Żywy ,,Pomnik Za Wolność” stanął w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

Żywy ,,Pomnik Za Wolność” stanął w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

Po 10 latach starań wyjątkowy pomnik urozmaicił krajobraz Nowego Sącza. Obelisk upamiętniający Sądeczan poległych za wolność ojczyzny, stanął w mieście tuż obok kościoła pw. św. Kazimierza. Co czyni go jedynym w swoim rodzaju?

,,Pomnik Za Wolność – Ofiarom Kaźni II Wojny Światowej” uroczyście odsłonięty został 17 września (niedziela) w rocznicę wkroczenia do Polski armii sowieckiej. Obelisk ma upamiętniać poległych za wolność Sądeczan, również tych, których życie gasło w miejscach kaźni: w Auschwitz, Mauthausen, Ravensbruck, Dachau, Starobielsku, Ostaszkowie, Tver, Smoleńsku oraz Katyniu. Pomysłodawcą stworzenia owego pomnika jest Artur Czernecki, wiceprzewodniczący sądeckiej rady miasta, a autorem projektu artysta prof. Czesław Dźwigaj.

Pomnik jest szczególnie wyjątkowy. Dlaczego? Do zamieszczonych przy obelisku specjalnych tub, co roku wkładane będą woreczki wypełnione ziemią pochodzącą z poszczególnych miejsc kaźni, w których zginęli Sądeczanie. Czyni go to zatem pomnikiem ,,żywym”.

Uroczystość

Uroczystości związane z odsłonięciem ,,Pomnika Za Wolność” rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu. Kolejna ich część odbyła się już w budynku MCK SOKÓŁ, gdzie wręczone zostały medale okolicznościowe z wizerunkiem pomnika.

Całość uroczystości uświetniona została przez obecność Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich (3 batalion strzelców podhalańskich) oraz wojskową Orkiestrę z Rzeszowa. Poniżej zdjęcia z dzisiejszych uroczystości.

Fot. Adrian Maraś

Czytaj też: Pół wieku na Przehybie… Rodzina Bielaków żegna się ze schroniskiem

 

Share on twitter
Share on facebook