28 sierpnia przybędą do Nowego Sącza potomkowie ofiar zagłady. Z Australii, USA, Izraela…

28 sierpnia przybędą do Nowego Sącza potomkowie ofiar zagłady. Z Australii, USA, Izraela…

28 sierpnia o godzinie 16. przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Nowym Sączu, odbędzie się uroczyste otwarcie Skweru Ofiar Pamięci, który upamiętni ofiary zagłady sądeckich Żydów. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Dariusz Popiela – prezes Fundacji Rodziny Popielów Centrum i pomysłodawca projektu „Ludzie, nie liczby”. Z  okazji zbliżającej się uroczystości w sądeckim ratuszu odbył się briefing z udziałem Prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla i Dariusza Popieli.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o zbiórce na dokończenie przedsięwzięcia. Dziś Dariusz Popiela zaprosił na uroczyste otwarcie.

28 sierpnia o godzinie 16. odbędzie się uroczyste otwarcie Skweru Pamięci, na które serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Nowego Sącza. Żydzi byli częścią naszego miasta. 80 lat temu w Nowym Sączu dochodziło do niewyobrażalnych scen, ginęły tysiące ludzkich istnień. To upamiętnienie będzie pierwszym wydarzeniem na taką skalę. W tym roku odbyły się już cztery wystawy plenerowe przybliżające wydarzenia związane z okupacją i z życiem sądeckich Żydów. Był również happening na łąkach nad Dunajcem, w miejscach gdzie rozgrywały się dramaty społeczności żydowskiej oraz szereg różnych wystaw mających na celu przybliżenie mieszkańców do ważnej rocznicy przypadającej w tym roku – opowiada Dariusz Popiela.

– Obchodzimy 80 rocznicę „Akcji Reinhard”  będącej planem ludobójstwa polskich Żydów. Dzięki Dariuszowi Popieli, który jest w tej kwestii motorem napędzającym do działania, pamięć o ludobójstwie sądeckich Żydów nie zaginie – mówił Ludomir Handzel.

– Co ważne, przyjazd na uroczystości otwarcia Skweru Pamięci potwierdziło niemal 80 potomków ofiar. Przybędą z całego świata, między innymi z Australii, USA czy Izraela. Nasze wydarzenie będzie miało rangę międzynarodową. Nad częścią artystyczną będzie czuwał Andrzej Citak. Będzie, godnie i oficjalnie. Będą goście z kraju i zagranicy. Apelujemy do mieszkańców Nowego Sącza aby byli z nami w ten dzień…. Okupantowi zależało aby po tych ludziach nie został ślad. Dlatego tak istotne jest dla nas i naszej Fundacji, by imiennie przywracać pamięć, by sądeczanie mogli się dowiedzieć jak wiele ludzi zostało wymordowanych  – wyjaśnia Dariusz Popiela.

Tego samego dnia 28 sierpnia o godzinie 11:00 w Kinie „Sokół”  odbędzie się pokaz filmu „Ukos Światła”, ukazującego działania Dariusza Popieli, jako aktywisty przywracającego pamięć o Żydach.

Zapraszamy do uczestniczenia w tych wyjątkowych wydarzeniach.

 

To Cię może zainteresować: Dariusz Popiela: chcesz dokopać nazistom? Pomóż budować w Nowym Sączu Skwer Pamięci!

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.