Bezpłatne badanie znamion dla mieszkańców Nowego Sącza

Bezpłatne badanie znamion dla mieszkańców Nowego Sącza

badanie

Mieszkańcy Nowego Sącza mogą skorzystać z darmowego badania znamion skóry. Trzeba się jednak spieszyć – liczba miejsc jest ograniczona, a zapisy ruszyły już we wtorek. Akcja jest finansowana ze środków miasta.

Z darmowej dermatoskopii mogą skorzystać nowosądeczanie w wieku od 18 do 65 lat, którzy nie mieli w ciągu ostatnich 12 miesięcy takiego badania finansowanego ze środków publicznych. Wymogiem jest też zakwalifikowanie przez realizatora badań, czyli przychodnię NZOZ „UROMED” S.C. na podstawie specjalnej ankiety.

Rejestracja trwa od poniedziałku do piątku w godz. 09.00 do 12.00 pod numerem: 785 394 844. Można też zgłosić się osobiście do przychodni NZOZ „UROMED” S.C. przy ul. Jana Kochanowskiego w Nowym Sączu. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Badania będą wykonywane we wtorki i piątki od 22 marca do 30 listopada tego roku.

Na badaniu należy pojawić się z dowodem osobistym, a jeśli nie ma w nim wskazanego miejsca zamieszkania, pacjent musi mieć ze sobą dokument, dzięki któremu potwierdzi, że jest mieszkańcem Nowego Sącza – może to być np. Karta Nowosądeczanina. Nie jest potrzebne skierowanie.

Badanie obejmie trzy znamiona, które wskaże dermatolog. Jest to całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjent otrzyma zdjęcie i wynika badania z opisem oraz wskazówki dotyczące dalszego postępowania.

– W razie pytań prosimy o kontakt z Wydziałem Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta Nowego Sącza od poniedziałku do piątku w godz. 8 00 – 15 00 pod numerem telefonu:18 44 86 790 – zaznaczają przedstawiciele Urzędu Miasta.

Czerniak

Dermatoskopia to badanie, które pozwala na odróżnienie łagodnych znamion barwnikowych, czyli tak zwanych pieprzyków, od czerniaka. Wczesne wykrycie i usunięcie zmiany nowotworowej skóry pozwala na całkowite wyleczenie.

Co powinno nas zaniepokoić? Wszelkie nowe znamiona, narośla, przebarwienia i zmiany w istniejących pieprzykach to powód do konsultacji z lekarzem. Należy zwrócić szczególną uwagę na znamiona asymetryczne, ,,wylewające się” w jedną stronę, o poszarpanych brzegach i nierównomiernych zgrubieniach, czerwone, czarne i w niejednolitym kolorze oraz większe niż 6 milimetrów.

Ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta u osób z jasną karnacją, dużą liczbą znamion, przebywających długotrwale w pełnym słońcu, korzystających z solarium, a także u tych, którzy doznali oparzeń słonecznych lub mają w rodzinie przypadki czerniaka czy innych nowotworów skóry.

Co można zrobić, aby uchronić się przed nowotworem skóry? Należy uważnie obserwować znamiona na swoim ciele, a w razie jakichkolwiek niepokojących zmian zgłosić się do dermatologa albo chirurga onkologa. Podczas opalania trzeba stosować filtry UVA i UVB i nosić czapkę, a w godzinach od 11:00 do 16:00 unikać słońca. Nie powinno się także korzystać z solarium.

fot. ilustr. pixabay

Czytaj też: Prezydent Handzel proponuje referendum w sprawie spalarni

INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.