DTS YOUNG. Harcerz, czyli kto? Weronika Zielińska wyjaśnia

DTS YOUNG. Harcerz, czyli kto? Weronika Zielińska wyjaśnia

– Pamiętam, że bardzo podobała mi się atmosfera i już w 1. klasie podstawówki, tak samo jak moi znajomi z tego okresu, dołączyłam w szeregi ZHP. Dlaczego akurat to? Nie mam pojęcia, minął szmat czasu od tamtego momentu, ale myślę, że to wszystko przez dziecięcą ciekawość. Z rozmowy z Weroniką Zielińską należącą do Związku Harcerstwa Polskiego dowiadujemy się jak ono funkcjonuje, kim jest harcerz oraz jakie ma obowiązki względem siebie jak i grupy.

– Co to jest harcerstwo?

– Hmm bardzo dobre pytanie… Na początku chcę nadmienić, że istnieją różne organizacje harcerskie takie jak: ZHP, ZHR, SHK Zawisza, Royal Rangers Polska itd. Ja należę do największej organizacji w Polsce, czyli do Związku Harcerstw Polskiego (ZHP) i tylko będę się wypowiadać na jej temat, ponieważ do innych nie należałam a nie chcę wprowadzać w błąd. Patrząc na definicję „książkową” harcerstwo jest to nic innego jak organizacja społeczno-wychowawcza, która zajmuje się kształtowaniem pewnych postaw przez służbę, braterstwo oraz pracę nad sobą. Warto nadmienić, że jest to ruch otwarty oraz apolityczny. Natomiast dla mnie ta organizacja to przede wszystkim ludzie ciekawi świata, wyznający pewne idee chcący nieść pomoc innym.

– Skąd pomysł na rozpoczęcie przygody z harcerstwem? Dlaczego akurat to?LOGO DTS YOUNG

– Harcerstwo w sumie było ze mną od małego dziecka, ponieważ moja starsza siostra należała do zuchów (jest to najmłodsza grupa metodyczna w harcerstwie) a moja mama czasami robiła tam za opiekuna na wyjazdach więc zabierała mnie ze sobą. Pamiętam, że bardzo podobała mi się atmosfera i już w 1. klasie podstawówki tak samo jak moi znajomi z tego okresu dołączyłam w szeregi ZHP. Dlaczego akurat to? Nie mam pojęcia, minął szmat czasu od tamtego momentu, ale myślę, że to wszystko przez dziecięcą ciekawość.

– Długo już należysz do harcerstwa?

-Tak, należę już 12 lat do ZHP, byłoby 13 lat, ale zrobiłam sobie rok przerwy, ponieważ to był czas na przemyślenia, co bym chciała robić w życiu dalej.

– Jak wygląda struktura w harcerstwie?

– Struktura w harcerstwie jest bardzo prosta, mi z wyglądu przypomina piramidę. W podstawie znajdują się: Gromada Zuchowa, która składa się z szóstek (jest to odpowiednik zastępów w zuchach), Drużyna, która składa się z zastępów. Drużyny mogą działać w różnych grupach metodycznych. Wyróżnia się: Drużyny Harcerskie (10-13 lat), Drużyny Starszo-harcerskie (13-16 lat), Drużyny Wędrownicze (16-21 lat) oraz Drużyny Wielopoziomowe (różne grupy metodyczne). Jednostki te mogą łączyć się w Szczepy lub Związki Drużyn. Później jest Hufiec, czyli terytorialna (na ogół obejmuje obszar powiatu) wspólnota gromad, drużyn i innych podstawowych jednostek organizacyjnych ZHP. Oprócz tych jednostek podstawowych może skupiać Szczepy i Związki Drużyn. Natomiast wyżej znajduje się Chorągiew, która tak samo jak w poprzednim przypadku jest to terytorialna jednostka tylko, że zrzeszająca hufce. Odpowiada najczęściej województwu. Na samej górze znajduje się Główna kwatera ZHP.

– Składałaś uroczyste zaprzysiężenie harcerskie? Na czym to polega?

– Owszem i to nie jedno, na początku jako zuch składałam obietnice zuchową, później przyrzeczenie harcerskie i trzy lata temu dywizje Wędrowniczą. Na czym to polega? Bardzo różnie to wygląda i zależy od drużynowego, ale stałym elementem jest powiedzenie odpowiedniej formułki zazwyczaj przy ognisku obrzędowym. Jako znakiem przynależności i stania się, że tak powiem pełnoprawnym: zuchem dostaje się znaczek zucha, harcerzem dostaje się krzyż harcerski, a wędrownicy dostają naramiennik wędrowniczy.

– Jak wyglądają spotkania harcerzy?

– Też bardzo różnie, to zależy wszystko od osoby, która prowadzi zbiórkę. W drużynie „Czarna Jedynka”, do której należę, przewinęły się takie zbiórki jak: zbiórka spadochronowa, musztra, zbiórka konstytucyjna, na której uchwalaliśmy konstytucje drużyny, kuchnia polowa, śpiewogranie, szyfry, pionierka i wiele wiele innych. Natomiast Czarna Jedynka od 1990 roku organizuje Nocny Bieg Mikołajkowy, w którym biorą udział harcerze z całej Polski – jest to jedna z największych imprez w tym regionie. Co roku organizowana jest w nowym miejscu i posiada nową, ciekawą fabułę.

– Co najczęściej robicie razem jako grupa?

– Najczęściej świetnie się razem bawimy, jeździmy na biwaki oraz inne wyjazdy czy to Hufcowe czy Chorągwiane a także w tym roku zorganizowaliśmy sami pierwszy od bardzo dawna Obóz Wędrowniczy, aby osiągnąć ten cel organizowaliśmy różne zbiórki pieniędzy np.: tworzyliśmy kartki świąteczne i je sprzedawaliśmy, pomogły one sfinansować zakup namiotów.

-Jakie ma się obowiązki jako harcerz?

– Jako harcerze jedynym naszym obowiązkiem jest przestrzeganie prawa harcerskiego oraz zasad przyjętych w drużynach.

  1. Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego. 2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy. 3. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim. 4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza. 5. Harcerz postępuje po rycersku. 6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać. 7. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym. 8. Harcerz jest zawsze pogodny. 9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny. 10. Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów.

– Często się słyszy, że harcerstwo to taka szkoła przetrwania, czy to prawda?

– Owszem zgodzę się z tym stwierdzeniem, harcerstwo pomaga przekraczać granice czy to w zadaniach na stopnie czy sprawności. Harcerstwo uczy odpowiedzialności, radzenia sobie w trudnych sytuacjach dzięki wykorzystywaniu nabytej wiedzy ze zbiórek. Na przykład kiedyś na obozie przez 3 dni robiłam sprawność trzy pióra, która polega na tym, aby przez jedną dobę zachować milczenie. Oczywiście gestykulacja też nie wchodziła w grę. Przez jedną dobę nic nie jeść. Jedynie można było pić wodę niegazowaną. Przez jedną dobę ukrywa się tak, by przez nikogo nie być widzianym w lesie z kilkoma przedmiotami, które są odpowiednio dobrane przez opiekuna. Oczywiście jest to sprawność tylko dla chętnych osób, które chcą się sprawdzić, i można ją zrobić tylko wtedy, gdy ma się ukończone 16 lat oraz posiada się zgodę rodzica.

– W jaki sposób można zostać harcerzem?

– Jest to bardzo proste wystarczy, że się posiada chęci i napisze do drużynowego (jeżeli się nie zna żadnych drużyn warto sprawdzić na stronie Hufca ZHP Nowy Sącz tam są rozpisane wszystkie jednostki.) Można się wtedy zapytać, czy można przyjść na zbiórkę i zobaczyć jak to wszystko funkcjonuje bez żadnych zobowiązań. Większość drużyn posiada strony na Facebooku. Drużynę, do której należę można znaleźć pod nazwą „I Nowosądecka Drużyna Wędrownicza Czarna Jedynka im. Stefana Czarnieckiego”. Wymóg jest jedynie taki, że trzeba mieć 16-21 lat, aby do niej należeć.

– Czy przed dołączeniem jest jakaś inicjacja?

-To już zależy od drużyny, byłam w kilku i w niektórych były, a w niektórych nie, ponieważ każda z drużyn ma swoją oryginalną obrzędowość i tradycję.

– Uczestnictwo jest płatne?

– Tak, płaci się 36 zł na kwartał.

– Co ci daje harcerstwo?

– Harcerstwo daje mi wieloletnie przyjaźnie, pewność siebie, pomaga rozwijać zainteresowania, nauczyło mnie odpowiedzialności oraz działania samemu oraz w grupie.

– Dlaczego warto i czy w ogóle warto wstąpić do harcerstwa?

– Oczywiście, że warto wstąpić do harcerstwa. Jeżeli jest się ciekawym świata, chce się nawiązywać znajomości w całej Polsce, rozwijać stare i nowe zainteresowania oraz przeżywać przygody to jak najbardziej warto dołączyć, nowe osoby są zawsze mile widziane.

Gabriela Wolińska

 

Przeczytaj także: https://www.dts24.pl/bycie-mazoretka-to-styl-tanca-styl-zycia-i-sposob-na-siebie/?swcfpc=1

Bycie Mażoretką to styl tańca, styl życia i sposób na siebie

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama