Analiza strategii rozwoju i budżetów gminy Gródek nad Dunajcem

Analiza strategii rozwoju i budżetów gminy Gródek nad Dunajcem

logo Gródek

Analizą objęto dokumenty strategiczne gminy Gródek nad Dunajcem. Chodzi zatem o Strategię rozwoju, Wieloletnią Prognozę Finansową i budżety roczne. Te dokumenty stanowią kluczowe opracowania i dokumentacje w każdej polskiej gminie, także w gminie Gródek. Wysoka jakość tych dokumentów mierzy się ich racjonalnością i spójnością.

Strategia Rozwoju Gminy Gródek nad Dunajcem na lata 2021 – 2030
Strategia gminy na lata 2021-2030 jest obszerna. Oczywiście, to jeszcze nie przesądza, że jest dobra. Rozpisana jest solidnie metodyka, proces powstawania. Wylistowano 25 etapów powstawania, do zatwierdzenia Strategii przez radę gminy. Opis i diagnoza gminy jest zrobiona solidnie, łącznie z analizą porównawczą z innymi gminami powiatu. Finanse gminy są wyprowadzone, co jest rzadkie w sądeckich strategiach. Przeprowadzono ankietę, w której uczestniczyło 130 osób. Wyniki opracowane są dobrze, przejrzyście, z rozbudowanymi wnioskami. Strategia zawiera także syntetyczny wskaźnik rozwoju dla każdej miejscowości gminy w dwóch ważnych kryteriach. SWOT wykonany fachowo, z podaniem wag, na czterech płaszczyznach. Przeprowadzono również agregację. Tak należy robić analizę SWOT. To jednak rzadkie w strategiach gmin naszego powiatu.

Misja i wizja Gminy oraz cele strategiczne
Misja i wizja gminy w 2030 jest rozbudowana, ważnym motywem jest Jezioro Rożnowskie. Zbytnim idealizmem jest deklaracja o gospodarce 4.0. Misja i wizja płynnie przechodzi w 5 celów strategicznych dotyczących kluczowych obszarów. Te zaś skutkują 67 działaniami. Na kolejnych poziomach piramidy celów następuje konieczna konkretyzacja. Tak należy tworzyć piramidę, z zachowaniem adekwatnego poziomu szczegółowości przyjętego dla danego poziomu. Wykonano prezentacje tabularyczną. Podane są rezultaty i wskaźniki. To rzadki poziom konkretyzacji dla strategii innych gmin powiatu. Przy czym dopiero teraz Strategia przechodzi do konkretnych przedsięwzięć. Istnieje podział na 2 grupy: infrastrukturalne i społeczne. Pierwszych projektów jest 22, drugich 4. Mnożenie przedsięwzięć ponad miarę bywa najczęściej sprzeczne z postulatem realizmu realizacji. To zasadniczy warunek każdej strategii. Dla przedsięwzięć infrastrukturalnych podano w zasadzie wszystko: jasny tytuł, cele ekonomiczne i społeczne, zakres rzeczowy, terminy rozpoczęcia i zakończenia prac, uzasadnienie. Szkoda, że nie podano szacunkowych kosztów. Te powinny być spójne z Wieloletnią Prognozą Finansową. Przedsięwzięcia społeczne są gorzej opisane, chociaż widoczna jest próba ich konkretyzacji. Może to być dobry punkt wyjścia do realizacji.

Model przestrzenny
Opracowano model przestrzenny. Jest dość czytelny. Opracowano zgodność z dokumentami nadrzędnymi. Jest system wdrażania i ewaluacji Strategii i jej ramy finansowe ze szczegółowo opracowanymi źródłami zewnętrznego finansowania. To bardzo dobrze opracowana strategia rozwoju. Można nawet stwierdzić, że najlepiej opracowana w powiecie.

Wieloletnia Prognoza Finansowa
Wieloletnia Prognoza Finansowa to dokument w oczywisty sposób powiązany ze strategią każdej gminy. Jego dodatkową przesłanką jest realizm. W gminie Gródek nad Dunajcem są predykcje dochodów, wydatków, zadłużenia i nadwyżki prowadzone do 2037 roku. Nie jest łatwo zaplanować taką predykcję, ale próbę podjęto. Niestety wydatki majątkowe nie opracowano dobrze. Okres planowania sięga 2025, najczęściej 2023. Szkoda, że nie wykonano do 2030 i nie pokrywa się to z 26 przedsięwzięciami Strategii. WPF podaje zaledwie 7 przedsięwzięć infrastrukturalnych. Niestety nie pokrywają się one z tymi podanymi w Strategii. Największa pozycja inwestycyjna WPF to Turystyczno rekreacyjne zagospodarowanie terenu nad Jeziorem Rożnowskim w gminie Gródek nad Dunajcem. Kwota około 6,1 mln. Owszem jest kilka pozycji w Strategii, które można podpiąć pod tę pozycję, ale brak jest jednoznaczności. Konieczne jest to samo nazewnictwo. W WPF jest budowa kanalizacji w Gródku za 5,5 mln. W Strategii są dwa takie przedsięwzięcia, które się zbędnie powtarzają. W Strategii jest kanalizacja w Tropiu, nie przewiduje tego WPF. Rozbudowa SP w Siennej jest za to w obydwu dokumentach. Jest zatem częściowa spójność. Szkoda, że WPF nie został jednak w pełni wyprowadzony ze Strategii, w warstwie wydatków majątkowych.

Trzeba ocenić jednak pozytywnie jakość Strategii gminy Gródek nad Dunajcem. Bez wątpienia to najlepsza gminna strategia z pośród wszystkich gmin powiatu. Gorzej jest z WPF. To wymaga uspójnienia. Wtedy dokumentacja strategiczna Gródka nad Dunajcem stanie się wzorcem dla innych gmin powiatu.

Przygotowano przez: Nowosądeckie Centrum Analiz Samorządowych

Reklama