Budżet miasta szczuplejszy o 4 miliony dla MPK oraz 3,5 miliona dla Novej. Jest też deklaracja wsparcia dla Sandecji

Budżet miasta szczuplejszy o 4 miliony dla MPK oraz 3,5 miliona dla Novej. Jest też deklaracja wsparcia dla Sandecji

4 mln złotych z miejskiej kasy weźmie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. 3,5 mln złotych zasili konto śmieciowej spółki NOVA. Taką decyzję podjęli radni miasta Nowego Sącza na wtorkowej sesji. Przegłosowali też uchwałę, w której deklarują wsparcie finansowe dla Sandecji. W jakiej wysokości? Takiej prognozy w uchwale nie było.

Potrzebę zasilenia budżetu MPK uzasadniono wzrostem kosztów działalności miejskiego przewoźnika, wynikającym z podwyżek cen paliwa, gazu oraz ze wzrostu wynagrodzeń. Konieczność dokapitalizowania spółki śmieciowej tłumaczono wymogiem realizacji wielomilionowej inwestycji.

Zgodnie z obowiązującym prawem, do stycznia 2025 roku spółka musi zrealizować inwestycje związane między innymi z budową całkowicie zadaszonych i obudowanych sortowni i kompostowni, które pozwolą pozbyć się odoru. Gotowe są już projekty i kosztorysy i wiadomo, że potrzeba na te inwestycje około 35 milionów złotych. Musimy tę technologię wdrożyć. Pieniądze posłużą temu właśnie celowi – tłumaczył zastępca prezydenta miasta Artur Bochenek.

Nie lepiej byłoby zlecić usługę odbioru odpadów jakiejś zewnętrznej firmie? To byłoby dla mieszkańców tańsze rozwiązanie. Poza opłatą 28,18 od mieszkańca za odbiór odpadów, co rusz z budżetu miasta przekazywane są pieniądze do Novej, a i tak strata tej spółki wynosi 7,3 miliona złotych – komentowała radna Teresa Cabała.

Przyczyn rosnących potrzeb finansowych miejskich spółek próbował szukać radny Dawid Dumana wyliczając co i o ile podrożało.

Może niech pani skarbnik wyłoży niektórym radnym podstawy matematyki – sugerował.

Burzliwą debatę wywołała też prezydencka propozycja uchwały intencyjnej dotyczącej wsparcia dla Sandecji. Radni PiS dopytywali dlaczego klub nie ma dotąd sponsora strategicznego.

Sandecja jest jednym z najsłabiej finansowanych przez właściciela klubów grających w pierwszej lidze. Zarzucanie że nie posiada sponsorów, to obrażanie sponsorów, którzy działają na rzecz klubu. Obecnie Sandecję sponsoruje firma Szubryt, wcześniej był to Konspol. Proponuję przyjrzeć się spodenkom, koszulkom zawodników i zauważyć kto wykłada swoje pieniądze na miejski klub – ripostował Bochenek.

Wszystkie uchwały w sprawie zasilenia budżetów MPK, Novej i Sandecji zostały przegłosowane.

Czytaj też:

Nowy Sącz. Trwa zbiórka pieniędzy na karmę dla bezdomnych kotów. „Mruczek sam nie poprosi o pomoc”

Fot. NS
Share on twitter
Share on facebook