Na Mogielicy rozpoczęto montaż wieży. Transport mniejszym helikopterem, niż planowano

Na Mogielicy rozpoczęto montaż wieży. Transport mniejszym helikopterem, niż planowano

Mogilica, wieża widokowa, transport, budowa, śmigłowiec

Mniejszym helikopterem niż planowano, transportowane są elementy konstrukcyjne nowej wieży pomiędzy Krzystonowem, a Mogielicą. Zastąpi ona stary, drewniany obiekt, którego części również przemieszczane są drogą powietrzną. Zmiana helikoptera na ten o mniejszym udźwigu wydłużyła  proces montażu.

Transport metalowej konstrukcji nowej wieży pomiędzy Krzystonowem a Mogielicą, miał odbywać się przy pomocy helikoptera o większym udźwigu, jednak realizator zgłosił awarię. To zrodziło nie lada problem. Trzeba było przebudować konstrukcję przygotowaną do transportu pod kątem mniejszego helikoptera, który mógł jednorazowo zabrać mniejszy ciężar. Proces technologiczny trwał, dlatego transport rozpoczął się dopiero wczoraj. Loty będą odbywać się jeszcze minimum dzisiaj.

– Dzięki Bogu wszystko się już zaczęło, firma rozpoczęła montaż. Transport odbywa się z miejsca najbardziej optymalnego pod kątem zarówno dowozu konstrukcji, jak i czasu przelotu śmigłowca. Wykorzystujemy drogę nadleśnictwa, za co nadleśnictwu dziękuję. Dzięki temu śmigłowiec może kursować co 5 minut – tłumaczy w rozmowie z naszą redakcją wójt gminy Dobra Benedykt Węgrzyn.

Co ciekawe, stara, drewniana wieża została pocięta na kawałki i spakowana do ogromnych worków tzw. big bagów. Są one transportowane przez śmigłowiec w drodze powrotnej. Na Mogielicę dostarcza on elementy nowej konstrukcji, a na dół zabiera właśnie pozostałości po starej. Termin budowy obiektu określono na sierpień, ale przez wzgląd na konieczność zmiany procesu technicznego montażu wydłuży się.

Przypominamy, wieża na Mogielicy, to jeden z najstarszych punktów widokowych w naszym regionie. Została ona wybudowana w 2008 roku. Wcześniej w tym samym miejscu znajdowała się znacznie wyższa konstrukcja, która runęła u schyłku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Dotychczasowa atrakcja turystyczna miała 25 metrów i również była zbudowana z drewna. Ze względu na zły stan techniczny została zamknięta w 2020 roku. Teraz zastąpi ją wieża metalowa, która będzie dużo trwalsza. Ma mieć ona niemal 23 m wysokości. Jej konstrukcję wieńczył będzie czterospadowy dach uzupełniony drewnianymi elementami. Powstaje ona dzięki współpracy gmin: Dobra, Kamienica, Słopnice, a także Powiatu Limanowskiego i samorządu województwa małopolskiego.

Łączny koszt inwestycji to niemal 1 mln złotych. Zgodnie z szacunkami ok. 945 tys. zł pochłonie sama budowa konstrukcji, około 35 tys. zł sporządzenie niezbędnej dokumentacji technicznej, około 14 tys. zł nadzór inspektorski. Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił przeznaczyć na ten cel kwotę 300 tys. złotych. Pozostałą część dołożą gminy Dobra, Kamienica i Słopnice. Wsparcie zadeklarował także Powiat Limanowski.

Więcej o tym przeczytacie w artykule: To już pewne! Stalowa wieża na Mogielicy powstanie do lipca

Fot. Gmina Dobra/
Wójt Benedykt Węgrzyn – dziękujemy za fotografie