400+ dla rodziców! Od jutra można składać wnioski o „żłobkowe”

400+ dla rodziców! Od jutra można składać wnioski o „żłobkowe”

Od 1 kwietnia można składać do ZUS elektroniczne wnioski o dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Ideą wsparcia jest pomoc rodzicom w łączeniu obowiązków rodzinnych z zawodowymi.

Od 1 stycznia 2022 r. funkcjonuje wsparcie zwane rodzinnym kapitałem opiekuńczym – jest to świadczenie  w wysokości 12 tys. zł. przyznawane rodzinom, w których jest więcej niż jedno dziecko. Można je otrzymać na drugie i kolejne dziecko, gdy maluch ukończy 12. miesiąc życia. Wypłacane jest w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez 2 lata. Rodzic sam decyduje, która opcja jest dla niego najlepsza.  Dla rodziców dzieci, którzy nie mają szans na wsparcie rodzinnym kapitałem opiekuńczym – czyli na przykład dla rodziców którzy mają tylko jedną pociechę – przysługuje inny rodzaj pomocy w formie dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wpisanego do wykazu opiekunów

Dofinansowanie zwane potocznie „żłobkowym” przysługuje na dziecko, na które ZUS nie przyznał rodzinnego kapitału opiekuńczego. Za ten sam okres można otrzymać albo „żłobkowe”, albo rodzinny kapitał opiekuńczy. Wniosek (wyłącznie  w formie elektronicznej), można złożyć do ZUS przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal [email protected] albo poprzez swój bank, jeśli uruchomi tę usługę.

Wsparcie wyniesie maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic lub opiekun ponosi za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. „Żłobkowe” przyznawane jest niezależnie od wysokości dochodów w rodzinie. Pieniądze nie będą jednak wypłacane rodzicom. Odpowiednia kwota trafi bezpośrednio na konto żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna.

Czytaj też:

Ponad 4 tysiące uchodźców w regionie. Gdzie trafią po starcie sezonu turystycznego?

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.