50 lat w zakładzie! Jacek Geroch: Trudno się rozstać

Jacek Geroch

Jacek Geroch to prawdziwy rekordzista! Pracuje w Newagu nieprzerwanie… 50 lat (słownie: pół wieku!). A dodając praktyki studenckie to nawet dłużej.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki Hutniczej i Górniczej. Pewnie bliżej by mu było do pracy w hucie przy piecach odlewniczych czy stalowniczych, bo taką miał specjalizację, ale już wcześniej został zwabiony przez Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego w Nowym Sączu. Te poszukiwały wykształconych, dobrze rokujących młodych ludzi i już wybiegając w przyszłość zachęcały do związania się z ZNTK fundując stypendia.

Jacek Geroch też takie stypendium dostał, co jak przyznaje, było istotnym podreperowaniem ówczesnej studenckiej kieszeni. Zakład poznawał na wakacyjnych praktykach. Kiedy więc skończył studia w 1971 r. od razu został zatrudniony w ZNTK. Szybko też dostał mieszkanie służbowe, skromne M2, ale na start to już było coś.

– Wtedy praca w ZNTK to była nobilitacja. Ale też nie było szczególnie trudno tę pracę dostać. Zakłady same poszukiwały pracowników z wykształceniem. Motywacją dla młodych ludzi były właśnie te stypendia. Starsi pracownicy mawiali: „Kto ma w głowie olej, ten idzie na kolej”. I ja też „kolejarzem” zostałem – śmieje się Jacek Geroch.

***

Zaczynał od pracy w dziale technologicznym. Po krótkim czasie został mistrzem produkcji.

– Naprawialiśmy wówczas wagony, parowozy, lokomotywy spalinowe wąskotorowe, wdrażaliśmy naprawy ciężkich lokomotyw spalinowo-elektrycznych SM42, SM31, a w późniejszym okresie radzieckich SM48. Nawet byliśmy na miesięcznej praktyce w Leningradzie – wspomina.

Oczywiście przeciętnemu odbiorcy pewnie wydaje się, że wdrażanie naprawy lokomotywy brzmi może poważnie, ale cóż to za praca – instrukcja obsługi, trochę znajomości tematu i po problemie. Ale nic z tych rzeczy! (…)

CAŁOŚĆ PRZECZYTASZ W SPECJALNYM WYDANIU DTS:

NUMER NEWAG

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.