11 osób zwolnionych. Artur Bochenek: to są moje decyzje

,,Brak zaufania" to główny, oficjalny powód zwolnień, do których dochodzi w ostatnich dniach w sądeckim ratuszu. Już jedenaście osób, zajmujących do tej pory kierownicze stanowiska, otrzymało w gabinecie wiceprezydenta Artura Bochenka pisemne wypowiedzenia. Inne zostały przeniesione. Każdy dzień przynosi kolejne zmiany, a urzędnicy z wieloletnim stażem drżą o swoje posady. 

Jeden ze zwolnionych dyrektorów, wydał wczoraj oświadczenie, w którym w mocnych słowach oskarża nową władzę o ,,żenujący sposób zwalniania pracowników".

Wydaje mi się jednak, że jeżeli ktoś na tym poziomie i w tej sytuacji, po tylu latach współpracy, dokonuje zwolnień, to powinien zrobić to w innej formie wyjaśniał później w rozmowie z nami Mirosław Trzupek. - Powinna odbyć się jakaś rozmowa, dyskusja na ten temat, chociażby krótka. Natomiast tutaj nie było żadnych rozmów, tylko z zaskoczenia po prostu wręczenie pisma i tyle - mówił były już dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Chcieliśmy poprosić o komentarz w sprawie zwolnień wiceprezydenta Artura Bochenka. Po kilku nieudanych próbach skontaktowania się z nim, zadzwoniliśmy do prezydenta Ludomira Handzla.

- Powiem szczerze, że za bardzo się w tym momencie w tym nie orientuję, bo pracuję merytorycznie nad tematami prorozwojowymi - twierdził Ludomir Handzel. - Proszę próbować do niego dzwonić [red. do wiceprezydenta]. Nie chciałbym chleba odbierać panu prezydentowi Bochenkowi.

Później udało się nam również skontaktować z wiceprezydentem.

- Ja podejmowałem proces decyzyjny i ja wręczałem wypowiedzenia - potwierdził Artur Bochenek.

,,Czyli prezydent nie miał na to wpływu i są to pana decyzje" - pytamy. - Tak, to są moje decyzje.

Jak odnosi się do ponoć ,,żenującego" sposobu zwalniania urzędników?

- Wzywam pracownika, któremu wręczam wypowiedzenie i informuję, że ,,w dniu dzisiejszym chciałbym wręczyć wypowiedzenie z zachowaniem oczywiście terminów wypowiedzenia, praw do niewykorzystanego urlopu, a także brakiem konieczności do świadczenia stosunku pracy w terminie wypowiedzenia". Pismo w obecności pracownika urzędu zostaje przedstawione do zapoznania osobie, która dostaje wypowiedzenie i po zapoznaniu zawsze są jakieś uwagi, rozmowy, żegnamy się i na tym się kończy.

Podawanym powodem zwolnień jest ,,brak zaufania". Jak wyjaśniał Bochenek, wynika on między innymi z oceny dotychczasowej pracy urzędników.

- Przeanalizowane zostały również teczki osobowe pracowników - tłumaczył Bochenek. - Generalnie prezydent rozpoczynając nową pracę, chce mieć ekipę, do której ma pełne zaufanie i która będzie wykonywać wszystkie jego polecenia służbowe.

Na temat planowanych kolejnych zwolnień odpowiada krótko - Rozpatrujemy sytuację na bieżąco. Na razie nie mogę powiedzieć nic w tym temacie.

Poniżej przedstawiamy listę zwolnionych do tej pory osób (potwierdzoną przez wiceprezydenta):

- Grzegorz Chochla - dyrektor Wydziału Zdrowia

- Józef Kantor - dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji

- Leszek Langer - dyrektor Urzędu Pracy w Nowym Sączu

- Dariusz Górski - komendant Straży Miejskiej

- Małgorzata Grybel - Kierownik Kancelarii

- Marek Nieć - dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności

- Alina Marek - dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Funduszy Zewnętrznych

- Mirosław Trzupek - dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa

- Dariusz Różycki - kierownik Zespołu Kontroli Wewnętrznej

- Krzysztof Popiela - pełnomocnik ds. Romów

- Anna Tokarz – kierownik Biura Rady Miasta

Na inne stanowisko przeniesione zostały: Marta Wieciech-Kumięga, dotychczasowa dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, a także Janina Gozdecka, która od 35 lat była sekretarką kolejnych prezydentów. O jej historii pisaliśmy TUTAJ.

fot. arch. DTS - Klaudia Kulak

Radni apelują do prezydenta: szanujmy się!

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.