Istny dramat! Ewakuacja ludzi, miejscowości odcięte od świata, zamknięte drogi

Istne spustoszenie poczyniły w ubiegłą noc intensywne opady deszczu. Strażacy interweniowali niemal 150 razy. Z żywiołem walczyło 162 zastępy, a w tym 864 ratowników. Zerwane drogi, mosty, miejscowości całkowicie odcięte od świata, zniszczone budynki, brak prądu - to tylko nieliczne ze skutków wczorajszej powodzi, jaka dotknęła nasz region.

W 144 zdarzeniach uczestniczyło 162 zastępy w tym 864 ratowników. Jednostki dysponowane: Krajowego Systemu Ratowniczo-Gasniczego 23/26 oraz Ochotniczych Straży Pożarnych spoza KSRG 21/29.

Ewakuowano 16 osób: dwie rodziny z miejscowości Piekiełko ( 8 osób w tym czworo dzieci), starszą kobietę z Koszar, 12-latkę z Łososiny Górnej, a także 6 osób, które utknęły w samochodach osobowych
w Szczawie na drodze wojewódzkiej nr 968. Również strażacy zostali całkowicie odcięci od wyjazdu w tej miejscowości.

Najwięcej interwencji strażacy podejmowali w: Gminie Kamienica, Gminie Limanowa, w miejscowości Pasierbiec i przy stacji uzdatniania wody w Łososinie Górnej, Koszarach, a także w Tymbarku i Słopnicach.

Pilne!1000 domostw bez prądu, przekroczony stan alarmowy Dunajca w Gołkowicach. Kamienica- stan ostrzegawczy. 

Zamknięte drogi

Uszkodzony został most w miejscowości Szczawa, dojazd do osiedla Białe ( 8 gospodarstw bez dojazdu). Jak i również most na drodze powiatowej w miejscowości Zasadne (całkowity brak dojazdu) oraz most w miejscowości Podłopień.

*Droga wojewódzka 968 Mszana Dolna - Zabrzeż –w miejscowości Lubomierz (podmyta droga), miejscowość Szczawa rumowisko na jezdni, miejscowość Kamienica (podmyty most os. Kamienica Dolna

*Droga powiatowa Piekiełko – Łososina Górna w pobliżu stacji uzdatniania wody- ul. Starodworska- wylała rzeka

* Droga Podłopienia przez Zawadkę do Wilkowiska

* Częściowo przyblokowana droga powiatowa Młynne – Ujanowice w miejscowości Młynne -na zakręcie wylała rzeka Łososinka, w Kamionce Małej - zalana droga.

[Czytaj także:  Pilne! Jest coraz gorzej. Rzeki występują z koryt. Wprowadzono akcję ,,żywioł"]

Akcja ,,żywioł" i najwyższy stan zagrożenia

W województwach: śląskim i małopolskim Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał wczoraj ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego 3 stopnia.

,,W województwie małopolskim spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych zwłaszcza w zlewniach Skawy, Raby oraz Dunajca. Stan alarmowy może zostać przekroczony także na Małej Wiśle w profilu Jawiszowice. W zlewniach: Soły poniżej kaskady zbiorników, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane przekroczenia stanów ostrzegawczych" - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Sytuacja jest coraz poważniejsza. W związku z sytuacją hydrologiczną Zespołu Zbiorników Wodnych Czorsztyn - Niedzica - Sromowice Wyżne, prognozą dalszych opadów i wezbraniami w zalewie Dunajca wprowadzono stan alarmowy i ogłoszono akcję ,,Żywioł". 

Od wczoraj od 21. trwa zrzut wody z ww. zbiornika retencyjnego. Z 250m3/s został zwiększony do około 300m3/s. Wówczas dopływ do zbiorników wynosił ponad 630m3/s.

Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica zastrzega sobie, iż w razie konieczności zostanie kolejny raz zwiększony odpływ wody.

[Czytaj także: Poziom rzek rośnie. Wycofano z Dunajca sprzęt używany przy budowie mostu helleńskiego]

Stan pogotowia przeciwpowodziowego

Starosta Limanowski wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie powiatu limanowskiego dla Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Limanowej oraz powiatowych służb i straży. Został on ogłoszony wczoraj o godzinie 17. i potrwa do odwołania.

Opublikowany przez OSP Limanowa Środa, 18 lipca 2018

O godzinie 21.30 (18 lipca) na posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wprowadził Alarm Przeciwpowodziowy w całym powiecie. Wszystkie służby postawione są w stan najwyższej gotowości.

Niestety prognozy nie napawają optymizmem, synoptycy zapowiadają intensywne opady deszczu.

AKTUALIZACJA

Koszary sklep izabela.

Opublikowany przez OSP Limanowa Środa, 18 lipca 2018

Fot. OSP Limanowa/
MZD Nowy Sącz/
Starostwo Powiatowe w Limanowej 

 

Czytaj ZA DARMO nowe wydanie DTS

ESPECTO

Wypowiedz się w tej sprawie