernicze).
  •  Niska podaż warzyw i owoców, będących źródłem błonnika pokarmowego.
  • Spożywanie alkoholu.
  • Brak aktywności fizycznej.

 

Ważnym orężem w walce z cellulitem będzie właściwie zbilansowana dieta, która będzie obfitować w warzywa i owoce i zapewni utrzymanie należnej masy ciała. Dobrym rozwiązaniem będzie dieta pudełkowa o kaloryczności odpowiadającej zapotrzebowaniu. BMI kalkulator to narzędzie, dzięki któremu w łatwy sposób sprawdzisz, czy Twoja waga mieści się w normie.

Jakie są rodzaje cellulitu?

Cellulit może być zlokalizowany w różnych partiach ciała i przyjmować odmienną postać, co będzie wpływać na trudność walki z tym zaburzeniem.

 

Rodzaje cellulitu:

  • Cellulit wodny (twardy) – tkanka tłuszczowa jest zbita i silnie przylega do głębiej zlokalizowanych mięśni, co można odczuć palpacyjnie. Obraz nie zmienia się wraz z pozycją ciała i często trudno jest odróżnić tę postać cellulitu od mocno rozbudowanej tkanki mięśniowej. Najczęściej występuje u kobiet, które nie miały wahań masy ciała i tkanki wciąż zachowują swoją elastyczność. Spotykany u osób aktywnych fizycznie, sportsmenek, tancerek lub młodych dziewcząt. Obszar objęty cellulitem najczęściej cechuje suchość i szorstkość, ze względu na zaburzeń mikrokrążenia w tych miejscach i słabe odżywienie tkanek.

 

  • Cellulit tłuszczowy (miękki) – tkanka tłuszczowa jest luźna, nie przylega do mięśni i stanowi wyraźną warstwę podskórną i charakterystycznego obrzęków. Ten rodzaj cellulitu jest silnie widoczny w postaci fałd, które mogą zmieniać się wraz z pozycją ciała. Dotyczy najczęściej u osób o niskiej aktywności fizycznej i słabo rozbudowanej masie mięśniowej. Może być także związany z dużymi wahaniami masy ciała lub stanowić efekt uboczny przyjmowania leków o działaniu diuretycznym.

 

Cellulit tłuszczowy rozwija się najczęściej ze źle leczonego cellulitu wodnego. Wyróżnia się jeszcze cellulit obrzękowy, który jest najcięższą postacią cellulitu lub postać mieszaną (cechy cellulitu wodnego i tłuszczowego) oraz cellulit rzekomy, przy którym obserwuje się opadanie skóry i tkanki podskórnej w okolicy ramion, ud i pośladków.

 

Istnieje wiele preparatów i narzędzi do stosowania zewnętrznego, jak i suplementów, które mają na celu wsparcie organizmu w pozbyciu się cellulitu. Oferta specjalnych kremów, sera, masażery i różnorodność zabiegów kosmetologicznych na ciało może przyprawić o zawrót głowy. Pytanie brzmi – czy to wszystko ma sens, jeśli nie zadbamy o podstawy, czyli zdrowy styl życia, prawidłową dietę i aktywność fizyczną.

Artykuł partnera

Przeczytaj również:

Zapewnij sobie gwarancję najniższej ceny na karnet narciarski, kupując go w ofercie BLACK WEEKEND w dniach 25-27.11.2022!

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama