Rok szkolny 2021/2022 start! Uczniowie wolni od masek, ale tylko na lekcjach

Rok szkolny 2021/2022 start! Uczniowie wolni od masek, ale tylko na lekcjach

Po dwóch miesiącach odpoczynku, uczniowie wracają w trybie stacjonarnym do szkół. Powrót do szkoły dla wielu dzieci, nastolatków oraz ich rodziców to nowe wyzwanie, z którym muszą się zmierzyć. Niektórzy dopiero rozpoczynają naukę, inni ją kontynuują, a jeszcze inni są o krok od zmierzenia się z maturą. Dobra wiadomość dla wszystkich: za 42 tygodnie znów będą wakacje…

Według danych jakie redakcja dts24 otrzymała z Wydziału Edukacji i Wychowania, Urzędu Miasta Nowy Sącz, rok szkolny 2021/22 w publicznych przedszkolach i szkołach rozpocznie 21.276 dzieci i młodzieży, w tym 2007 z nich to uczniowie przystępujący do egzaminu dojrzałości. 10957 uczniów rozpocznie naukę w szkołach ponadpodstawowych. W nowosądeckich szkołach zatrudnionych jest około 2000 nauczycieli. 38 jednostek oświatowych rozpoczyna pracę.

Od nowego roku szkolnego na mapie oświatowej miasta Nowego Sącza pojawią się 3 nowe jednostki:

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 (to Szkoła Podstawowa nr 1 oraz mieszczące się w ich budynku Miejskie Przedszkole nr 8),
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 (to Szkoła Podstawowa nr 7 oraz mieszczące się w ich budynku Miejskie Przedszkole nr 9),
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 (to Szkoła Podstawowa nr 18 oraz mieszczące się w ich budynku Miejskie Przedszkole nr 12).

Z Wydziału Edukacji Kultury i Sportu, Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu mamy informację, że do nauki w szkołach nadzorowanych przez powiat nowosądecki wróci 3261 uczniów. 516 z nich w maju 2022 r., przystąpi do egzaminu dojrzałości, a 396 nauczycieli wróci do pracy.

Jak zapewnił prezydent Andrzej Duda po poniedziałkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej:

„(…) najważniejsze, że rok szkolny zaczyna się normalnie. Nie zakłada się żadnych lockdownów, żadnej nauki hybrydowej”.

Prezydent poinformował, o obowiązku noszenia maseczek ochronnych podczas przerw (noszenie ich w czasie lekcji nie będzie obowiązkowe). Obiecał też, że placówki edukacyjne będą wyposażane w infrastrukturę zabezpieczającą. „Są szkołom przekazywane specjalne dystrybutory płynu odkażającego, które zawierają także termometry” – mówił. Szkoły otrzymują ponadto maseczki oraz rękawice.

Informując o realizacji Narodowego Programu Szczepień, Duda zaznaczył, że prawie 19 mln Polaków jest w pełni zaszczepionych. Zachęcając pozostałych do rozważenia zaszczepienia się i  wyrażenia zgody na szczepienie dziecka, przypomniał, że nie są planowane  szczepienia obowiązkowe.  W pierwszym tygodniu roku szkolnego będzie prowadzona akcja informacyjna. W drugim tygodniu rodzice będą mogli złożyć deklarację o woli zaszczepienia swojego dziecka, natomiast same szczepienia mają być przeprowadzane od trzeciego tygodnia w szkołach lub wskazanych ośrodkach, a będzie to uzależnione od liczby zainteresowanych.

Uczniowie liczą na to, że po 1,5 roku od wybuchu pandemii COVID-19 wreszcie udało się nad nią zapanować, co da szansę na naukę w trybie stacjonarnym.

Jak dotąd i w pierwszej, i w drugiej klasie miałam lekcje zdalne, które nie zawsze wyglądały tak jak powinny. Były problemy techniczne, i zakłócenia. Cieszę się, że rozpoczynamy zajęcia w sposób stacjonarny i jednocześnie mam nadzieję, że w taki sposób będą prowadzone do  końca roku szkolnego. Wiem, że nic nie jest pewne, dlatego staram się być przygotowana na najgorsze – mówi Oliwia Bochniarz, maturzystka w nadchodzącym roku szkolnym.

Jestem szczęśliwa, że rozpoczynamy naukę w trybie stacjonarnym. Jako „pierwszoroczniak” będę mogła lepiej poznać nowych nauczycieli i osoby w klasie. W razie konieczności, jedyną rozsądną decyzją byłoby wprowadzenie zajęć w trybie hybrydowym. Nie wyobrażam sobie adaptacji w nowym środowisku wyłącznie za pośrednictwem Internetu – twierdzi Monika Ogorzały, uczennica nowosądeckiego liceum.

źródło: informacje własne; PAP

zdjęcie: pixabay

Czytaj też:

1 września 1939 roku Nowy Sącz pogrążył się w mroku

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama