110 lat radości, służby, współpracy i puszczaństwa na Sądecczyźnie! Harcerze świętują piękny jubileusz

ZHP

Wartości i ideały jakie przekazuje i reprezentuje sobą harcerstwo niezmiennie od ponad stu lat są aktualne. Niezmiennie od ponad stu lat harcerstwo jest też dla wielu ludzi jedną z najważniejszych życiowych przygód. Tej jesieni sądeccy harcerze obchodzą 110 jubileusz. Wszystko zaczęło się 28 października 1911 roku, gdy Andrzej Małkowski przyjechał do Nowego Sącza…

Uroczyste świętowanie jubileuszu zaplanowano na 23 października w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu. Gala jubileuszowa będzie miała charakter otwarty. Komendantka hufca ZHP, harcmistrzyni Justyna Blukacz zachęca do uczestnictwa w niej wszystkich którzy kiedyś byli harcerzami ale i tych mieszkańców Nowego Sącza i okolic, którzy chcieliby poznać harcerstwo.

Wydarzenia i akcje upamiętniające jubileusz potrwają od września do grudnia. Każdy miesiąc otrzymał swoje rocznicowe motto.

  • wrzesień – 110 lat puszczaństwa* – zuchy i harcerze wybywają do natury;
  • październik – 110 lat współpracy – harcerze pokażą się w mieście;
  • listopad – 110 lat służby dla Ojczyzny;
  • grudzień – 110 lat radości – czas „mikołajek”  i Betlejemskiego Światła Pokoju.

W ramach jubileuszu będzie też można obejrzeć okolicznościową wystawę w Domu Harcerza. Jej uroczyste otwarcie nastąpi w dniu gali, czyli 23 października.

– Zachęcamy wszystkich mieszkańców, którzy dysponują pamiątkami, dokumentami, rozkazami bądź planami pracy drużyn, które istniały bądź wciąż istnieją,  o przekazanie tych pamiątek na wystawę – apelują harcerze.

Hufiec ZHP działający na Sądecczyźnie liczy obecnie 400 osób. Jest to jeden z nielicznych hufców w Polsce, który funkcjonuje tak długo bez żadnej przerwy.

– Cały czas młodzi ludzie chcą poznawać wartości i ideały jakie przekazuje i reprezentuje sobą harcerstwo. Na co dzień działalność zuchów i harcerzy opiera się o działalność drużyn. Drużyny działają przy szkołach, parafiach oraz przy hufcu. Drużynowy instruktor opiekuje się drużyną, planuje prace i spotyka się z dziećmi na zbiórkach, realizuje plan pracy, który wynika z planu hufca lub też z własnego pomysłu drużynowego. Dzieci uczą się technik harcerskich, historii, rozwijają swoje umiejętności poprzez zdobywanie stopni i sprawności ale również przez włączanie się w życie społeczne. W ZHP mamy taką misję, aby młodego człowieka wszechstronnie rozwijać. Dołączyć do nas można w każdym wieku i dla każdego znajdzie się miejsce w ZHP. Najlepiej jednak aby kontaktować się konkretnie z drużynowym bądź z hufcem przez stronę internetową ( https://nowysacz.zhp.pl/) Jest to niepowtarzalna przygoda –mówi komendantka hufca ZHP harcmistrzyni Justyna Blukacz.

Puszczaństwo (ang. Woodcraft) – idea postulująca wychowanie człowieka w każdym wieku poprzez rekreację na łonie przyrody według zasad czterokrotnego ognia, obozownictwa, systemu szczepowego, filozoficzna i etyczna koncepcja akcentująca łączność człowieka ze światem przyrody.

Gdzie w okolicy działają harcerskie drużyny?

SPRAWDŹ!

Czytaj też:

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.