Zwiększono zrzuty wód ze zbiorników. Akcja Żywioł w toku. Stan alarmowy przekroczony

Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, iż w naszym regionie nadal zostaje utrzymany stan alarmowy i kontynuowana akcja ,,Żywioł". Jest to odpowiedź na sytuację hydrologiczną Zespołu Zbiorników Wodnych Czorsztyn - Niedzica - Sromowce Wyżne oraz prognozowane intensywne opady, a także dalsze wezbrania w zalewni Dunajec. 

wsb3

Wysoki poziom wody w Dunajcu

Opublikowany przez Gmina Łącko Czwartek, 19 lipca 2018

- Obecnie prowadzony odpływ w przekroju EW Sromowce wynosi ok. 400 m3/s. Z powodu utrzymywania się dopływów do zbiorników powyżej wielkości 700 m3/s, odpływ będzie zwiększany po godz. 8.00 do wielkości ok. 500 m3/s. Podany z godz. 5.00 dopływ do zbiorników Czorsztyn-Niedzica-Sromowce wynosi 726 m3/s - informuje Jan Pancerz z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności UM Nowy Sącz.

Dodatkowo Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica zastrzega sobie, iż w razie konieczności zostanie kolejny raz zwiększony odpływ wody.

[Czytaj także: Istny dramat! Ewakuacja ludzi, miejscowości odcięte od świata, zamknięte drogi]

W województwach: śląskim i małopolskim Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał wczoraj ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego 3 stopnia i nadal je podtrzymuje. 

,,W województwie małopolskim spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych zwłaszcza w zlewniach Skawy, Raby oraz Dunajca. Stan alarmowy może zostać przekroczony także na Małej Wiśle w profilu Jawiszowice. W zlewniach: Soły poniżej kaskady zbiorników, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane przekroczenia stanów ostrzegawczych" - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

[Czytaj także:  Pilne! Jest coraz gorzej. Rzeki występują z koryt. Wprowadzono akcję ,,żywioł"]

Uwaga! Zwiększono zrzuty wód ze zbiorników: Rożnów - 900m3/s oraz Czchów - 1100m3/s (od godziny 5)

Pilne!1000 domostw bez prądu, przekroczony stan alarmowy Dunajca w Gołkowicach. Kamienica- stan ostrzegawczy. 

Fot. MZD Nowy Sącz, Paweł Oleksy,
Starostwo Powiatu Limanowskiego,
OSP Limanowa

HUZAR

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.