Złoty Krzyż Zasługi dla człowieka z Nowego Sącza – mistrza driftu, który prowadzi samochód stopami

Złoty Krzyż Zasługi dla człowieka z Nowego Sącza – mistrza driftu, który prowadzi samochód stopami

Za osiągnięcia sportowe oraz za promowanie aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami, pochodzący z Nowego Sącza Bartosz Ostałowski został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

17 lat temu podczas jazdy motocyklem ulicą Nawojowską Bartek przeżył wypadek, w wyniku którego stracił obie ręce. W drodze do samodzielności i do przyszłych sukcesów od pierwszych dni po wypadku wspierały Bartka sądeckie media. Na zaproszenie dziennikarzy, jeszcze podczas jego pobytu w szpitalu odwiedziła go mistrzyni paraolimpijska Katarzyna Rogowiec, a artysta z podsądeckich Klęczan – Stanisław Kmiecik, uczył Bartka prowadzić samochód wyłącznie za pomocą stóp.

Dziś Bartek jest jedynym na świecie profesjonalnym kierowcą sportowym, który samochód prowadzi stopą. Posiada międzynarodową licencję wyścigową FIA i z sukcesami rywalizuje na równych zasadach ze sprawnymi kierowcami w Driftingowych Mistrzostwach Polski oraz ligach europejskich. W lutym 2017 roku, jako pierwszy Polak w historii, wystąpił w najpopularniejszym programie motoryzacyjnym na świecie „The Grand Tour” prowadzonym przez legendarną trójkę z „Top Gear”. W zorganizowanym drift battle pokonał Richarda Hammonda.

Prezydent wręczał odznaczenia państwowe z okazji ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, który przypada w najbliższą niedzielę – 3 grudnia.

To bardzo ważne, abyśmy wszyscy byli równi w możliwościach samorealizowania się. Nowoczesne państwo na to pozwala – wskazał Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. – Chodzi o to, żeby każdy człowiek w społeczeństwie czuł się dobrze, aby każdy człowiek mógł się zrealizować, aby każdy człowiek był zrealizowany, aby każdy człowiek mógł osiągnąć to, czego pragnie w największym możliwym poczuciu samodzielności swojego osiągnięcia

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Renata Śliwińska – za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej oraz Bogusław Jusiak – za wybitne zasługi dla rozwoju sportu osób z niepełnosprawnościami i osiągnięcia w działalności szkoleniowej i trenerskiej.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Stefan Makowski i Grzegorz Pluta za wybitne osiągnięcia sportowe, działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu; Mariusz Damentko, Alicja Szatkowska, Danuta Tarnawska – za wybitne zasługi w działalności na rzecz wspierania i aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy, pośmiertnie – Marek Walenty Jakubowski (odznaczenie odebrał syn – Marek Stanisław Jakubowski); Maria Michalczuk – za wybitne zasługi dla rozwoju sportu osób niesłyszących; Jakub Pieniążek – za wybitne zasługi dla rozwoju sportu osób z niepełnosprawnościami i osiągnięcia w działalności szkoleniowej i trenerskiej; Teresa Rojek – za wybitne zasługi w działalności na rzecz pomocy osobom bezdomnym.
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Bartosz Ostałowski – za osiągnięcia sportowe, za promowanie aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami; Janusz Bukowski, Jan Mela, Paweł Parus, s. Anuarita (Ewa) Tutka, Beata Wachowiak-Zwara – za zasługi w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy.
Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Kamil Rosiek – za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób z niepełnosprawnościami, za osiągnięcia sportowe; Robert Zarzecki – za zasługi w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy; Maciej Cieślik – za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób z niepełnosprawnościami i za osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej.
Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Przemysław Fajtanowski – za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób z niepełnosprawnościami i osiągnięcia sportowe; Kamil Michniewicz – za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób z niepełnosprawnościami i za osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej.
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej odznaczony został Marek Gniewkowski.

Wywiad z Barkiem Ostałowskim z archiwum dts24:

Reklama