Atrakcja na skalę europejską? Tak może wyglądać zamek w Nowym Sączu

Atrakcja na skalę europejską? Tak może wyglądać zamek w Nowym Sączu

zamek Nowy Sącz

Rekonstrukcja, ale też nowoczesne elementy i szklany fotowoltaiczny dach – tak może w przyszłości wyglądać zamek w Nowym Sączu. Urząd miasta wraz z Sądecką Agencją Rozwoju Regionalnego przygotował koncepcję budynku, który stałby się sporą atrakcją regionu.

– Mamy pełną informację, jak ten zamek przez wieki się zmieniał. Mamy do dyspozycji plany i mapy, to wszystko co zostało zinwentaryzowane – mówił prezydent Ludomir Handzel podczas prezentacji koncepcji odbudowy zamku w Nowym Sączu.

Jak podkreślał, ważne były prace archeologiczne, które pozwoliły wyznaczyć teren zamku oraz wykonana w ostatnich miesiącach praca koncepcyjna. Budynek miałby bowiem nie tylko łączyć historię z nowoczesnością, ale być też w pełni funkcjonalny. Mogłyby się w nim znaleźć informacja turystyczna, kawiarnia czy restauracja oraz sale bankietowe i hotel.

– Wiemy, jakie jest zapotrzebowanie na piękne sale typu zamkowego. To idealne wnętrze na dla imprez typu studniówka czy wesele – wyjaśniał prezydent Nowego Sącza. – To oczywiście byłaby niesamowita atrakcja, która by przyciągała jak magnes nie tylko mieszkańców regionu, ale myślę, że również całej Polski i Europy. Taki zamek piastowski będzie unikatem.

W środku nie zabrakłoby także miejsca dla muzeum Nowego Sącza, które pozwoliłoby w jednym miejscu skupić wszystkie dokumenty i eksponaty związane z historią miasta.

Fragmenty zamku, których wygląd nie jest znany i co do których nie zachowała się żadna dokumentacja, byłyby uzupełnione konstrukcjami ze szkła, metalu i drewna. Przedstawiony wczoraj pomysł obejmuje również stworzenie szklanego dachu z fotowoltaiką.

Prezydent Handzel podkreślał, że jest to tylko koncepcja, a dopiero ewentualna promesa ze strony rządu pozwoliłaby na przystąpienie do fazy projektowej. Jak szacuje, koszty inwestycji sięgałyby kilkudziesięciu milionów złotych, a samego miasta na tak potężną inwestycje nie stać.

Wizualizacje: Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A./ZamekSącz

Czytaj też: Moneta, która zmienia historię, znaleziona w Nowym Sączu

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.