Albożyki, czyli radosna twórczość na emeryturze [GALERIA]

Albożyki, czyli radosna twórczość na emeryturze [GALERIA]

Alina Bożyk, TPSP Nowy Sącz,

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI. Właśnie Poczta Polska wydała kolekcjonerski znaczek, na którym znajduje się Wrocławski Krasnal Literatek Vel Polonikus autorstwa Aliny Bożyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Z zawodu pielęgniarka swoją artystyczną duszę wyzwoliła po przejściu na emeryturę. Maluje, tworzy grafiki – które zdobią nie tylko ściany, ale również odzież – pisze wiersze i organizuje wydarzenia kulturalne. W ciągu 10 lat wypracowała swój własny styl abstrakcji, które nazywa albożykami.

 

Alina Bożyk, TPSP Nowy Sącz,

Alina Bożyk – życiorys artystyczny:

Mieszkam w Nowym Sączu. Jestem z zawodu pielęgniarką i przez 35 lat pracowałam w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Sączu. Tak naprawdę nigdy nie myślałam, że będę malować na poważnie – chociaż już w liceum szkicowałam twarze lub tworzyłam plakaty na potrzeby szkoły. Liceum to także początki pisania wierszy, które na 30 lat trafiły do szuflady.

Poezję na nowo odkryłam w 2010 r. Rok później natomiast zapoznałam się z programem graficznym Pint . I tak zaczęła się moja przygoda z rysowaniem graficznym. Na początku tworzyłam grafiki o charakterze witrażowym i twarze. Wszystkie były bardzo kolorowe. Obecnie mają zastosowanie do produkcji materiału na odzież. Jeden wzór znajduje zastosowanie na jednej np. tunice.

Alina Bożyk, TPSP Nowy Sącz,

W 2013 r. wydałam pierwszy mój autorski tomik poezji – „Alina Bożyk i jej kolorowy świat”, a w 2020 książkę z moimi Walls /tak zwane złote myśli publikowane jako Walls na stronie eMULTIpoetry/ pt. „Pisane na mur” cz. I 2012-2016 . W międzyczasie moje wiersze wydawane były w Antologiach drukowanych w USA , w albumie poświęconemu Karolowi Wojtyle i innych publikacjach. Napisałam ok. 4 tys. wierszy. Większość jest na blogu www.wierszealinybozyk.blogspot.com Moje prace można obejrzeć na kanale YouTube Alina Bożyk lub www.rysunkialinybozyk.blogspot.com lub na portalu Facebook Rysunki Aliny Bożyk i Galeria Aliny Bożyk.

W 2014 r. w lipcu zapisałam się do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu i zaczęłam brać udział w zbiorowych wystawach o różnej tematyce. Już w listopadzie 2014 r. zostałam wybrana i powołana na prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu i pełnię tę funkcję do dziś.

W latach 2016-2017 prowadziłam w ramach mojej działalności gospodarczej Galerię o Nazwie Galeria Alina Eskulap i Muzy w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej 50a. To był okres mojego przejścia na emeryturę. To wtedy najmocniej pochłonęła mnie chęć tworzenia i eksperymentowania w różnych technikach. Wypracowałam swój styl, który można ujrzeć w grafikach i pracach abstrakcyjnych, które nazywam… albożyki. Powstała wówczas pierwsza seria „Kobiet emocjonalnych”, też abstrakcyjnych.

Alina Bożyk, TPSP Nowy Sącz,

Moja przynależność do Stowarzyszenia spowodowała rozwój moich technik, którymi pracuję – obecnie maluję także akrylem i akwarelą, używam też pasteli olejnych, czasem suchych, a od 2020 r. farb olejnych – szczególnie malując mistykę. Na przełomie pięciu lat uczestniczyłam w wielu wystawach zbiorowych, ale też indywidualnych. Moje wystawy indywidualne łącze z wieczorami poezji, którą to nadal tworzę, a swoje wiersze publikuję na blogu: www.wierszealinybozyk.blogspot.comWiersze i bajki zamieszczam też na portalu www.Bajkownia.org.

Niemiecko-Polski Związek Kulturalny zaprosił mnie do Bayreuth (Bawaria), gdzie w marcu 2017 r. miałam indywidualną wystawę „Kolorowy świat kobiety intuicyjnej”, w bibliotece przy ul. Wagnera. Natomiast w lipcu 2017r. także w Bayreuth odbył się wernisaż wystawy pt. „67.Bayreuther Kunstverein”, na którą trafił w drodze konkursu mój obraz pt. „Planowanie rodziny”. Byłam jedyną uczestniczka z Polski. Warto nadmienić, że wszystko odbywało się podczas corocznego festiwalu Wagnera 67. Bayreuther Kunstausstellung im Neuen Schloss der Eremitage in Bayreuth.

W 2019 r. otrzymałam wyróżnienie Polonia Minior nadany przez Urząd Marszałkowski i Zarząd Województwa Małopolskiego za działalność dla Kultury. Jestem też w posiadaniu odznaczeń nadanych przez starostę Nowego Sącza – Srebrne i Złote Jabłko za pracę dla Kultury Regionu i Powiatu Nowosądeckiego podczas obchodów jubileuszowych Zespołu Regionalnego Sądeczanie, w którym tańczyłam od 1978—2013 r. – czyli 35 lat.

Obecnie moje prace można obejrzeć w Salonie Meblowym Milano w Nowym Sączu przy ul. Węgierska 28, seria obrazów pt. „Ludzie” jest przy deptaku w restauracji Imperial w Nowym Sączu. Powstały z okazji otwarcia lokalu. Moje abstrakcje wiszą także w sądeckim szpitalu na oddziale hematologii. Dziś mam jeszcze większe przekonanie, że warto było dać chorym kolor, którego w moich obrazach nie żałuję. Jest go mnóstwo.

Zdarza mi się malować również portrety. Jeden z nich jest właśnie uczestnikiem wystawy w Muzeum Niepodległości w Warszawie w X Pawilonie Cytadeli Galeria Brama Bielańska. Namalowałam generała Józefa Dwernickiego.

Jestem także zapraszana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Autorów Artystów Dziennikarzy i Prawników z siedzibą w Belgii, do wzięcia udziału w wydarzeniach na skalę międzynarodową – wystawy, konkursy, spotkania artystyczne z udziałem Polaków i Polonii. Ich pokłosiem jest zdobyte przeze mnie II miejsce w Holandii w kat. 18+ za grafikę pt. „Ja za 30 lat”.

Alina Bożyk, Poczta Polska, Literatek

Obecnie Poczta Polska wydała znaczki z moją grafiką, na której narysowany jest Wrocławski Krasnal Literatek Vel Polonikus – seria dla filatelistów i kolejne moje projekty zostały wybrane i obecnie są w przygotowywane do druku tym razem w nawiązaniu do katastrofy samolotu LOT sprzed 56 lat, który runął na ziemię belgijską.

Wielu mieszkańców Nowego Sącza, pasjonatów poezji zna mnie z prowadzenia wieczorów poetyckich, w tym 35 spotkań o tytule „Czytania Rocznicowe”. Udało mi się zrealizować także dwa spektakle poetyckie „Instrumenty i ludzie” oraz „Anioły są wśród nas” z udziałem profesjonalnych aktorów.

Trudno jest pisać o sobie. Chciałabym jednak tym zgłoszeniem do projektu Genialni Lokalni Globalni pokazać, że emerytura to dobry czas na uruchamianie swojej wrażliwości, która tak naprawdę kształtowana jest w nas od dziecka. Tworzenie to dawanie ludziom cząstki siebie i swojej duszy. Prawdziwie tworzony obraz to emocje, które lądują na płótnie czy papierze. To są dzieci artysty, które idą dalej w świat. Talent jest dany od Boga po coś. Jestem kobietą zabieganą i zapracowaną (mimo tej emerytury). Za bardzo nie planuję przyszłości. Po prostu biorę do serca to, co daje mi każdy nowy dzień.

Alina Bożyk, Nowy Sącz, Polska

Czytaj również: Być jak Danuta Szaflarska! Pokaż światu swoją twórczość oraz Rzeźbiarz samouk od aniołów; 17-latka walczy z guzem mózgu, terapią dla niej są grafiki; Tworzy od podstawówki. Zobacz galerię prac L. Kuźmy; Natchnienie do życia Renaty Kaczorowskiej; Jej kolekcje podziwiali w Londynie

Logo-Małopolska

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 

 

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama