Przebieg trasy:
Uście Gorlickie – Las Kunkowski – Leszczyny – Nowica – Polana – Schronisko PTTK – Magura Małastowska – Wierch – Sołtysia Góra – Przeł. Żdżar – Bielanka – Leszczyny – Kunkowa – Uście Gorlickie
Rozpoczynamy z okolic Uścia Gorlickiego przy zalewie Klimkówka w zachodniej części Beskidu Niskiego. Jedziemy kilkaset metrów w kierunku Kwiatonia, a następnie odbijamy asfaltem w lewo kierując się na widoczny z daleka przekaźnik.
Mijamy przekaźnik, mijamy zjazd w na Oderne, by skręcić w prawo na szutrówkę przez las Kunkowski. Docieramy na asfaltową drogę i obieramy kierunek w prawo do widocznej z daleka cerkwi w Leszczynach.
Za cerkwią skręcamy w lewo i pniemy się w górę wzdłuż cmentarza po czym wjeżdżamy w las. Docieramy do przydrożnego krzyża gdzie zjeżdżamy w prawo na szeroką szutrówkę, południowym zboczem pasma Magury Małastowskiej do Nowicy.
Za cmentarzem skręcamy w lewo, mijamy kolejną cerkiew. Przejeżdżamy przez mostek i pod górkę pniemy się na Oderne i dalej na Wierch. Rozpoczynamy terenowy etap wycieczki. Skręcamy w lewo na niebieski szlak rowerowy. Jedziemy bitą drogą docieramy na Polanę.
Jadąc szerokimi beskidzkimi łąkami docieramy do zielonego szlaku. Wjeżdżamy w las gdzie docieramy do schroniska PTTK na Magurze Małastowskiej.
Schronisko – bardzo przyjemne, klimatyczne z sympatyczną obsługą. Za schroniskiem jeszcze tylko krótki podjazd w górę, aby osiągnąć grań pasma. Jedziemy lasem po gładkiej, wąskiej, leśnej ścieżce.
Mijamy kolejne szczyty Magura Małastowska, Wierch i Sołtysia Góra. Docieramy do wsi Bielanka by asfaltową drogą i docieramy do Leszczyn. Za cerkwią odbijamy w prawo kierując się do Kunkowej.
Wracamy w kierunku Uścia Gorlickiego, zamykając pętelkę po drogach Beskidu Niskiego.
Mariusz Liszka